Vali Şıldak; Kazaları önlemenin yolu trafikte bilinçlenmektir

İl Emniyet Müdürlüğü’nde, bayram tedbirleri başta olmak üzere şehrin asayişine ilişkin konuların görüşüldüğü bir toplantı yapıldı. 

 

İlimizde özellikle yaklaşmakta olan kurban bayramı tatili dolayısıyla alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıya; Vali Hasan Şıldak, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, İl Jandarma Komutanı Orhan Kılıç ve emniyet ile jandarmanın ilgili personelleri katıldı.

Bayram ve trafik tedbirleri konularının yanı sıra, il genelinde ve ilçeler bazında genel güvenlik ve asayiş sorunlarının da görüşüldüğü toplantı da; uyuşturucuyla mücadele, metruk binalar, turizm ve son olarak da başta kurban kesimine ilişkin dolandırıcılık konularına değinildi.

Vali Hasan Şıldak, gerçekleştirilen toplantıya ilişkin basına yaptığı açıklamada;

“İçinde bulunduğumuz dönemin yaz mevsimi olması hasebiyle çok yoğun bir trafik akışı var. Toplantımızın ana gündemini, trafik tedbirleri oluşturuyor. İçişleri Bakanlığımız, Sayın Süleyman Soylu’nun bu konudaki özel talimatları çerçevesinde trafiği de adeta bir terörle mücadele yaklaşımıyla ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak algılamak suretiyle vatandaşlarımızın bu konu da bilinçlendirilmesi ve sıkı tedbirler uygulanması ama bu tedbirlerin de bilinçlendirme kapsamında çok farklı kampanyalarla desteklenmesi suretiyle geniş kapsamlı uygulamalar yapılıyor ülkemiz genelinde. Biz de Burdur ili olarak bu çalışmalara en kapsamlı ve ciddi şekilde dört elle sarılarak tedbirlerimizi uyguluyoruz. Allah’a şükür geçtiğimiz Ramazan Bayram’ı tatili süresince ilimizdeki trafik kazalarında, bir önceki bayram tatillerine göre düşüşler yaşamıştık. Ancak bayram tatili sonrasında yaz döneminde ilerleyen günlerde maalesef çok ciddi kazalarla karşılaştık ve vatandaşlarımızın kaybına sebep olan bu kazalar bizi çok üzdü. Bilhassa bu tatil döneminde her ne kadar 9 günlük bir tatili kapsamasa da insanlarımızın bu 9 gün boyunca yoğun bir şekilde seyehat edecekleri ve ilimizin de dört ana artel üzerinde bulunması Antalya ve Fethiye’ye bağlanan yol güzergahlarının ilimiz sınırlarından geçmesi sebebiyle emniyet ve jandarmamız olarak adeta teyakkuz halinde bulunacağız. Bütün ilgili birimlerimizin başındaki yöneticilerimiz, başta Kaymakamlarımız olmak üzere alınan tedbirleri birebir takip edecekler denetleyecekler. 

İki tekerli araçlarda kask zorunlu

Emniyet ve Jandarma olarak bu sıkı denetimi az önce de ifade ettiğim gibi kampanyalarla destekliyoruz. Bu kampanyalarımız, en son eklenen halkasıyla motorsiklet ve benzeri araçlarda, iki tekerli araçlarda kask kulllanılmasının zorunluluğuna dikkat çeken ve hayat kurtaran bu uygulamanın yaygınlaşmasını hedefleyen bir kampanyadır. 

Yine tedbirler kapsamında özellikle hız kontrolü radar kontrolleri emniyet kemeri ve cep telefonu ile ilgili trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar, alkol denetimi ve bilhassa motorsiklet denetimleri, mobilet denetimleri ağırlıkta olarak gerçekleşecek.

Haftasonu 7 motorsiklet kazası oldu

Geçtiğimiz haftasonu Cumartesi ve Pazar günü içinde motorsikletlerin karıştığı toplam  7 kaza ilimizde gerçekleşti ve bu hakikaten bizim için büyük bir rakam. Bu 7 kazanın 3’ünde hayati tehlikesi olacak şekilde insanlarımız yaralandı. Bunlarda da en temel 2 husus görüyoruz; sürücü belgesi ve tescili olmayan motorsiklet kullanımının yaygın olması ve maalesef kask kullanımının da henüz istenen seviyede gerçekleşmediğini görüyoruz. 

Bizzat kaymakamlarımız, kolluk birimlerimiz bunu yaygınlaştırmaya ve insanlarımıza anlatmaya çalışıyor. Gerçekten devlet olarak bütün ilgili birimlerimiz, insanların trafik kuralllarına uyması kaza yapmaamaları konusunda canla başla mücadele veriyor. Bu kampanyalar da bunu gösteriyor. Ama biz vatandaşlarımızdan artık bu konularda çok daha fazla duyarlılık istiyoruz. İnsanlarımız hayatını kaybediyor, yaralanıyor, maddi kayıplar, can kayıpları gündeme geliyor. Bütün bunları önlemenin yolu trafikte bilinçlenmektir. Kurallara uyma zorunluluğunu içselleştirmetir. Çocuklarımıza, gençlerimize bilhassa bu motor kullanımı konusunda kurallara uyma konusunda birebir ailelerin çok iyi bir biçimde konunun üzerinde durarak tedbir almaları gerektiğini düşünüyoruz. 

Vatandaşa yapılan uyarılar dikkate alınsın

İfade ettiğim gibi devlet bütün tedbirleri alıyor. Hiç bir trafik personelimiz bayram süresince izin kullanmayacak. Bayram süresince Emniyet’te 315 + 66, diğer birimlerden görevlendirilmek üzere toplam 381 personelimiz görev alacak, Jandarma’da ise 206 personelimiz bayram tatili süresince görevi başında olacak. Vatandaşlardan da bu konularda duyarlılık bekliyoruz.  

İl merkezine ilişkin bir başka uygulama yine yoğun bir trafiğe sahip olan Bucak ilçemizi de ilgilendiren bir uygulama, kesinlikle çift sıra park uygulamasına müsade etmeyeceğiz. Çift sıra park uygulaması artık il merkezinde bazı güzergahları bazı caddeleri tamamen tıkayan bir duruma geldi. Aslında tabi hiç arzu etmediğimiz ceza uygulamaları maalesef  bu durumlarda zorunlu hale geliyor bizim açımızdan. Vatandaşlara yapılan uyarılar dikkate alınsın. Cezaya maruz kalmasınlar, araçları çekilmesin diye ben bunu da kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

Hem yayaya hem sürücüye ceza var

Bir başka önemli konuda yine bakanlığımızın uyguladığı kampanyaları yaygınlaşmaya başlayan ve belli bir duyarlılık oluştuğunu görmekten memnuniyet duyduğumuz yaya gaçitleriyle ilgili, ‘öncelik yayanın öncelik hayatın’ kampanyasının uygulanmaya devam ettiği bilgisidir. Ve yapılan bir düzenlemeyle de bakanlığımız tarafından artık bütün kolluk personelleri, sadece trafikte değil hem emniyettte hem jandarmada emniyet kemeri şerit değiştirme ve cep telefonuyla konuşma konusunda olduğu gibi yaya geçitlerine uyulmama konusunda hem sürücülere hem yayalara ceza uygulama yetkisine sahip durumdalar. İlimizde bunun uygulamalarını başlattık. Bir taraftan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarını kampanyalarımız çerçevesinde devam ettiriyoruz ki yine bu bayram süresince de bu kampanyalar devam edecek ama artık müeyyide uygulama, ceza uygulama noktasında da yavaş yavaş bunu gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Toplantıda görüşülen, trafik tedbirleri dışındaki diğer konulara ilişkin de basına bilgi veren Vali Hasan Şıldak, ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ projesine de değindi;

“Özellikle uyuşturucuyla mücadele konusundaki kararlılığımız, bu konudaki ciddi adımlarımız devam ediyor. Bilhassa Valiliğimiz tarafından uygulanan ‘Umuda Kapı Açıyorum Hayata Tutunuyorum’ kampanyamızın da ilçelerimizdeki uygulamalarını başlattık. Bucak, Gölhisar ve Yeşilova İlçelerimiz bu proje kampsamına alındı. Yine bir sonraki adımını, bunun devamında Üniversiltemizi de bunun kapsamına alarak hızla çalışmaları devam ettireceğiz.

800 metruk bina yıkıldı

Metruk binalar konusu da bir başka gündem konusuydu. Bu konuda da ilimizdeki metruk bina tespit sayıları çok yetersizdi 300’lerde olan sayıları 2 Bin’lerin üzerine çıkardık. İl Özel İdaremizin teknik personeli tek tek köylerimizi incelemek suretiyle yıkılmaya yüz tutmuş ve boş vaziyetteki tehlike arz eden binaları tespit ettiler. 2 Bin’in üzerinde bir tespit oldu. Bu sayının da çok memnuniyetle ifade ediyorum, 800’ünün vatandaşlarımız tarafından bizzat yıkılmasını sağladık. Bu konuda duyarlılık gösteren bütün çalışma arkadaşlarımıza, muhtarlarımıza ve bu yıkımı gerçekleştiren mülk sahibi vatanaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Konunun takibini devam ettiriyoruz ve mesafe alacağımızı düşünüyoruz. 

İlimizde turizm harketliliği devam ediyor. Bayram süresince bunun daha da artacağını ifade ediyorum. Genel olarak ören yerlerinde salda gölünü hariç tutarsak ören yerleri ve müzelerdeki doluluk oranlarına baktığımızda %60’ların üzerinde bir yükseliş görüyoruz. Bu ilimiz adına çok sevindirici bir gelişme tabi tanıtım faaliyetleri burada çok önem taşıyor ama bunun yanı sıra hizmetlerin ve alt yapının bu alandaki geliştirilmesi de bu artışda önemli bir role sahiptir. Salda Gölü’nde ise yine zaten biz 600 Bin’li rakamları aştık artık. İfade ettiğimiz gibi yıl sonunda Milyon’un çok üzerinde bir sayıyla belkide Salda Gölü’nde sezonu kapatacağız. 

Salda’da izinsiz yapılaşmaya müsade edilmiyor

Salda gölünde yapılan bütün düzenlemelerin; çevreye son derece duyarlı, çevre kirliliğini önlemeye yönelik ama aynı zamanda bu bölgede turizmin gerektirdiği hizmetleri de günübirlik hizmetleri de vermeye yönelik olduğunu ifade etmek istiyorum. 

Gölün çevresinde doğal sit alanında ve yakın çevresinde hiçbir izinsiz yapılaşmaya müsade etmiyoruz. Bütün projelendirdiğimiz alanlardaki çalışmaları da doğaya çevreye saygılı malzemelerden ve çevre kirliliği oluşturmayacak bir anlayışla uygulamaya geçiriyoruz. Bu anlamda zaten gölümüzün bilhassa ilgilendiğimiz ve Özel İdare sorumluluk alanında bizim uktemizde bulunan Beyaz Adalar bölgesindeki bu yıl gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler; temizlik, çevre şartları ve günübirlik hizmetlere ilişkin kat ettiğimiz mesafe ortadadır. 

Şimdiden kurban bayramınızı tebrik ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza belirttiğimiz konularda duyarlı olmaları konusunda hatırlatmamızı tekrar yapıyoruz,

Kurban hizmetleri komisyonlarımız, il merkezleri ve ilçelerimizde hizmet görüyor. Kurban bayramına ilişkin; kurbanlık kesim, hayvan sevkleri, hayvan hastalıklarıyla mücadele, dolandırıcılık, sahte para kullanımı konusunda bütün birimlerimizin tedbir aldığını ve ilimizde de bu konu da şuana kadar önemli bir olumsuzluğa rastlanmadığını da paylaşmak istiyorum.” Açıklaması yaptı.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection