Müze için Trafik kargaşasına çözüm bulunsun!

Ülkemizin en zengin, dünyanın sayılı müzelerinden olan Burdur Müzesi’ne, son dönemde tur otobüsleriyle çok sayıda ziyaretçi geliyor. Pek çok ziyaretçinin otobüslerle geldiği Burdur Müzesi önünde trafik kargaşası yaşanıyor. Müze kapalı kapılar ardında gün yüzüne çıkmayı bekliyor. 

 

Ülkemizin en zengin, dünyanın sayılı müzelerinden olan Burdur Müzesi’ne, son dönemde tur otobüsleriyle çok sayıda ziyaretçi gelmekte. Pek çok ziyaretçinin geldiği Burdur Müzesi’nin yanında yer alan elektrik trafosundan tutun, dar ve sık kullanılan pazar alanına inişteki yol, gelen otobüsler için de sıkıntı yaratıyor.  Burdur Müzesi içinde barındırdığı binlerce eserin ziyaret edilmesi için eserleri gün yüzüne çıkartabilmemiz için Burdur Müzesine verilen değeri ortaya koymalıyız. Konu üzerine yetkili kurumlar bir araya gelip, sorunlu olan konuların çözümünü bulmalıdır. 

Hatırlanacağı gibi; Müzenin altında geçtiğimiz yıllarda bir üniversite öğrencisimizi, karşıdan karşıya geçmek isterken bir kamyonun çarpmasıyla yaşamını yitirmişti! O günden bugüne bu bölgede bir değişiklik olmaması sıkıntıların devam ettiğini göstermektedir.

Yaz sezonuna girilmesiyle, Burdur Müzesine ziyaretçi taşıyan pek çok tur otobüsü, müzeye ait park yeri olmadığı için, yol üzerine kural dışı park ederek beklemekte.

Özel araçları ile Burdur’a gelip Müzeyi ziyaret etmek isteyenlerde aynı sorunlarla karşılaşmakta.

Burdur valiliği, Burdur Belediyesi ve Akdeniz Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğünün işbirliği ile Müze etrafında sorunlu olan ve yol darlığına neden olan sorunları masaya yatırıp sorunun çözümü sağlanabilir. 

Park sorunu ile ilgili Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığımız görüşmede; gazetemize şu açıklamayı yaparak; “Müzeyi ziyarete gelen tur otobüslerinin ve hususi otomobillerin, Uzay Çatı altında ücret ödemeden park edilebilirler. Müze yetkilileri müze ziyareti için gelen araçları, Uzay Çatı altına yönlendirebilirler; Böylece müzeyi ziyarete gelen araçlar yolcuları ile doğrudan Uzay Çatı altına ulaşacaklar. Kısa bir mesafeyi yürüyerek müzeye gelirken ve geriye dönerken, etraftaki dükkanlara uğrama imkanıda bulacaklar. Burada yapılması gereken, müze görevlilerinin gelen araçları Uzay Çatı altına yönlendirmesidir” dedi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Müzesi binası, Müze’nin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. 1956 yılında kurulan ve 2001 yılında yeniden düzenlenen Burdur Müzesi, Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlar ile birlikte 60.000’den fazla kültür varlığına sahip, Türkiye’nin en zengin müzelerindendir. Burdur Müzesi 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü almıştır. Neolitik çağdan günümüze kadar eşsiz örnekleri görmek mümkündür. Müze üç kısımdan oluşmaktadır. Üst katta Neolitik ile Erken Kalkolitik Çağlara ait buluntular ile eski tunç çağı buluntuları bulunmaktadır. İkinci kısım olan giriş katı üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölümde Sagalassos Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan buluntular yer almaktadır. Roma’nın en iyi imparatorlarından olan İmparator Hadriani ve Marcus Auralius’a ait dev heykeller burada sergilenmektedir. İkinci bölümde Kibyra Antik Kenti kazılarında çıkarılan, av sahnesinin canlandırıldığı frizler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Kremna Antik Kenti kazısında çıkarılan dokuz adet birinci sınıf mermer heykeller bulunmaktadır.

Sonuçta, Burdur ve çevresine özel tur düzenleyenleyenlerin getirdikleri yerli ve yabancı turislerin ilimizde kaldıkları süre içinde en iyi şekilde ağırlanması esastır.

Oysa trafik kargaşası nedeniyle otobüslerinde sıkıntılı dakikalar yaşayan yolcular Burdur’dan iyi anılarla ayrılmamakla birlikte, Burdur onlar için kötü bir anı olarak kalmaktadır.

Ümit ediyoruz ki; yaptığımız haber sonrası, sorun olan konulara kalıcı çözüm bulunmasıdır. Burdur Müzesi hak ettiği şekliyle ziyaretcilerini ağırlayıp, Burdurumuzun adının güzel bir şekilyde anılmasını sağlar.

Fotoğraf kareleri neyin ne şekilde yapılması gerektiğini birebir anlatmaktadır.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection