Alaca Dokumalar Kültür Sanat Festivali’nde - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Alaca Dokumalar Kültür Sanat Festivali’nde

24 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nde Burdur Alaca Dokumalarına işlenen ebru sanatı uygulaması tanıtılacak. Festival kapsamında düzenlenecek El Sanatları Bayramı’na 22 ülkeden 65 sanatkar, 24 branştan 80 Türk sanatkar katılacak. Sergi açılışı 24 Temmuz saat 15.00’da Kültürpark Büyükçekmece’de yapılacak. Sanatkar Esengül Boyacıoğlu İnalpulat, Ebru sanatı ile ilk kez geleneksel dokumalara özel uygulamalar yapacak. 

Cam ve ahşap teması ile ortak çalıştay yapacak olan sanaktarlar dallarındaki farklı etkinliklerle atölye uygulamalarına da yer verecekler. Atölye uygulama çalışmasında Burdur Alaca Dokuması ve ebru uygulaması teknikleri ilk defa Sanatkar Esengül Boyacıoğlu İnalpulat tarafından yapılacak. ANELSANDER(Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği) Başkanı Uğur Bent’in daveti üzerine festivale katıldığını söyleyen Sanatkar Esengül Boyacıoğlu İnalpulat;

“Benim dedelerimin iş kolu olan alaca dokumasını yaşatmak için bu festivalde farklı bir uygulama yapmak istedim. Ayrıca Burdur’da tarihi M.Ö. 5600-5400 yıllarına dayanmakta. 1879 yılında 30-40 kadar dokuma fabrikası, 1890’lı yılların başından itibaren Burdur’da dokuma pazarı kurulurdu. 19. yüzyılın başlarında dokumacılık yaygındı. 1931 yılında dedem Ziya Boyacıoğlu başkanlığında Dokumacılar Cemiyeti’nin ve 1936 yılında 40 ortakla Burdur Dokumacılar Yapım ve Satış Kooperatifi kuruldu. Kooperatifin 31 Ocak 1954 yılındaki toplantısında Şevki Boyacıoğlu başkanlığında halıcılık ilave edilerek ismi Burdur Dokumacılar ve Halıcılar Yapış ve Satış Kooperatifi olduğunu biliyorum. 

Uzun bir aradan sonra 2005 yılında unutulmaya yüz tutmuş olan alaca dokumasını, Burdur Belediyesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu tarafından projendirilerek tekrar hayat bulmasına sevindim. İki geleneksel el sanatlarımızı birleştirerek farklı bir yaklaşımla bu sanatları yaşatmak amacıyla bu festivalde ebru işçiliği olarak alaca dokumasına ebru sanatı uygulaması yapacağız. Bana bu fırsatı veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ederim.”dedi.

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection