Parlamenter sisteme geri dönüş yapılmalıdır

27 Haz 2019
452 kez

Milletvekili Göker;
Parlamenter sisteme geri dönüş yapılmalıdır
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu oyların %48.80'ini, AK Parti adayı Binali Yıldırım ise oyların %48.55'ini almıştı. Seçim sonuçlarına yapılan itirazın ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İBB seçimlerinin tekrarı kararı aldı.
YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından 23 Haziran'da İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen yeniden sandık başına gitti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonuçlarına göre Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868 (yüzde 54.21); Binali Yıldırım 3 milyon 935 bin 453 (yüzde 44.99) oy aldı. 800 binin üzerinde oy farkıyla CHP adayı Ekrem İmamoğlu yeniden İstanbul Belediye Başkanı oldu.
23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim çalışmalarını Çekmeköy'de yürüten Milletvekili Mehmet Göker, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve zaman zaman seçim çalışmalarına katılan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz basın mensuplarına seçim değerlendirmesi yaptı.
Milletvekili Mehmet Göker 23 Haziran için gittiği Çekmeköy çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada;
"Öncelikle Türk halkı mağdur edileni ciddi anlamda sahiplenir. YSK siyasi irade tahakküm olarak bir hukuki karar verse de bu hukuki kararın gerekçesini açıklamayamadı. 250 sayfalık açıklamada olmuş olsa, neden bir zarfda ki 4 pusuladan birinin geçersiz olduğunun izahını yapamadılar. Burada ciddi anlamda bir mağduriyet oluştu. Bu mağdurletin teslim açısından açıkçası İstanbul'da da yaklaşık 43-44 günlük bir seçim kampanyasında ben de Çekmeköy'de çalışmalarımı sürdürdüm. Zaman zaman belediye başkanım ve il başkanım gelip bizlere moral ve seçim saha çalımalarında destek verdi. Şu ki Cumhurbaşkanlığı rejim sisteminin ilk seçimiydi. İlk seçiminde Cumhurbaşkanlığı rejim sistemi 800 bin oy farkıyla vatandaşın aslında ben kabul etmiyorum demesiydi. Çünkü hepimiz biliyoruz ki bir kişinin bütün her şeye egemen olabilmesi ya da yönetebilmesi imkansız.
Beka İmralı'ya kadar uzandı
Bundan sonraki süreç şöyle olmalı. Türkiye tekrar Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuryet'in temel ilkelerinde parlamenter sisteme geri dönüş yapmalıdır. Seçim çıkışını hepimiz hatırlıyoruz. Beka beka diye bir yerel seçime adadıkları seçimde Teröristbaşı Osman Öcalan'ı ki 33 tane silahsız erin katlinde emri vardır. TRT'nin ekranlarından izlettirmek ve bu acizliğe düşmek gibi bir gaflet içerisine düştüler. Sonuçta beka İmralı'ya kadar uzandı. Bundan önceki durum Ekrem İmamoğlu belediye başkanlığına seçildiği ilk icraatından bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk'ün portresini o duvara asmaktı. Ama o yerine atanan kayyumun ilk yaptığı işte o tabloyu oradan indirmek oldu. İşte bunu yapmayacaktı. Bu ülke kurucu değerlerine sahip çıkan, birbiriyle karışık ama barışık yaşamasını seven bir ülkedir. Ama kutsal değerlerimiz vardır. Bunlar üzerinden ne siyaset yapılmasına ne de bunların hırpalanmasına izin vermez. Seçimin temel özetini bu olarak görüyorum. Bundan sonra da barış, huzur içinde bir yol yürümemiz gerektiğine inanıyorum." dedi.
Dostluğu kardeşliği siyasette de görmek istiyoruz
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tekrarlanan 23 Haziran seçimleri konusunda yaptığı açıklamada;
"31 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından 23 Haziran'a kadar geçen süre içerisinde biz ülkemizin normalleşmesini, sokaktaki dilin daha yumuşamasını, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, kucaklayan bir dili benimseyerek yürüttüğümüz kampanyanını neticesini Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul seçmenin gönlüne girerek ve çık kısa bir sürede çok çok katlanmış bir seçim soucuyla aldığını görüyoruz. Neticede sporda siyasette aslında bir yarış. Yurttaşın belki siyaseten tercihi sporda güçlü olanın kazanmasıyla birlikte yürüdüğünü hesap edecek olursak bunun sadece bir yarıştan ibaret ve bunu sadece iyi olanın kazandığı bir sonuç olarak görebilecek olursak biz uzlaşı kültürünü, sevgiyi, saygıyı ve düşenin yerden kaldırılıp elinin havaya kaldırıldığı yağlı pehlivan güreşlerinde gördüğümüz o peygamber sporunda gördüğümüz o dostluğu, kardeşliği siyasette de görmeyi istiyoruz. Biz önümüzdeki sürecin Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi artık kol kola girip çalışma zamanı. Türkiye'yi hak ettiği yere götürme zamanı." dedi ve katılan herkese teşekkür etti.
Gereken cevap 23 Haziran'da verildi
CHP İl Başkanı İzzet Akbulut 23 Haziran sonucu için tüm İstanbul halkına teşekkür ederek;
"İstanbul'da 31 Mart'ta kazanılmış bir seçim vardı. Bunun üzerinde yaşanılmış hukuksuz bir süreç vardı. Hiçbir hukuksal bir gerekçeye dayanmadan o zamanda ifade etmiştik, Ekrem İmamoğlu'nu çok sevdiği İstanbullulardan ayırmaya kalkmışlardı. Bunun gerekçesi olarakta YSK'nın belilediği sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmamasını göstermişlerdi. Bu ucuzdan bir sebebiyete İstanbul halkı gerekli cevabını 23 Haziran'da vereceğini ve 15 bin oyla gelen Martın sonu bahar sloganımızı 23 Haziran'da yüz binlerce farkla yaz gelecek her şey çok güzel olacak diyorduk. Buradan ben tüm İstanbul halkına oy vermiş ya da vermemiş olmasının hiçbir önemi yok. Yeterki bu demokrasi sınavında bir nebze olsun oyuyla katkı sunabildiyse hepsine teşekkür ediyorum. Burdur Cumhuriyet Halk Partisi adına da başta oraya bu seçimde deyim yerindeyse 31 Mart seçiminin hemen ardından oraya mitilini atan Milletvekilimiz Mehmet Göker'e çok teşekkür ediyorum. Yine keza ara ara tüm gücüyle destek veren Belediye Başkanımız Ali Orkun Erceniz'e teşekkür ediyorum. Yine aynı şekilde ilçe başkanlarıma, il yöneticilerime bu süreçte destek verdikleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection