Vali Şıldak; Salda Gölü her zaman temiz kalacak

Antalya, Isparta ve Burdur Valileri Salda Gölü Beyaz Adalar Plajında ve Salda Gölü çevresinde incelemelerde bulundu.

 

Salda Gölü kıyısındaki bir otelde düzenlenen Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Temmuz ayı olağan yönetim kurulu toplantısı sonrasında, Salda Gölü çevresinde incelemelerde bulunan BAKA yönetim kurulu üyeleri, vatandaşlarla biraraya geldi.

Saldaya daha fazla dikkat çekebilmek adına BAKA yönetim kurulu toplantısının özellikle Salda’da yapılmasını tercih ettiklerini belirten Vali Hasan Şıldak, Salda’nın bu yıl en parlak dönemini yaşadığını söyledi.

Salda Gölü kıyısındaki yaptığı incelemeler sırasında; yapılan ve yapılması planlanmakta olan projeler ile bölge turizmine ilişkin açıklamalar yapan Vali Hasan Şıldak;

“3 ilimizle ortak hareket ediyoruz. Özellikle turizmi geliştirme konusunda Antalya’nın yoğun tecrübelerinden ve birikimlerinden de istifade ederek birlikte hareket ediyoruz. Gerek valiliklerimiz, gerekse diğer kurum kuruluşlarımızla, BAKA çatısı altında bu birlikteliği sürdürüyoruz. 

Hedef 1 Milyon ziyaretçi

Bu sene Burdur sınırları içerisindeki turizm destinasyonları çok ziyaretçi alıyor. Sayılarda çok güzel gelişmeler var. Sagalasos geçtiğimiz yıl toplam 51 Bin ziyaretçi almış, bu yıl 15 Temmuz itibari ile 40 Bin’i geçtik. Müzemizde geçen yıl toplam ziyaretçi sayısı 21 Bin iken şuanda biz 17 Bini geçmiş durumdayız. İnsuyu Mağarası rekor kırıyor; geçen yıl toplamda 53 Bin ziyaretçiye ulaşıldı, bu yıl 15 Temmuz itibari ile 48 Bin’in üzerinde ziyaretçi aldık. Salda’da; otopark giriş sayılarına bakarak 1 buçuk ay içerisinde, 300 Bin’in üzerinde ziyaretçi Salda gölünü ziyaret etti. Bu rakama göre, bu yıl en az 1 Milyon ziyaretçinin Salda gölünü ziyaret edeceğini, il genelinde ise bu rakamın 1 buçuk Milyonu bulacağını çok rahat söyleyebiliriz.

Salda gölündeki gelişmelerde, bütün kurum ve kuruluşlarımızın katkıları var. Başta İl Özel İdaremiz, Salda’da çok ciddi bir tedbir aldı. Valiliğimiz ve kaymakamlığımızın burada aldığı tedbirlerle, sahile kadar olan araç girişleri önlendi. 

Yapılacak olan millet bahçelerinin ihalelerini TOKİ bu ayın sonunda gerçekleştiriyor. Bu hamlelerle birlikte Salda Gölü, özel koruma bölgesi ilan edildi. Bu zaten başlı başına gölün korunması ve temiz kalması için en garantili sistemi ifade ediyor. Bu sistem dahilinde, hem korunan ve temiz kalan hem de turizme hazırlanan bir Salda’yı, önümüzdeki yıldan itibaren çok daha iyi bir seviyede göreceğiz. Ama temel faktörler olarak bunu, bu yıl zaten sağladık. Kaymakamlığımız ankette yaptırıyor; burdan hiçbir olumsuz geri dönüş yok. 

Salda’ya yatırımlar sürüyor

Salda gölünün altındaki tepede de Orman Genel Müdürlüğü tarafından ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilen bir süreçle, günü birlik mesire alanı çok yakında ihaleye çıkacak. Bu kapsamda, buranın önemli bir hizmet noktası oluşturacağını düşünüyoruz. 

Gölümüzün karşı kıyısında bulunan eski bir metruk bina var. Bunu da özel idaremiz çerçevesinde ve kalkınma ajansının katkısıyla, şık bir restoranta, kır lokantasına dönüştüreceğiz. Ayrıca gölün başka bölgelerinde de mesire alanları, yürüme alanları şeklinde düzenlemeleri içeren düşüncelerimiz var. 

Millet bahçesi toplamda 150 dekarlık bir alanı kapsıyor. Alan tamamen koruma statüsüne uygun, ahşap imalatlarla çevreye saygılı, en küçük bir çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde özenli bir mimari ve projelendirme ile burada hizmet verecek. Hiç bir sorun yaşamayacağız. Çevreye duyarlı insanlarımızın içi rahat olsun. Salda Gölü her zaman temiz kalacak. 

Isparta Kuyucak Köyü’nden Salda Gölü’ne kadar olan Akçaköy’den geçen güzergahı, lavanta yolu olarak tanımlanacak. Yol kenarında çok miktarda lavanta fidelerinin vatandaşa ücretsiz olarak temin edilmesiyle ve bunların, vatandaşın kendi arazisi olsun, hazine arazisi olsun dikiminin sağlanması ile lavanta bahçeleri oluşturmak istiyoruz. 100 dekarlık hazine arazimize son baharda lavanta dikimi yapılacak. İlk uygulamaları yapıyoruz. Devamı gelecek. Bu hat üzerinde çok güzel düşünceler var. Yaylabeli Köyü üzerinde Burdur Gölü’nü gören ve göle çok yakın bir noktada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan tahsis edilen bir ödenekle lavanta tanıtım merkezi oluşturacağız. Bunun da çok yakında ihalesini gerçekleştireceğiz.” Açıklaması yaptı.

Bölgenin önü açık

Salda Gölü’ne 2 sene öncede geldiğini ve o zamanlar Salda çevresinin derbeder olduğunu ama şimdi büyük gelişmeler kat edilerek her şeyin yerli yerine oturtulduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu; 

“Salda gölümüz; sodalı suyu, beyaz kumu ile çok güzel, çok özel bir yer. Son dönemde valiliğimizin yapmış olduğu çalışmaları da gördük mutlu olduk. Gelen vatandaşın park yapacağı yer, duş alacağı yer belli. Kafeteryalar ve köy pazarı gayet güzel olmuş. Burası, Özel Çevre Koruma bölgesi oldu. Bundan sonra bölge halkının da buraya sahip çıkmasıyla turizmde önemli bir yeri olur Salda’nın. Artık Antalya’dan buraya tur taşımak gerekir. Bölgenin önü açık arkadaşlar. İnşallah batı akdeniz bölgesinde 3 ilin ortak projeleri ile hem turizmimizi hem ticaretimizi geliştirme şansımız var.” Dedi.

Tek sıkıntı, konaklamadaki yetersizlik

Isparta valisi Ömer Seymenoğlu, Salda Gölü’nde yaptığı incelemeler sırasında, göller ve güller  bölgesi olarak anılan bölgede son yıllarda lavanta ve güle artan rağbete ve bölgedeki turizmsel gelişmelere işaret eden Isparta Valisi Seymenoğlu, konaklama konusundaki yetersizliğe dikkat çekerek yerli yatırımcıya bu konudaki beklentilerini iletti;

“Salda gölü sadece ülkemizde değil uluslararası alanda da bilinen ve rağbet gören bir yer. Biz bunu tabi tek başına Salda Gölü olarak düşünmüyoruz. Biz Isparta ve Burdur’u bir düşünüyoruz. Isparta’yı Burdur’dan turizm anlamında kesinlikle ayırmıyoruz. Her iki ilimizde farklı destinasyonlar, farklı güzellikler sunuyor. Gelen misafirlerimiz; lavantaya gelince mutlaka Salda’yı da görmek istiyor. Göle gelince mutlaka Sagalasos’u da görmek istiyor. Biz bunu fırsata çevirmeye, kırsal turizme destek vermeye uğraşıyoruz. Gün geçtikçe de bölgemizin turizm alt yapısı güçleniyor. 

Tek sıkıntımız; konaklamada yeterli yatak sayısına sahip değiliz. Bunu Burdur’lu ve Isparta’lı yatırımcılardan, iş adamlarından bekliyoruz. Dışarıdan gelenlere de mutlaka kapımız açık ama burada yaşayan insanlarımızın bu konuyu önemseyip yatırımları yapmasını bekliyoruz. 

Bu güzellikleri yaşamaya insanlarımızı, gerek yerli gerek yabancı turistlerimizi; Burdur’a, Salda Gölü’ne, Sagalasos’a, lavanta bahçelerine, gül bahçelerine, Eğirdir Gölü’ne, Kızıldağ Milli Parkı’na davet ediyorum.” Değerlendirmesi yaptı.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection