Genç Veteriner Hekimlere Suni Tohumlama Kursu

 

Burdur Veteriner hekimleri Odası, ‘Sığırlarda rektovaginal Yöntemle Suni Tohumlama Kursu’ dün itibariyle, Veteriner Hekimleri Odasında başladı. 20 kursiyer kapasiteli kurs, hafta boyunca sürecek.

Burdur VHO’da yapılan teorik eğitim ile başlayan kursa; Afyon, Ankara, Antalya, Çanakkale, Muğla, İstanbul, Kayseri, İzmir, Denizli, Uşak, Adana, Aydın, Niğde, Çorum, Tekirdağ ve ilimizden veteriner hekimler dahil oldu. Kurs; Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kasım Üstüner, Veteriner Hekim Ömer Çevik, Prof. Dr. Ayhan Ata, Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Güngör ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammmet Enes İnanç tarafından verilen eğitimle başladı. Eğitimin teorik bölümü Veteriner Hekimleri Oda’sında, pratik bölümü ise Güçbirliği Kombinası başta olmak üzere belli çiftliklerde uygulamalı olarak bu 5 gün içerisinde yapılacak.

Verilmekte olan eğitime ilişkin yaptığı açıklamada, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kasım Üstüner;

“Bu kursumuzda; ülkemizin değişik illerinden genç meslektaşlarımızı odamızda, Burdur’umuzda görmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. İlk defa bu denli kapsamlı bir kursda birlikte olmaktan da ayrıca onur duyuyoruz. Yaptığımız iş ne kadar büyük olursa olsun eğer yüksek bir amaca hizmet etmiyorsa asla büyük sayılamaz. Biz veteriner hekimler, yüksek bir amaca hizmet eden bir mesleğin mensuplarıyız.

 Geçen hafta; zoonoz (hayvanlardan insanlara geçen) hastalıkları günüydü. Halk sağlığı anlamında zoonoz hastalıklarla mücadelede veteriner hekimlerin emeği yadsınamaz. Her ne kadar 24 Ocak 1980 ekonomi kararlarından sonra Neo-liberal serbest piyasa ve pazar ekonomisinin uygulanmaya konmasından bu yana veteriner hekimlik mesleğine kan kaybettirilmeye çalışılmış olsada, böyle bir sonuçla karşılaşmış olmamıza rağmen veteriner hekimlerin; toplumda, halk sağlığında, hayvan sağlığında ve beslenmemizdeki önemini hiç kimse yadsıyamaz. Bu anlamda özellikle son yıllarda 5 Milyar Dolar’ı geçen ithalat uygulamalarının çok doğru olmadığını, ülke hayvancılığının biz veteriner hekimleri ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğini bu vesileyle iletmek isterim. 2010 yılında 15 bin besi hayvanı ithalatıyla başlayan süreç, 2018 yılının ilk 10 ayında 1 Milyon 16 bin baş besi hayvanı ithalatı ve bir o kadar et ithalatı, damızlık hayvan ithalatıyla ülkemiz son yıllarda 5 Milyar Dolar’ın üzerindeki bir parayı yurt dışına aktarmıştır. Burada biz veteriner hekimleri odası olarak bu uygulamanın yanlışlığını başta Sayın Tarım ve Orman Bakanı’mız olmak üzere yaptığımız her toplantıda dile getirdik ve buna devam ediyoruz. Biz bize yeteriz geçmiş yıllarda olduğu gibi. Yeterki doğru hayvancılık politikaları uygulanabilsin.

Veteriner Hekimlik, sorunlara çözüm üretme mesleğidir

Bu anlamda da biz veteriner hekimlere düşen sorumluluk sadece mesleki uygulamalarla geçimimizi sağlamak değil, ülkenin aydın insanları olarak, hayvancılık sektöründe, mesleğimizde, ülkemizde yaşanan sorunlara çözüm üretme noktasında da ülkenin aydın insanları olarak kafa yormak çözüm üretmek zorunda olduğumuzu genç meslektaşlarımıza hatırlatmak isterim. Veteriner hekimlik mesleği, dertlere derman bulmak mesleği olduğu gibi sorunlara çözüm üretme mesleğidir. Her kursda her vesileyle tekrarladığım bir cümleyi ve meslek büyüğümüz milli şair Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha burdan rahmetle anmak istiyorum. Yazdığı İstiklal Marşı’nda; “Korkma!” demiş. ‘Korkma’ kelimesi üzerine kitaplar yazılmış ve böyle bir İstiklal Marşı’nı yazan meslek büyüğüne sahip olmaktan mutluyuz. Onlarca sayabileceğimiz meslek büyüklerimiz var. Bunların ufkumuzu açması anlamında -ben sadece sözleri daha fazla uzatmamak adına- Mehmet Akif Ersoy’la yetineceğim. Daha niceleri var. Düzenlemiş olduğumuz kursun; genç meslektaşlarımıza ve ülke hayvancılığına yararlar getirmesini diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” Açıklaması yaptı.

Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir kurs hazılığında olduklarını dile getiren Prof. Dr. Ayhan Ata, yaptığı açıklamada;

“Meslektaşlarımız ve mesleğimiz adına organize edilen kurslardan ve ihtiyacımız olan bu kursu uluslararası düzeyde bilgi beceri ve donanımla düzenlemekten dolayı mutluyuz. Ben yaklaşık olarak 20 yıldır Burdur’da çalışmaktayım ve bu sürede herhalde 30’a yakın suni tohumlama kursu düzenledik. Ülkemizin büyük baş hayvan yetiştiriciliğinde suni tohumlama hizmetlerinin uluslararası düzeyde yapılabilecek hale gelmesinde, yaptığımız katkılardan dolayı da ayrıca mutluyuz. Anabilim dalı olarak da çalışmalarımızı uluslararası düzeyde yapmaya çalışıyoruz.

Ulusal bir merkez olma yolunda...

Bu kursun akabinde 18-19 Temmuz 2019 tarihlerinde Türkiye’de ilk defa olacak 1. Tavşan modelinde spermin taze ve dondurularak saklanması ve klosaytömetik yöntemle spermotolojik muayene analizi kursunu ilk defa açacağız ve böylece, özetle sperma konusunda ve spermanın objektif muayeneleri konusunda ulusal bir merkez olma yolunda ilerliyoruz. Amacımız bunu uluslararası bir hale getirebilmek. Burdur’da veteriner hekimlek ve suni tohumlama hizmetlerini önce ulusal düzeyde sonra da uluslararası hale getirilebilmesi için çok önem verdiğimiz bu kursların bundan sonra da anabilim dalı olarak yasalar ve yönetmeliklerin bize verdiği yetkiler çerçevesinde devam ettirerek her yıl yeniden düzenlemeye çalışacağız. Mümkün olursa bundan sonra da diğer yardımcı üreme tekniklerindeki ve diğer hayvan türlerindeki eğitim alan arkadaşlarımızın öncülüğünde; köpeklerde suni tohumlama kursları, olursa koyun, keçi ve arılarda suni tohumlama kursları, üreme teknikleri ya da embriyo transfer kursları gibi kursları da kısa sürede burada düzenlemeye çalışıcağız.” Dedi.

Mine Kaya

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection