Salda’ya ayakkabıyla girilmesine izin verilmemeli

Salda Gölü’nde bilimsel çalışmalar yapan Türkiye Tabiat Koruma Derneği Bilimsel Danışmanı Erol Kesici, “Salda Gölü Kumsalına Ayakkabıyla Girilmesine Kesinlikle izin verilmemesi gerekir.”dedi.

Beyaz kumsalın, biyominerilizasyon sonucu oluşan canlılar olduğunu belirten Kesici, Pamukkale’nin örnek alınmasını istedi.

Yıllardır Göller Bölgesi’nde bilimsel çalışmalar yürüten TTDK’nın Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumsalın biyolojik bir olay olduğunu ve Pamukkaleye göserilen özenin Salda Gölü’ne de gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Kesici, “Salda ile ilgili Pamukkale’den ders çıkarmamız gerekiyor. Salda ve Pamukkale yapılarına bakıldığında biyokimyasal olaylar sonucu oluşan bir yapıdır. Ama biz ayakkabıyla, araç sokarak, piknik yapılır, kenarına teş yakılmasına izin verererek o beyaz kumsalı oluşturan biyominerilizasyon sonucu oluşan canlıları yok ediyoruz.”dedi.

Kesici, “Bilim insanları, Mars’ta canlılık belirtileri var diyor. Kendi elimizdeki canlılık belirtileri olan bu alanı, bugün kullanmamak gerekir. Buraya çok ziyaretçi gelmesi sevindirici. Ülke ve yöre ekonomisini de katkıda bulunuyor. Bu çok güzel ama böyle giderse, Salda’yı gelecek nesillere taşıyamayız.”dedi. 

İlgili bakanlıkların talebi üzerine bölgede 5-6 yıl önce biyoçeşitlilik üzerine çalışma yaptıklarını belirten Erol Kesici, “Bizim yaptığımız araştırmada, Salda Gölü toprak yapısı açısından dünyada sadece iki yerde var. Salda gibi Kanada’nın kuzeyinde de var. Buradaki biyoçeşitlilik çok çok kıymetli. Salda Gölü’nde bulunan ve 2014 yılında keşfedilen ‘pseudophoxinus burduricus’balık türü ile su süngerleride çok önemli, değerli canlılardır.”dedi.

Kesici, Salda Gölü’nü tehdit eden en büyük kirliliği “sondaj kuyuları, gölü besleyen dereler üzerine yapılan gölet ve barajlar, kaçak yapılaşma, taş ocakları ve tarımsal kirlilik olduğunu” söyledi.

Pamukale’de olduğu gibi Salda Gölü’nün suyu turkuaz renkli olması ve bembeyaz kumsalının insanı rahatlattığını, suyunun şifalı olduğunu söyleyen Erol Kesici, “Pamukkale örneğinde olduğu gibi beyaz kumsala ayakkabıyla basılması yasaklanmalıdır. Günde 20-30 bin ziyaretçi geliyor ve beyaz kumsal dediğimiz alanlarda ciddi bir baskı uyguluyor. O canlılar eziliyor. Ayakkabıyla basınca, basınç daha yüksek oluyor ve ciddi bir kirlilik oluşturuyor. Pamukkale’de olduğu gibi girişte ayakkabılar çıkartılmalı ve paçalar dahi sıvanarak, ziyaretçilerin alınması gerekir. Hatta beyaz kumsallar üzerinde yürümekte yasaklanmalıdır.”dedi. 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection