Lisinia Doğa fark yarattı
Sabancı Vakfı'nca düzenlenen "Fark Yaratanlar" programının 9. Fark Yaratan Ödülü'nü Öztürk Sarıca aldı.
Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini anlattığı "Fark Yaratanlar" programının 10. sezonunda Lisinia Doğa'da yer aldı. Programın 9. fark yaratanı, doğanın kirletilmesine ve bunun sonucu ortaya çıkan kansere karşı mücadele eden, doğal hayatın sürdürülmesi için çalışan Lisinia Doğa oldu.
Öztürk Sarıca, aile bireylerini kanser nedeniyle kaybettikten sonra, hem insanları bilinçlendirmek hem de doğal hayatın korunması için 2005 yılında Burdur Gölü çevresinde Lisinia Doğa projesini başlattı. Lisinia Doğa bünyesinde 9 alt başlıkta yürütülen projeler içinde; "Kansersiz Gelecek Elimizde" ile bilgilendirme çalışmaları, "Yaşamak İçin Burdur Gölü'nü Yaşat" ile lavanta tarlaları, "Doğa Okulu", "Yerli Bitki ve Hayvan Türlerinin Korunması", "Gen Muhafaza", "Ekolojik ve Doğa Dostu Tarım Uygulamaları" bulunuyor.
Ayrıca Türkiye'nin ilk Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezlerinden biri de Lisinia Doğa Merkezi içinde yer alıyor. Lisinia Doğa projeleri kapsamında, bölgenin doğasına özgü ve kuru tarıma elverişli aromatik bitkiler olan kekik, lavanta, gül üretiliyor. Böylece susuz tarıma dikkat çekiliyor. Bu çalışmalar sayesinde ilimizin köylerinde de aromatik bitki üretimine ilgi arttı. Lisinia Doğa projesi, doğal hayat ile ilgili gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle, yöredeki doğal dengenin korunmasına yardımcı oluyor.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection