Mevsim normallerinin çok üstünde aşırı yağışlarla; Yollar bozuldu evleri sel bastı

Önceki gün il genelinde başlayan aşırı yağışlar sel baskınlarına yol açtı. Valilikten yağışlarla oluşan sel baskınlarına dair açıklamada;  17.06.2019 günü saat: 17.00 sıralarında başlayan ani ve aşırı yağmurun, il merkezinde Şirinevler, Değirmenler, Menderes, Kışla ve Aydınlıkevler mahalleleri olmak üzere, toplam 5 mahallede 12 ev, 3 evin eklentisi, bahçesi ve bodrum katında su baskınlarına yol açtığı belirtildi. 

 

Açıklamada, Necatibey Mahallesi’nde 10 adet küçükbaş hayvanın mahsur kaldığı, ayrıca, Ağlasun İlçesi Çamlıdere - Yumrutaş Köyleri arasındaki yolun dere taşması sonucu yol hasar gördüğü, Burdur Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, İlde metrekareye düşen yağış miktarının, Şehir Merkezinde 15 Kg, Bahçeşehir Koleji civarında 20 kg, MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde 29 kg olduğu ifade edilerek, aşırı yağış nedeniyle yaşanan olumsuzluklara karşı yapılan müdahaleler hakkında bilgi verildi;

Burdur Belediyesi ve İtfaiye ekipleri tarafından 9 araç ve 44 personel, AFAD İl Müdürlüğü tarafından 2 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.

Karayolları 134. Şube Şefliği tarafından Burdur - Antalya Karayolu Büğdüz kavşağı ve Kurna Köyü kavşağında yağış sebebiyle menfezden yol üzerine taşan selin getirdiği çamur tabaka 3 araç ve 9 personelin çalışmaları ile temizlenerek yol trafiğe açıldı.  

İl Özel İdaresi tarafından Ağlasun İlçesi Çamlıdere – Yumrutaş Köyleri arasındaki yolda meydana gelen dere taşması neticesinde zarar gören yola 4 araç ve 4 personel ile müdahale edildi.  

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından da 2 araç ve 3 personel ile saha taraması yapılmış olup 18.06.2019 günü araziye çıkılarak hasar tespiti yapılacak. 

Meydana gelen aşırı yağış sonucunda ilgili kuruluşlar, gerçekleştirilen koordinasyon sonucunda hızlı ve etkili şekilde olaylara müdahalede bulunmuştur. İlimizde başkaca bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Ancak, meteorolojik verilere göre ani sağanak yağışların önümüzdeki günlerde de devam edeceği değerlendirildiğinden vatandaşlarımızın duyarlı olmasında fayda bulunmakta.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection