SÇP öğrencilere çalışma disiplini kazandıracak

 

İlimizde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı ‘Sosyal Çalışma Programı’ndan yararlanalanacak 138 üniversite öğrencisi kura ile belirlendi.

 

İŞKUR Sosyal Çalışma Programı başvuru sonuçları açıklandı. Şehrimizden de çok sayıda üniversite öğrencisinin başvuruda bulunduğu programa öğrenciler, merkezi kura ile seçildi. Burdur’da 138 öğrenci SÇP kapsamında kamu kurumlarında çalışmaya hak kazandı. Başvuru sonuçları www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online olarak ilan edildi. Öğrenciler önceki gün itibariyle; doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması,
 kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi
 alanlarında çalışmaya başladı.

 

Sosyal Çalışma Programına dahil olan öğrenciler; 3 ay süre ile haftada 3 gün olmak üzere kamu kurumlarında çalışacak. Çalıştıkları süre boyunca öğrencilerin, SGK primleri gün bazında ödenecek, bu süre emeklilik süresinden sayılacak. Öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67,36 TL ödeme alacak.

 

Bu yaz ilki düzenlenen sosyal çalışma programına yalnızca, yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim almakta olan lisans, ön lisans ve uzaktan eğitim öğrencileri katılabildi. Uzmanlar bunun sebebini; devam zorunluluğu 
olmayan açık öğretim fakülteleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, çalışma sıkıntısının olmaması ve bu öğrencilerin hali hazırdaki diğer programlardan da faydalanabildikleri şeklinde açıklıyor.

 

Edinilen bilgiye göre; programa katılım için, öğrencinin öğrencilik kaydının aktif statüde
 olması yeterli olurken, öğrenciliği sona eren katılımcılar programdan çıkarılacak.

 

Ayrıca edinilen bilgilere göre; program dolayısıyla katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmeyecek. Katılımcılar, yüklenicinin onayı olması kaydıyla 5 güne kadar mazeret göstererek ücretsiz izin alabilecek.
 Sosyal Çalışma Programına katılan bir öğrencinin programdan geçerli bir sebep göstererek ayrılması mümkün. Geçerli bir nedeni olmaksızın Sosyal Çalışma Programına devam etmeyen öğrencilere Sosyal Çalışma Programı dâhil İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlara 24 ay süreyle katılamama yaptırımı uygulanmakta. Bir öğrencinin, öğrencilik dönemi boyunca Sosyal Çalışma Programından toplam 3 ay (90 gün) yararlanma hakkı bulunmakta.


 

Uzmanlara göre, Sosyal Çalışma Programı başarılı ancak yetersiz ve geliştirilmesi gereken bir girişim. Uzmanlar; SÇP ile, gençlere hem çalışma disiplini kazandırmanın hem de sosyal sorumluluk bilinci aşılamanın amaçlandığını ancak öğrencilerin mesleki gelişimlerine herhangi bir katkı sağlanmadığını belirtiyor. Bu yaz ilki gerçekleştirilen programa, bölüm ayrımı bulunmaksızın bütün öğrenciler başvurdu. Yani bir tıp öğrencisi kütüphanelerde ya da matematik öğrencisi kültürel mirasın korunması alanlarında çalışabilmekte. Bu nedenle uzmanlar; Sosyal Çalışma Programı’nın bu haliyle yalnızca, öğrencilerin yaz aylarında harçlıklarını çıkarmasına yarayacağı görüşünde.

 

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection