Geçmişi Milattan Önce 3 bin yılına dayanan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2009’da giren Sagalassos, ziyaretçilerini 5 bin yıllık tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Roma dönemi mimarisinin en iyi örneklerini yansıtan ve döneminin 5 büyük seramik üretim merkezinden biri oluşuyla da öne çıkan antik kentteki kazı çalışmaları, Leuven Katolik Üniversitesinden Belçikalı Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında 1989 yılında başladı. Kazı çalışmalarını bugün, Belçikalı Prof. Dr. Jeroen Poblome sürdürüyor. 

Antik kent, binlerce yıldır antik suyun aktığı Antoninler Çeşmesi, agoraları, Roma hamamları, Macellum yapısı, üzerinde dans eden kızları olan Heroon yapısı, kütüphanesi ve yaklaşık 9 bin kişilik tiyatrosuyla göz kamaştırıyor. Sagalassos Antik Kenti 2019 yılı Mayıs ayına kadar 15 bin 198 ziyaretçiyi ağırladı. Her yıl binlerce ziyaretçi bu tarihi dokuyu görmekte ve kokusunu içine çekmekte. 

Ağlasun Arkeoloji dünyasının gözdesi, Arkeoloji dünyasının gözü Sagalossos’ta. Ama, Ağlasun turizmden nasibini alamıyor. Çünkü yeterli tesis yok, yol yetersiz, tanıtım yok. Aralık 2018’de yapılan olağan genel kurulla dernek başkanı seçilen Durmuş Doğan çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Ağlasun Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği binası satış reyonu faaliyete geçerek, Halkeğitim’le ortak açılan dekoratif el sanatları ve ahşap kurs ürünlerini satışa sundu.

Her yıl yaklaşık 60 bin ziyaretçi kabul eden ağlasun turizm sektöründen faydalanmak için yerel el sanatlarını üretip satmaya başladı. Önemli bir tarihi kültürel zenginliğe sahip olan Ağlasun, Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği’nin çalışmalarıyla turizmde bir adım daha önde olmayı hedefliyor. Halkeğitim Merkezi’yle ortaklaşa çalışılan dekoratif el sanatları kursunda turistik eşya üretimi yapılıyor. Kursta üretilen ürünler Sagalassos Antik Kenti Girişi ve kent merkezindeki binasında satış sunuluyor. 

Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği’nin kursiyerlerini yetiştirerek turistik eşyalar yapımını ve satışını teşvik edeceğini vurgulayan Sagalassos Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Durmuş Doğan;

“Aralık 2018’de yapılan dernek olağan toplantısı ile yönetime geldim. Aktif olarak çalışmalara başladık. Halkeğitim’le ortak açılan dekoratif el sanatları kursu, yaz ddönemi açılacak olan ahşap ve takı kursları ile turistik eşya üretimine başladı. Üretilen ürünler Sagalassos Antik Kenti girişinde ve ağlasun kent merkezindeki derne binamızda satışa sunuldu. Dernek çalışmaları yıl boyunca devam edecek. Derneğimiz hem kursiyerlerini yetiştirecek hem de turizme katkı koyacaktır. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection