Kurban bereketini yıl boyu yaşat; Hilal Olsun Türkiye - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Kurban bereketini yıl boyu yaşat; Hilal Olsun Türkiye

1868 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda her türlü koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir çıkar gözetmeyen Türk Kızılayı, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşudur. 143 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılayı, günümüze kadar yüz binlerce aileye yardım eli uzattı ve uzatmaya da devam ediyor. Türk Kızılayı kuruluş felsefesi gereği dünyanın neresinde olunursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım için özveriyle çalışmakta ve bu gücünü de Kızılay üyelerinden, gönüllülerden ve yardımsever Türk halkından almaktadır.

 

Bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk günü 11 Ağustos Pazar gününe denk geliyor. Kızılay’a vekaleten yurtiçi kurban fiyatı 850, yurtdışı fiyatı ise 725 lira.  

Gazetemize yaptığı açıklamayla, Burdur’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya, Türkiye’de ve Burdur’da Kızılay üyesi olmanın ve yönetiminde bulunmanın gönül işi olduğunu ve gönüllülük esasına göre çalışıldığını söyledi.  

Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da et bağışı toplayacakları bilgisini de veren Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya, “Önümüzde Kurban Bayramı var. Kızılay olarak Türkiye genelinde bir kampanya başlattık. Genel Başkanımız Kerem Kınık bununla ilgili bir lansman yapıp kurban bağışı fiyatlarını açıkladı. Bizlerde il bazında değişmeksizin genel merkezimizle aynı şekilde açıklamayı yapıyoruz. Kızılay’da vekaleten yurtiçi kurban fiyatı 850, yurtdışı fiyatı ise 725 liradır. Ben Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı olarak kurban bağışımı Kızılay’a yapmaktayım. Buradan Sayın Valimiz başta olmak üzere Belediye Başkanı ve tüm kurum müdürlerine sesleniyorum. Sizlerin de bağış niyetiniz varsa lütfen bunu Kızılayı’mıza yapalım. Çünkü Kızılayı’mız güçlü olursa Burdur’umuz güçlü olur.”sözleriyle Burdurluları Kızılay’a bağış yapmaya davet eti.  

Kızılay Şube Başkanı Şahali Kaya kurban bağışı ve yapılan eğitim faaliyetleri konusunda yaptığı açıklamada;

“MAKÜ’de öğretim görevlisiyim. 2015 yılından beri çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Burdurluyum. Türk Kızılayı Burdur Şuba Başkanlığına atanarak geldim. 2018 yılının Aralık ayında ve 2019 yılının Mart ayında da seçimle göreve gelmiş bulunmaktayım. Yaklaşık 8-10 ayılk bir süre zarfı içerisinde görevimizi ve faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bizler itiyaç sahiplerini ulaşabilme adına ayrıca hedeflerimiz olacaktır. 

Yönetimimdeki arkadaşlarımın iki tanesi üniversitede akademisyen. Murat Kuş ve İlker Yiğit’le birlikte bu görevi üstlendik. İlker Yiğit başkan yardımcısı. Murat Kuş şubemizin denetçisi. Serbest meslek olarak Şeniz Yılmaz da jeoloji mühendisi. Yönetimimizdeki görevi ise muhasiptir. Ziraat Mühendisi Taner Kavak’ta belediyede çalışıyor. Yönetimimzde ise sekreterlik görevi üstlenmektedir. Yönetimimiz bu şekildedir. Ayrıca ben Kızılay Kadın Kolları’nı da oluşturdum. Kadın Kolları Başkanlığı’nı da muhasebeci Sebahat Demirtaş üstlendi. 

Burdur’da ilk defa Genç Kızılay’ı kurmanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Genç Kızılay Başkanlığı’nı da  MAKÜ’de yüksek lisans öğrencisi Ziya Çağrı Yazgan geldi. Ziya Çağrı Yazgan bir kısımı MAKÜ’de öğrenci olan yine bir kısmı Burdurlu gençlerden bir yönetim oluşturdu. Şubeyle entegre halinde bu işi götüreceğiz. Genç Kızılayı Burdur’da kurma sebebimiz gerçekten gençlere ulaşabilmek ve telemden bu gençlerimize Kızılaycılığı aşılayabilmek. Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk halkı merhametini, iyilikseverliğini, misafirperverliğini kaybetmeyecektir. Daha da güçlendireceğiz. Daha da kenetleceğiz. Özellikle bizler Burdur çerçevesi içerisinde bu Kızılaycılığı gönüllülük esasına göre daha iyi konumlara getireceğimiz inancındayız. 

Kızılay’a herkes gönüllü

Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde yaşayan her vatandaş Kızılaylı’dır aslında. Çünkü herkes gönüllüdür. Kızılaya gönüllü olmak için herhangi bir yere üyelik ya da kayıt yok. Şubemizi gelen herkes o gün içerisinde gönüllü olmuş olur. Kızılay’a üye olmak içinde şubemize gelerek üyelik formunu doldurup, Kızılay’a üye olunabilir. Üye olmak için ne yapılıyor? Üye olmak için genel merkezimizin belirlemiş olduğu bir hesaba üyelik aidatını ödeyerek üye olunur. 

Bizlerin 25’ten fazla ana kol olarak farklı faaliyetlerimiz var. Bu faaliyetler içerisinden birisi de kan bağışıdır. Kan bağışı  Merkezi Müdürü Nefise Akdemir’in kontrolünde devam ediyor. Bu kan bağışı merkezi Antalya Kan Bağışı Merkezi’ne bağlı olarak faaliyetlerini yürütür. 

Kızılay’ımızın eğitim faaliyetleri var

 Benim Burdur’da akademisyen olarak en büyük hedeflerimden birisi genç gönüllü kardeşlerimle birlikte eğitmi fakültesinde okuyan kardeşlerimi alarak gönüllülülk esasına göre Burdur’da ihtiyaç sahibi dersaneye gidemeyen, özel ders alamayan kişilere ücretsiz özel dershane yaparaktan tüm kişilere ders vereceğiz. 2019-2020  yılları içerisinde bu dershane faaliyetlerimiz başlayacaktır. Eğitim ve bilinçlendirme görevini yerine getireceğiz. 

İlyardım eğitimleri düşünüyoruz

İlkyardım eğitimlerini tüm kurumlara da verme gayesindeyiz. Ayrıca bununla ilgili ilkyardım eğitimleri sonucunda bizler bir de eğitim sertifakısı da vermeyi düşünüyoruz. İlkyardımdan sonra farklı eğitimlerimizde devam edecek. Kariyer eğitimlerimiz olacak. Üniversite gençlerimiz akademik camiadan yine farklı üniversitelerde görev yapan yazarlar, şairler, profesörler olsun kendi alanlarında uzmanlaşmış kuşuler de getirip hem Burdur halkımıza hem de üniversite çerçevesinde bir kariyer günleri de planlamaktayız.

Sosyal yardımlaşma eğitimleri noktasında birçok faaliyetlerimiz olacak fakat bunlardan birkaç tanesini söyleyeyim. Örneğin yaşlı vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını birkaç gönüllü arkadaşımızla birlikte karşılayacağız. 

Ben ve yönetimim dahil hiçkimse Kızılay’dan ücret almamaktadır. Ben dahil tüm yönetimimiz gönüllülük esasına göre çalışmaktayız. Bizler zamanımızdan, ailemizden feragat ederek gerekirse maddi destek vererek bu işi gönüllülükle yapıyoruz. Kızılaycılığı benimsemiş insanlar olarak Burdur’umuza tek hedefimizi milletimize hizmet etmek. Gönüllüğümüzü liselere, ortaokul hatta ilkokullara dahi indirgeyerek bu kızılaycılığı anlatmak niyetindeyiz.” dedi.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection