Arfen Koleji kurucularından Ünal; Hedefimiz nitelikli ve kaliteli eğitim - 3.8 out of 5 based on 4 votes

Arfen Koleji kurucularından Ünal; Hedefimiz nitelikli ve kaliteli eğitim

Anadolu lisesi ve Fen lisesi kademelerinin bulunacağı Arfen Koleji, 2019-2020 eğitim öğretim yılında açılacak. 25 Temmuz’da kuruluşu tamamlanan Arfen Koleji tanıtım toplantısı Susamlık Tesisleri’nde yapıldı. Tanıtım toplantısına Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz, Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler, Arfen Koleji Kurucuları Mehmet Akkın, Mehmet Ünal ve Serhat Bozkurt katıldı. 

 

Toplantıda konuşan Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz ile Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler eğitimde kaliteyi yakalayabilmek için kişilik analizlerine ve üretime önem verilmesi gerektiğini anlattılar.

Başarılı kadrosuyla ilimize nitelikli bir eğitim sunmayı hedefleyen Arfen Koleji’nde öğrencilerin fiziksel, sosyal, kültürel ve sanatsal yeteneklerini geliştirebileceği alanlarıda sağlayacak. Kurucularının eğitim çalışanlarından oluştuğu Arfen Koleji, 120 Fen Lisesi, 262 Anadolu Lisesi öğrenci kontenjanıyla eğitim verecek. Toplamda 382 kontenjanlık bir okul olan Arfen Koleji ,nitelikli yapısı ve güçlü kadrosuyla eğitimde marka isim haline gelmeyi hedefliyor. 

25 temmuz’da kuruluşu tamamlanan kolej için kayıtlarda başladı ve halen devam etmekte. Toplantıda konuşan Arfen Koleji Kurucularından Mehmet Ünal ise öğrenciyi iyi tanımayı, öğrenciyi doğru eğitmeyi ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için Ankara ve İstanbul’dan katılan eğitim danışmanlarıyla beraber çalıştıklarını ifade etti. 

Aynı zamanda Arena Kurs Merkezi kurucuları da olan Serhat Bozkurt ve Mehmet Akkın matematik, Mehmet Ünal’da Kimya öğretmeni. Toplantıya katılan okulun eğitim ve yönetim ayağını oluşturan Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz ve Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler ulusal televizyon proramlarında eğitim değerlendirmeleri de yapmakta.  

Arfen Koleji Kuruculaından Mehmet Ünal toplantıda kolejin tanıtımını yaparak;

“Biz Arfen Koleji’ni üç kişiyle kurduk. Bu kolej için 2 yıl önce çalışmalara başladık. 25 Temmuz 2019 tarihinde okulumuzun kuruluşunu tamamladık. Okulumuz iki okul statüsünde fen ve anadolu lisesi olarak açıldı. Bu okulun açılış hedefleri genelde ülkemiz, özelde Burdur eğitimine katkı sunmak. Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda eğitime yeni yaklaşımlar sunmak. Sosyal anlamda iyi insan yetiştirmek. Bu anlamda eğitim anlayışımızı kısaca özetlersek şöyle. Öncelikle öğrenciyi iyi tanımak. İyi tanıdığımız öğrenciyi doğru eğitmek, doğru eğitirsek öğrenmeyi kolaylaştırmak. Biz Arfen Eğitim Kurumu olarak bunları başarmak için Ankara’dan ve İstanbul’dan eğitim planlayan kurumlar ile beraber çalışıyoruz.” bilgisi verdi.

Kariyertürk İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanı Adem Yeler’de nitelikli eğitime doğru ortam ve iklimlendirmeyle varılacağını belirterek;

“Ben Ankara’dan geliyorum. Ankara’da sektörün öncü kurumlarına yönetim ve kariyer danışmanlığı, eğitim danışmanlığı yapıyoruz. Burada da 1,5-2 aydır bu hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bir ülkenin veya bir işletmenin en önemli değeri insan kaynaklarıdır. İnsanı eğer tanıyorsanız, anlayabiliyorsanız, bir mühendislik, insan kaynakları marifatiyle anlayabiliyorsanız insanı üretken yaparsanız. İnsanı atlıyorsanız, insanı tanımadan yaptığınız her şeyin emek, zaman, enerji ve finans kaybı en önemlisi de kişilik kaybına yol açar. Dolayısıyla biz okulumuzda eğitim başlamadan öğrencilerimize kişilik analizleri yapmak, onları bir mühendislik marifetiyle tanımak, onların tüm yeteneklerini, fiziksel, sosyal, sanatsal yeteneklerini fark edip eğitim ve kariyer planlamasını buna göre yapmayı hedefliyoruz ve çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışma yapıldığında aynı zamanda burda biz yönetim danışmanlığını da yapıyoruz. Sistemi de organize ediyoruz. Eğitim sisteminin bunu gerektirdiğini biliyoruz. Kişilik analizleriyle beraber bu üçünü senkranizasyon yapıyoruz. Yani sadece kişilik analizi yapmak yetmiyor. Aynı zamanda yönetim sistemi de buna göre kurgulanması gerekiyor. Eğitim sistemini desteklemeniz gerekiyor. Öğretmen  eğitimlerini bu uzmanlıklarla bu verilerle desteklemeniz gerekiyor. 3 gündür öğretmen eğitimleri yapıyoruz ve bu desteklerle bu uzmanlıkları velilerle de paylaşıyouz. Eğitim öğretim başlamadan öğrenciyle biz eğitim ve kariyer noktasındaki tüm planlamalara mütabık kalıyoruz. Bu mutabakattan sonra biz sistem olaraktan yol haritasına, sürece hep beraberce öğretmenlerle, eğitim kurumuyla, öğrenciyle ve oluşturduğumuz doğru ortam ve iklimlendirmeyle hedefimize gidiyoruz. Biz önce, önce öğretmen, önce eğitim diyoruz.”dedi. 

Vatan Okulları Genel Müdür Yardımcısı ve Eğitim Uzmanı Ayhan Korkmaz Arfen Koleji kurucularının eğitimci kişilerden oluşmasının bir avantaj olduğunu vurgulayarak;

“Ben öğretmenim. Öğretmenlik üzerine birkaç yıldan beri söz söylemek bize düştü. Dolaşıyorum.İllerde anlatıyorum. İnsanlarla sohbet ediyorum. Şunu öğrendik ki öğretmeni değerli kılmdan, eğitim niteliki kılamazsınız. Çünkü eğitimin merkezinde öğretmen var. Özel okul projelerinin özellikle okulculuktan gelen insanlar olması yani eğitimi eğitimciler yapması felsefesine uygun olması itibariyle hocalarımın yaptığı işi tekrar tebirik ediyorum. Her işin bir alanı var ala Türkiye’de bu alanda bir sıkıntı var malesef. Bir özel okul kurmak için sizin alan bilginiz alan yeterliliğiniz olması kanunen gerekmiyor. Kanunen gerekmediği içinde bu alan biz sıkıntılar doğurabiliyor. Bugün burada olma sebebim kuruculrında öğretmen olma sebebiyle ve dostlukları sevmem itibariyle gelip, görmek onlarla sohbet etmek, elimden geldiğince de bir şeyler söylemek istedim. 

Artık dünyada eğitim sınav eksenli değil üretim eksenli olmaya dönüyor. Öğretmen doğmamış çocuğun ve şimdiki çocuğun geleceğini planlar. Sizi eğitirsek sizden doğacak çocuklarda daha üretken olacaktır. Üretken bir okul yapmanızı, üretken bir nesil yetiştirmenizi ve icat çıkaran adamlarla çalışmanızı tavsiye ediyorum. Aykırılıklar güzeldir. Okulculuk artık aykırılığa doğru gidiyor. Eğer farklı olmazsanız, aykırı olmazsanız protatik okullar yapmanın anlamı yok. Farklı öğretmenler, aykırı öğretmenler, yöneticilerle çalışın ki okulunuz ses getirsin. Çünkü artık birincilik sadece sınavlar üzerinden ölçülmeyecek, Arfen Koleji eğer şehrin dinamiklerini yönetmiyorsa eğer Mayıs ayında bu şehrin en önemli konserini Arfen Koleji düzenlemiyorsa eğer yılsonunudaki insanların il dışından dahi gelip katılmak istediği bir etkinliği Arfen Koleji düzenlemezse birinci olamazsınız.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(4 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection