Başkan Ercengiz; Asfalt kredimizin engellendiğini düşünüyoruz

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yaz sezonunda Halk Plajı’nda yapılan hizmetler, Yukarı Çarşı kaldırım çalışmaları, Bedesten Çarşısı tadilatı ve Hayvan barınağı yeni düzenlemeleri hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. 31 Mart yerel seçimleriyle tekrar seçilen Başkan Ercengiz, Burdur’da turizm potansiyelini geliştirebilmek için konaklama altyapısının güçlenmesi gerektiğini vurguladı. Turizmin canlanması için ilin bütün paydaşlarının bir araya gelerek çalıştay düzenlenmesi gerektiğini söyledi.  

 

Halk Plajı’nda yapılan çalışmaların yanı sıra Burdur Gölü’ndeki kurumayı hatırlatan Başkan Ercengiz,” Gölün besleyen kaynaklarının tamamen önünün kapatılmış olması nedeniyle, seçim çalışmalarında Sayın Cumhurbaşkanımız göle bir kaynak getirilmesi gerektiğini bunu da Menderes Çayı’nın kollarından getireceklerini ifade etti. Gölün temel sorunun taze su kaynağına olan ihtiyacıdır. Bizde seçim döneminde bu verilen sözlerin en yüksek mertebeden verilmiş olmasını önemsiyor , bu sözün yerine getireleceğine inanıyor ve Burdur halkı olarak bir an evvelde yerine getirilmesini istiyoruz.” sözleriyle göldeki kurumaya dikkat çekti.

Hayvan Barınağı’nda ihtiyaca binaen düzenlemelerin yapıldığını belirten Başkan Ercengiz, “Hayvan Barınağı’na gelecek olursak orada bir görev değişiliği yaptık. Barınakta ihtiyaca binayen yeni düzenlemeler yapılabilir. Şu anda barınağımız yeterli. Oradaki personelimiz daha ilgili. Bizimle bu dünyayı paylaşan canlılara, sahipsiz olan sokak hayvanlarına en iyi şekilde sahip çıkalım.”bilgisi verdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, yapılan ve yapılması planan hizmetler hakkında yaptığı açıklamada; 

“Biz tabi her yaz olduğu gibi göreve geldiğimizden ber bu yazda yine ilginin odağı olan, vatandaşımızın haftasonları özellikle çok yoğun kullandığı Halk Plajı’nda rutin rotat çalışmalarımıza devam ediyoruz. Halk Plajı çünkü ciddi anlamda vatandaşımızın haftasonları piknik yaptığı, vakit geçirdiği, nikahlarını kıydırdığı, fotoğraf çektirdiği, spor yaptırdığı kısacası sabah 8’den gece 1’e kadar hayatın sürekli aktif olduğu bir yer. Bizde buyüzden Halk Plajı’nda çalışmalarımıza, küçük dokunuşlarımızı devam ettirerek Halk Plajı’mızın hem bakımlı ve iyi durumda kalmasını sağlıyor hem de vatandaşımızın gördüğü eksikler varsa bir vatandaş gözüyle gözlemleyip Halk Plajı’nda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

2015 yılında iskeleyi yaptığımızda iskele suyun içindeyken şu an neredeyse toprakta. Biz gölümüzün kuruduğuna dikkat çekip her fırsatta bunu haykırırken gölümüze bir şeyler yapılması gerektiğini söylerken bizim bu talebimiz malesef çok ciddiye alınmayıp doğanın kanunu sanki kendi hayat akışı içerisinde kuruyan bir gölmüş gibi gösterilmiş olması bu göle yapılan en büyük ihanettir.Kaldırımları ve aydınlatma çalışmalarımızı yapacağız

Yukarı Çarşı’da aydınlanma ve yol düzenlemesini başlatmıştık. Fakat kısmen çalışmalarımızda belli bir aşamaya geldiğimiz de esnaf arkadaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda bayrama kadar ticaretlerinin hızlı olacağını ve bayramdan sonra bu çalışmaların yapılırsa kendileri için ticari anlamda olumlu katkı vereceğini ifade ettiler. Bizde Yukarı Pazar’da çalışmalarımıza geçici süreliğine ara verdik.   

Bedesten Çarşı tadilat çalışmaları başladı

Bedesten Çarşısı’nda müteahhit firmaya yer teslimimizi yaptık. Şu anda müteahhit firma Bedesten Çarşısı’nı önümüzdeki süreçte kendilerine tanınan süre içerisinde yapabilmek için hızla hareket ediyor. Onların bizden zaten daha öncede bildiğim kadarıyla bizimle çalışan bir fima almış ihaleyi bu firma yine hızla ve yine aynı kalitede işini yaparsa biz en kısa zamanda Bedesten Çarşısı’nı halkımızın hizmetine sunarız.”dedi.

İçme syu konusunda bilgi veren Başkan Ercengiz; 

“İçme suyunda malum geçtiğimiz günlerde arıtma yumuşatma tesisiyle ilgili ihale yapıldı. İnşallah en kısa zamanda üniversite sahası içerisinde Burdur belediyesi’ne tahsis edilen alanın yer teslimini yaparız. Bizim adımıza bu işi yürüten DSİ tarafından arıtma yumuşatma tesisimizin binası yapılır, içerisine eküpmanları konulur ve Burdur’umuz en iyi, kaliteli şekilde içme suyuna kavuşur. 

El Sanatları Merkezi kısa sürede faaliyette

El Sanatları Merkezi’nde seramik atölyemizi ve alaca dokuma atölyemizi taşıdık. Önümüzdeki günlerde orada bir restoranla Fethiye yolu üzerindeki ve Burdur’un temel değerlerini ortaya koyan damak lezzetlerini de orada bir satış mağazasıyla vatandaşımıza ve Burdur Gölü’nü kullanan misafirlerimize tanıtmayı planlıyoruz. Kısa bir süre sonra faaliyete geçmiş olacak. 

Burdur’da turizmi artırmak için öncelikle bir esnaf odaları birliğiyle, üniversiteyle ve diğer paydaşlarımızla çalıştay düzenlememiz gerekiyor. Burdur’un turizm altyapısıyla ilgili bazı eksikleri var. Hem bu yere esnafımızda hem de kamu kurumları açısından. Geçen gün Vali Bey açıklama konaklama açısından yetersiziz diye. Biz 2015-2016 yılında böyle bir girişimi başlattığımızda arkadaşlar bizi eleştirmişti ama bugün ne kadar haklı olduğumuzu devletin bütün kademeli dillendirmeye başladı. Bugün burada çok yataklı bir konaklama tesisi olmuş olsaydı, özellikle lavanta, Salda, Sagalassos ve Kibyra’nın ayrı bir turizm destinasyonu olarak Burdur’da ayrı bir turist portföyünü oluşturacağını inananlardanım ama bir yerinden başlamak lazım. Bu başladığımız noktadanda bir yere götürmemiz lazım. Siyasi rekabet, çekişme Burdur’un geleceğini sıkıntıya sokmamalı. 

Müzenin oradaki trafiğe Burdur’u ziyaret eden tur otobüslerine Uzay Çatı altında yer gösterdik ve onlardan ücret almayacağımızı da ifade ettik. Uzak geldiğini ifade ettiler. Bu da biraz garip geldi. Ben Türkiye’nin veya dünyanın neresine gidersem gideyim hiçbir örenyerinin önünde otobüsten inmedim. Hep belli bir mesafe vardır. Yani doğrudan Müzenin içine indirmez. Biraz geride biraz ileride indirir. Yani şunada faydası olacaktır. Turist müzeyi ziyaret ettikten sonra yürüyerek aşağıya doğru giderse belki oradaki üç beş esnafımızdanda  alışveriş edip, katkı sağlayacaklardır.

Asfalt kredimiz onaylanmıyor

Park Bahçelerimiz yaz sezonu nedeniyle daha yoğun çalışıyor. Çünkü yeni yaptığımız parklarımızda vatandaşımızın artık daha yeşile Burdur’la karşılaştığını biliyoruz. Tabi bu güzellikleri korumak üstüne yenilerini koymak lazım. Park Bahçeler Müdürlüğümüz her alanda her noktada gerek sulama gerekse bakım ve yenileme çalışmalarını yapıyor. Fen İşlei Müdürlüğümüz rutin işleri dışında kaldırım yenileme çalıymalarımız ve kaldırım kazandırma çalışmalarımızı devam ettiriyor. Belli bölgelerde doğalgaz çalışmaları yapıldı. Bunlarla ilgili asfaltlama, yol yapım çalışmalarımız en kısa zamanda kazandırılacak fakat asfalt kredimizin İller Bankası’ndan onaylanmasını bekliyoruz. İller Bankası’na en düzenli borç ödeyen bir belediye olmamıza rağmen bizim kredimiz onaylanmıyor. Malesef bir yerden de bunun engellendiğini düşünüyoruz.”değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection