Isparta Valisi Seymenoğlu’ndan Ankara’ya serzeniş; Ajanslar bakanlığın il müdürlüğü olma yolunda

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) yönetim kurulu toplantısında, BAKA dönem Başkanı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Ankara’ya serzenişte bulundu.

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı yönetim kurulu toplantısı Salda’da yapıldı. Toplantıda 18 gündem maddesi görüşüldü. Gündemde; daha önceki toplantılarda alınan kararlar, desteklenen projelerin ne aşamada olduğu, bunların geri dönüşlerinin; Antalya, Isparta ve Burdur bölgeleri için olumlu olumsuz sonuçları, yeni projelere destek verilip verilmeyeceği, verilecekse ajans olarak ne kadar oranda katılım sağlanacağı konuları yer aldı.

Toplantı açılışında; ajansların, görev sorumluluk alanı içerisindeki önceliklere göre bazı projelere destek vermek maksadıyla oluşturulduğunu söyleyen Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu; “Son yıllarda maalesef kalkınma ajansları, artık bakanlığın bir il müdürlüğü olma yolunda. Böyle bir serzenişte bulunalım.” Dedi.

Konuşmasında BAKA’nın çok da güçlü olamadığına vurgu yapan Vali Seymenoğlu;

“İl valisi olarak küçük de bir serzenişimiz var. Ajans diye oluşturulmuşuz fakat herşeyi yine Ankara’ya sormaya devam ediyoruz. Kimse zannetmesin ki bu ajansda yönetim kurulunda 3 tane vali var. 3 belediye başkanı var. 2 genel meclis üyesi, oda başkanları vs. çok güçlüymüş gibi de sakın ola kamuoyu bunu böyle bilmesin. Biz sadece şuanda verilmiş olan Ankara tarafından verilecek olan kararların altlığını yapmış oluyoruz. Ajans olarak en fazla 30 Bin TL’ye kadar serbestliğimiz var. Gerisi tamamen Ankara’daki işler. Bürokratların, üst düzeydeki yöneticilerin kararına bağlı olan şeyler. 

Söylediklerimiz herhalde Ankara’ya gider!

Bunu şunun için söylüyorum, göreve başlayalı ben Isparta ilinde 9. aydayım. Halen bir tek projeyi yapamadık burada. Prosedür uzun, meşakkatli bir yol, bunu vatandaştan dinlediğim için söylüyorum. Köy gezilerinde vatandaşa öneriyoruz; ‘kalkınma ajansı var! Proje yapın geçirelim.’ Vatandaş diyor ki; “bunu 5 ay önce de söylemiştin Sn. Valim. Bir proje vermiştik, halen sonucunu görmedik.” Diyor. Bu söylediklerimiz herhalde Ankara’ya kadar gider. Onun için gayet net bir şekilde de bunu söylüyorum. 

İnşallah alacağımız kararların, gecikmeli de olsa, topluma ekonomik yansımaları uzun bir süreç alıyor da olsa hayırlı olmasını diliyoruz. Bunun kararını vermek için uğraşıyoruz.” Dedi.

BAKA, Temmuz ayı yönetim kurulu toplantısına; dönem başkanı Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik,Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Tutar, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, ve BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci katıldı.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection