BUTSO Başkanı Keyik; Ekonominin faiz ve enflasyon düşerse canlanır

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, BUTSO meclisinde düzenlenen basın topntısında ülke geneli ve yereldeki ekonomik durumu ve sorunları değerlendirdi. Gündemdeki ekonomik konuları aktaran BUTSO Başkanı Keyik, toplantıya katılan basın mensuplarının sorularını yanıtladı.    

Türk lirasının değer kaybetmesi, faiz oranlarının yükselmesi, girdi maliyetlerinin artması ekonominin yol haritasını değiştirdi. Tarım ve özellikle inşaat sektörü ekonomik krizden etkilenenlerin en başında geliyor. Ekonomik krizin etkileri verileri de yansıdı. Türkiye genelinde 2018’de satılan konut sayısı bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 34 bin azalara 1 milyon 375 bin 398 oldu.  

Ekonomik krizin bir diğer etikisi de istihdama yansıdı. TÜİK’in açıkladığı 2019 yılı Nisan dönemi işgücü istatistiklerine göre Türkiye’de işsiz sayısı son bir yılda 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişiye; işsizlik oranı da 3,4 puan artarak %13,8 oldu. Son 1 yılda ise 810 bin kişi işini kaybetti. Tarım sektöründe de çiftçiler girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle ekip dikmekte zorlanmakta. 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2018 yılı işyeri açılış ve kapanış verilerini kamuoyuyla paylaştığı açıklamasında, Burdur’un nüfusuna göre en fazla işyeri açılan il sırasında ikinci, en fazla işyeri kapanan il sıralamasında ise ilk sırada yer aldığını ifade etmişti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ekonomik krizin yerele yansıması sorusuna cevap olarak;

“İmalatçı firmalarımızda sıkıntımız yok. Mutlaka ülkede yaşanan sıkıntılardan dolayı etkileniyorlar. Ama öyle yıkılacak, ayakta duramayacak şekilde bir sıkıntı yok. En büyük sıkıntı inşaat, tarım sektöründe ve küçük esnafta. Bunlarda ciddi sıkıntılar var. Bunları da zaman zaman dile getiriyoruz. Küçük esnafın sıkıntıları biraz bizim ilin nüfusuyla orantılı. Üniversitenin açık olduğu dönemlerde bunu çok fazla hissetmiyoruz ama önümüzdeki 3 aylık yaz döneminde üniversite öğrencilerinin de ilimizde gitmesiyle bu daha belirgin ve hissedilir hale geliyor. Gerekli çalışmaları uyarıları yapıyoruz. Birazda bizim kendi alanımızı yenilememiz gerekiyor. Küçük esnafımıza bilhassa uyarılarda bulunuyoruz. Şimdi neden insanlar avm’leri tercih ediyor. Biz en son dönemde dijital pazar oluşturduk. Hatta şu an bile çok avmlerin değeri kalmadı. İnsanlar avm’lere yemek yemek için ve çocuklarını orada oyun alanlarında vakit geçirmek için vakit geçirdiklerini düşünüyorum. Onun haricinde de etiketleri kontrol edip, internetten aynı markayı daha ucuza kapısına getirtme imkanı var. Bundan dolayı avm lobiside artık Türkiye’de son bulacağını düşünüyorum. Çünkü onlar artık inişe doğru geçti. Tabi bu yenilikleri bizim esnafımızın yapması gerekiyor. Bazı adımlar atması gerekiyor. Bu konuda biraz yavaşız. Bunu hızlandırmamız lazım. Belki bu yavaşlıkta ekonomik sıkıntılardan da kaynaklanıyor olabilir. Ama biz her alanda dilimizin döndüğü kadar bunları küçük esnafımıza anlatmaya çalışıyoruz. 

İnşaat sektörü malum elimizde stok çok. Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Burdur’da da çok. Faizlerin yüksek olmasından dolayı satış yapılmıyor. Zaten ben bundan 3-4 yıl önce araştırma yapmıştım. Burdur’da daireleri kim alıyor diye. Dairelerin %80’ini köylüler alıyor. %20’yide ev değişikliği için alıyorlar. Şimdi köylüye bakıyoruz eti, sütü para etmiyor ve bankaya borçlular. Konut kredierinin de yüksek olmasından dolayı 1,5 yıldır konut satışı yok denilebilir. 

Ekonominin canlanması enflasyonun ve faizlerin düşmesine bağlı. Öz sermayesiyle yatırım yapan yok. Genelde her şey banka kredisiyle yapılıyor.”dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection