AGF Başkanı Yeni; İnsuyu Mağarası daha fazla tanıtılmalı

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleri, İnsuyu Mağarası’na inceleme gezisinde bulundu.

Yönetim Kurulu Toplantısı yapmak, ziyaretlerde bulunmak ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlemiş olduğu etkinliklere katılmak amacıyla şehrimize gelen AGF Genel Başkanı Mevlüt Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleri, İnsuyu Mağarası’nı gezdiler.

AGF Üyeleri; İnsuyu’nda başlatılan çevre düzenlemesi ve tesislere dikkat çekerek, yapılan çalışmalar için Vali Hasan Şıldak’a teşekkür etti.

İnsuyu Mağarası’nın Antalya yolu üzerinde olmasının önemine vurgu yaptılar. İçerisinde bulunan restoran ve satış mağazasıyla, bu yolu kullanan yerli ve yabancı ziyaretçilere hem mağarayı gezme hem de tesislerden yararlanma ve dinlenme imkanı sunmaya başlamış.

Son zamanlarda artan ziyaretçi sayısının ilerideki dönemde, yapılan tanıtım faaliyetleri ile dahada artacağı düşüncesinde olduklarını belirttiler.

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni gezi esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada;

“İnsuyu mağaramız Antalya bölgesinde Antalya-Burdur yolu üzerinde olması sebebiyle turizm açısından son derece değerli, kıymetli bir yerde. Buranın tesisleşmesi, buraya gelen yabancıların, misafirlerin burada insuyunu gezerken sosyal anlamda ulaşmak istediği şeylere erişmesi güzel bir şey. 

Biz de bu gün AGF olarak Burdur’da cemiyetimizin ev sahipliğinde yönetim kurulu toplantısı yapıyoruz. Daha öncede İnsuyu Mağarası’na geldik. Tabi biraz geçmiş dönemdeki yöneticilerin, mağaranın içeriğiyle ilgili; doğal yapıyla uymayan bir takım içeride görüntülerin olduğunu da görmek aslında biraz İnsuyu doğal taşlarının, mağaranın, oradaki travertenlerin yapısıyla biraz ters düşüyor. Biraz daha doğal kalması, yollar yapılacaksa da bunun ahşapla yapılması gerekiyordu. Orada mermer kullanılmış. Anladığım kadarıyla Burdur, mermeriyle bağdaştırılmış. Açık söylemek gerekirse bir öz eleştiri yapmak gerekirse; o bana biraz ters geldi. Onun dışında bu mağara bana göre bu bölgenin önemli mağaralarından bir tanesi. Turizme çok daha katkı sağlayabilecek bir mağara. Buranın daha fazla tanıtılması lazım, daha fazla fuarlarda, yurtdışı fuarlarında... işte Berlin’de, Moskova’da... bu bölgeye en fazla Almanya’dan, Rusya’dan turist geliyor. Buralarda fuarlarda İnsuyu Mağarası’nın tıpkı Sagalassos gibi Kibiyra gibi tıpkı Burdur’un diğer bölgelerindeki turizm değerleri gibi ön plana çıkarılması lazım. Tanıtılması lazım. Anladığım kadarıyla buranın tek sorunu tanıtılması. 

Burdur, Isparta ve çevresi göller bölgesi olarak anılıyor, biliniyor. Eğirdir gölümüz mesela balığa çok müsait. Isparta Burdur Antalya sınırları içerisinde turizme açılabilecek çok göller var. Olta balıkçılığı turizmi çok güzel bir şey. Bizim bölgemizde kuş cennetleri var. Kuş cenneti olarak bilinir. O da ayrı bir turizm çeşididir. Av turizmi ayrı bir turizm çeşididir. Bunların hepsinin ilgili kurumların koordinesinin içerisinde değerlendirilmesi lazım. Turizme açmamız lazım. Antalya sahilinde otele gelmiş, güneşlenen turistleri buraya nasıl getirebiliriz? Hesabı böyle yapmamız lazım. Oraya güneşe gelen turist açık söyleyeyim buradaki mağaraya gelmiyor. Çünkü onun ilgi alanına girmiyor. Onun istediği tek bir şey var; parasını ödemiş otele gelip yiyip içip güneşlenip geri dönmek. Bu, kültür turizmi, alternatif turizm. Bunun müşterisi farklı. Bunun için de pazarlama yapmamız gerekiyor. Bu yüzden olta yani balık avlama bir ayrı hobidir. İnsanların ayrı bir şeyidir. Bunun için de izinler alınması lazım o balık türlerinin santimetreleri  yapılması lazım. Takip edilmesi lazım. Küçük tutulanların geri bırakılması lazım. Bunlar başlı başına çalışılması gereken turizm alternatif turizm çeşitleri. Burdur bölgesi; tarihi ile doğası ile alt yapısıyla turizme verebileceğiçok şey var. Çok çeşit var. Ama bunu turizm il müdürümüzün bu konuda valiliğimizin belediyelerin üniversitelerimizin birlikte koordinasyon içerisinde kafa yorması lazım.

Sadece Antalya’da sınırlı bırakmıyoruz. Acentalarda getirdiği turisti buraya getirsinler. Ben nasıl antalyaya getirdiğim gazeteciyi burdura getiriyorsam gezdirip buraları gösterip tanıtımını yapıyorsam, görevimi yapıyorsam ben memleketime bir gazeteciler cemiyeti olarak. Antalyadaki turizmcilerde görevini yapacaklar. Onlarda satarken alıp gelecekler.” Dedi.

İnsuyu Mağarası’ndaki kuraklığa ilişkin konuşma yapan Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen;

“Göllerimiz oluşmuyor artık. Taşıma su getirilirse buraların kurtulacağını düşünüyorum. Bahçelere, sulama yapmak için kanallarla taşıma su getirilirse o zaman yer alltı suları mağarayı geri doldurur diye düşünüyorum.” Görüşünü ortaya koydu.

İnsuyu Mağarası’nın özellikle sıcak yaz aylarında turizm için doğru bir adres olacağına işaret eden Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir;

“Mükemmel bir yer. Gerçekten turizm açısından da çok güzel. Arkadaşlarda söyledi; hem bir doğal klima ortamı var hem içerisi çok mükemmel. İnsanların gelip görmesi gezmesi gerektiğini düşünüyorum.” Açıklaması yaptı.

Mağarayı ve çevresindeki hizmeti beğendiklerini belirten Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan;

“AGF, burada çok güzel vakit geçiriyor. İçeriyi gezdik, çok beğendik. Burdur Valiliği gerçekten güzel bir hizmet geliştirmiş burada. Bu hizmetin güzelleşerek devam edeceğini umuyoruz. Meslektaşlarımızı ve hemşehrilerimizi buraya davet ediyoruz.” Dedi.

İnsuyu’nun değerine, doğal yapısını kabetmeden değer katabilmenin önemine değinen Akdeniz Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yenigün

“Burası bölgenin iyi bir değeri . bozulmadan birşeyler katılabiliyorsa iyi olacağını düşünüyorum.” Dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection