Sıfır ÖTV’de son günler

ÖTV indiriminden faydalanmak için 2 haftadan az bir süre kaldı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayı itibariyle enflasyonla mücadele kapsamında konut, mobilya, beyaz eşya ve otomobilde ÖTV ve KDV indirimine gidilmişti.

İndirim 31 Aralık 2018’e kadar sürmüştü. Yoğun talep üzerine indirimler önce 31 Mart’a, daha sonrada Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı. Yeni bir değişiklik olmaması halinde indirim bu ayla birlikte son bulacak. İndirimler kapsamında beyaz eşyada yüzde 6.7’lik ÖTV 30 Haziran’a kadar sıfır olarak uygulanıyor.

Kısa bir süre sonra bitecek olan indirimle ilgili gazetemize açıklama yapan Özata Aş. Yetkilisi Esra Özata; 

“Avantajlı fiyatlardan ürün almak ve bu fırsattan faydalanmak için son günlere giriyoruz. Halkımızın genel olarak teveccüh gösterdiği uygulama 30 Haziran’da bitecek. Bu anlamda  önümüzdeki aylarda oluşacak ihtiyaçları bu ay sonuna kadar almak tüketicilerimizin faydasına olacaktır.” Dedi. 

ÖTV indirimi, vatandaşa sunulan %6.7’lik bir oranla, yapılan zamlara rağmen fayda sağladı. Bu indirimle birlikte esnafın alış fiyatları düştü. Bu da müşteriye yansıdı. Ama tüm bunlara rağmen doların etkisi ve dalgalanmalardan gelen zamlardan kaçamadıklarını belirten Özata; “Piyasada bir rahatlama olup olmadığı tartışılır. Zamlardan etkilendik indirimlerden de etkilendik evet ama bu kritik durumlarda şirketimizin yaptığı kampanyaları müşterilerimiz daha çok değerlendirdi.” Bilgisi verdi.  

Esra Özata, ÖTV indiriminin bitim noktalarında indirimin daha çok talep gördüğünü ve müşterilerin bundan faydalanmak istedini vurguladı ve “Ayın sonuna doğru, son dakikalarda ötv indirimine talepte de -tıpkı diğer kampanyalarda olduğu gibi- artış gözleniyor. İndirimin uzatılması söz konusu olabilir. Biliyorsunuz önümüzde bir seçim var ve hala dalgalanan bir fiyat var, piyasamız hala çok açılmış değil, yaz sezonu geliyor evet işlerimizin hızlanacağı bir döneme giriyoruz ama indirim uzatılırsa bu, hem halkımız hem bizim adımıza faydalı olur diye düşünüyorum. İndirim bittiğinde %7lik daha fazla bir fiyat ürünlerin üzerine yansıyacak ve bizde etkileneceğiz.” Dedi.

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection