Yunuslar görev başı yaptı

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen bir aylık eğitimi başarıyla tamamlayan 16 Yunus personeli göreve başladı. Yunuslar, 8 tim olarak; merkez, Bucak ve  Yeşilova’da görev yapacaklar.

 

İl Emniyet Müdürlüğü önünde dün yapılan programla, Yunus’lar aldıkları bir aylık sürüş eğitimlerinin ardından görevlerine başladılar. Düzenlenen törende; Yunus timleri, Vali Hasan Şıldak, Emniyet Müdürü Arif Çankal ve Jandarma Komutanı Orhan Kılınç ile bir araya geldiler. Sertifikalarını alan Yunus timleri,  kasklarını takarak şehir turu gerçekleştirdi. 

Motorlu Yunus Timleri’nin göreve başlamaları dolayısıyla düzenlenen programda Vali Hasan Şıldak; kask takmanın, Yunus timleri için olduğu kadar vatandaş için de önemli ve hayati olduğuna dikkat çekti. Vali Şıldak, koruyuculuğu yüksek olan kaskların tercih edilmesi ve muhakkak kask kullanılması gerektiğine vurgu yaptı.

Programda yaptığı konuşmada Vali Hasan Şıldak;

“İlimizde yunus timlerimizin hizmete girmesi dolayısıyla düzenlediğimiz bu küçük törende, duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Emniyet teşkilatımız, asayişin güvenliğin sağlanması konusunda, trafiğin düzenlenmesi ve akışının sağlanması konusunda çok önemli çalışmalar yapıyor ve teknik donanımla mobilitesini artırıyor. Yunus timleri de il ve ilçelerimizde, asayişin temini ve olayların önlenmesi bakımından en etkili kullandığımız unsurlardandır. 

Yunuslar çok önemli

Az sayıda motorumuz vardı ama bu gün Allah’a şükür 8 motorla il merkezimizde 4, Bucak ve Yeşilova’da 2’şer motorumuz 4’er personelimiz hizmete başlıyorlar. Tabi Bucak gelişmiş bir ilçemiz, ilçe merkezi yüksek nüfusa sahip. Yeşilova ilçemiz de Salda bölgemizde. Emniyetimizin sorumluluğunda olan Salda gölü çevresinde bilhassa trafiğin düzenlenmesi asayişin temini ve orada insanlarımızın daha huzurlu bir biçimde tatillerini geçirebilmeleri açısından arkadaşlarımızın hizmetlerini önemsiyoruz. Emniyetimize, ilimizdeki bütün vatandaşlarımıza bu hizmetin olumlu yansımaları olacaktır. Buradaki personelimizin; üst düzeyde -her zaman olduğu gibi- gayretle ve bilinçle aldıkları bir aylık sürüş eğitiminin de gereği olarak, en iyi şekilde bu görevlerini yerine getireceklerine eminiz. Ben onlara da bu görevlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hep birlikte daha huzurlu, daha güvenli bir şehir ve ilçe oluşturmak için el birliği ile çalışacağız. Emniyet müdürümüzü de bu güzel çalışma için tebrik ediyorum.” Dedi.

Dosta güven, düşmana korku...

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdülüğü ve Jandarma’nın, asayişe çok önem verdiğini de vurgulayan Vali Şıldak;

“Yunuslar çok önemli; olay olmadan önce önleyici, olay olduktan sonra da suçluların yakalanması, takibi konusunda. Yunusların hareket kabiliyeti, araçlara göre çok daha yüksek. Buna son dönemde göreve başlayan çarşı mahalle bekçilerimizi de eklediğimizde önleyicilik anlamında; asayiş olaylarının gerçekleşmesinin en baştan önlenmesi konusunda çok etkililer. Dosta güven düşmana da korku salma anlamında, yani psikolojik olarak da çok etkililer. İyi vatandaş her zaman bundan zaten gurur  duyacak, cesaret alacak, daha huzurlu bir ortamda yaşadığını farkına varacaktır. Tekrar hayırlı olsun.” Açıklaması yaptı.

Huzur ve güvenlik için...

Düzenlenen programda konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Arif Çankal;

“Motorlu Yunus Timleri’nin ilimizde de aktif edilmesi için toplanmış bulunuyoruz. İlimizde 2005 yılında motorlu yunus timleri ilk defa kuruldu. Bir dönem aktif oldu fakat o dönemde temin edilen motorlar kullanılamaz tanımlandığından, uzunca bir süredir ilimizde yunus timlerimiz görev yapmıyordu. Halkımızın huzur ve güvenliği için, vatandaşla daha yakın irtibat kurabilmesi için, olaylara hızlı müdehale edebilmek için motorlu yunus timlerimizin ne kadar etken olduğu hepimizin malumu. Bu manada da, bir ay süreyle ilimizde eğitimlerini tamamlayan 16 personelimiz ve 8 motorumuz bu gün itibari ile görevlerine başlayacaklar. 2 motorumuz ve 4 personelimiz Bucak ilçemizde, 2 motorumuz da Yeşilova ilçemizde görev yapacaklar. Vatana, millete, Burdur’umuza, halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar) ilk olarak 1993 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş bir birimdir. O yıllarda polisin imajını düzeltmek ve aynı zamanda şehrin yoğun trafiğinde en hızlı şekilde olaylara yetişebilmek amacıyla kuruldu.

Yunuslar Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı olup ayasiş konularıyla ilgilenirler.

Böyle bir birim kurulacaktı ancak ne ad verilecekti bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı ve en sonunda “Yunuslar” adında karar kılındı. Çünkü bu birimin felsefesine en uygun isim buydu. Yunuslar okyanusta köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balıktır. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır, çoğu insan yunus balığına sempatiyle bakar, insanlara sıcak kanlıdır.

Yunuslar’ın felsefesi; suçlulara korku salan, kanunlara uyan vatansever insanlara ise sıcak, yakın davranarak sempatilerini kazanan bir yapı içindedir.

Yunus üniformasındaki kırmızı ve siyah renkler de bu felsefeye uygun olarak oluşturulmuş, üniformalardaki siyah renk devletin otoritesini, kırmızı renk ise cana yakınlığı ve hoşgörüyü simgelemektedir.

Yunuslar Motosiklete iki kişi binerler, motosikleti süren önde oturan kişiye öncü, arkada oturan ise artçı olarak adlandırılır.. En az 2 motosiklet olmak üzere toplu şekilde gezerler..

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection