Bol yağışlı geçen kış mevsiminin ardından Mayıs ayınında bereketli geçmesi çiftçinin yüzünü güldürdü. Ama artan tohum, ilaç, mazot, elektrik nedeniyle arpa, buğday gibi tarımsal ürünler para kazandırmayınca üreticiler seracılığa yöneldi. 

 

 

Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, yağışları, oda seçim süreci sonrasındaki 3,5 ayda yapılan faaliyetleri ve üretimde seranın payını gazetemize değerlendirdi. Ziraat odası makine ekipmanlarının faal olarak çalıştığını belirten Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, girdi fiyatlarının yüksek oluşunun çiftçiyi zor durumda bıraktığını ve fiyatların düşürülerek, desteklemelerin artması gerektiği talebinde bulundu. Tarım İl Müdürlüğü ve Burdur Ziraat Odası önderliğinde tüm yeşil biçilen ve slaj yapılan bitkilerin devlet tarafından desteklemesinin yapılacağı bilgisini de verdi. 

 Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay gazetemize yaptığı açıklamada, Ziraat Odası olarak bir ziraat mühendisi aldıklarını ve sahada, arazide çalışmalar yapacaklarını ifade ederek;

“Şubat ayında ekibimizle beraber göreve geldiğimizde ve göreve gelmeden önce seçimlerde bizim tahahhütlerimiz vardı. Çiftçilere yapacaklarımızı birebir anlattık ve bunları göreve geldikten sonra birer birer yerine getirmeye başladık. Bir Ziraat Odası Başkanı ikinci katta, üçüncü katta değil devamlı çiftçiyle, köylüyle beraber olacağını söyledik ve sözümüzü anında yerine getirerek başkanlık odamızı personelin yanına alaraktan göreve başladık. 

Bu yıl yağışlar bereketli 

Satış mağazamızada geldiğimiz tarihte odanın ekonomisinin düştüğünü gördük. Ona rağmen gübre, tohum satışlarımızı başlattık ve çok şükür bu yıl yağışlarımız çok iyi. Çiftçinin yağışlardan yüzü güldü. Malesef girdi fiyatları olan tohum, gübre fiyatlarının yüksek oluşu çiftçiyi zor durumda bırakıyor, belini büküyor. Bunu da biz buradan hükümetten girdi fiyatlarının düşürülmesini veya çiftçilere başka şekilde desteklenmelerin artırılarak bu girdilerin geriye çekilmesini talep ediyoruz. Akabinde bir ziraat mühendisini ziraat odamıza aldık. Sahada, tarlada, arazide, köylerde çalışmasını sağlayacağız. Bitki hastalıkları üzerinide çalışmalar yapacağız. Burdur bölgemizde seracılık günden güne hızlı bir şekilde yayılmakta. Bu seracılık hızlı bir şekilde yayılırken hastalıkları da beraberinde getirmekte. Bunların önlenmesi için ziraat mühendisimiz yoğun bir şekilde çalışma yapacak.” sözleriyle sahada yapılacak olan çalışmaları aktardı.  

Çiftçi eğitimlerine başladık

Bu yıl yağışların bereketli geçtiğini ve rekoltenin de yükselişte olduğu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay;

“Tarım İl Müdürlüğü’yle diyalog halinde çalışarak arpa, buğday, yulafın desteklenmeleri hükümet tarafından kaldırılmıştı. Bunun tekrar iade ettirdik ve ödemeleri başladı. Bundan böyle tüm yeşil biçilen, slaj yapılan bitkilerin desteklemeleri tekrar devlet tarafından ödemesi yapılacak. Merkez Birliğimizin geçen hafta genel kurulu vardı. Merkez Birliğimizin genel kurulunu yaptık. Merkez Ziraat Odalarının mutlaka ki bir Ankara delegesi olması gerekli olduğunu söyledik. Geçen ay Burdur Ziraat Odamızda Ankara delegesi seçimi yaptık. Ankara delegesi olarakta Burdur Ziraat Odası olarak ben, Tefenni Ziraat Odası Başkanı Ünal Atalay, Yeşilova Ziraat Odası Başkanı Tekin Korkmaz ve Çavdır Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ceylan seçildik. 

Rekolte yükselişte

Yağışlarımız çok iyi. Mahsullerimiz bugüne kadar iyi durumda. Önümüzdeki dönemde de odamıza ne söz verdiysek yerine getirmeye devam edeceğiz. 

Ziraat Odamızın makine ekipmanlarını faal bir şekilde çalıştırmaktayız. Şu ana kadar slajlık mısır ekimlerini yaptık. Akabinde taş toplama makinesiyle de sahaya çıkarak köylerimizdeki müracatlara göre taşlı tarlaların taşlarını toplamaya devam edeceğiz. Müracatlara göre çiftçilerimizin isteklerini yerine getiriyoruz. Sadece Burdur değil Türkiye genelinde hububatların rekoltenin üstünde olduğu görülmektedir. 

Ziraat Odası olarak biz çiftçilerimizin  bol, bereketli, zararsız mahsullerini kaldırmasını temenni ediyoruz.” dedi ve bütün çiftçilerimize bol kazançlar diledi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection