Atlas Dergisi 10 sayfada Salda’yı tanıttı; Kristal Göl Salda - 5.0 out of 5 based on 2 votes

Atlas Dergisi 10 sayfada Salda’yı tanıttı; Kristal Göl Salda

Atlas Dergisi; Haziran sayısının 10 sayfasını Salda Gölü’nü tanıtmaya ve gölü tehdit eden tehlikelere dikkat çekmeye ayırdı.

 

Salda Gölü 185 metre derinliği ile ülkemizin en derin göllerinden. Aynı zamanda içilebilir nitelikteki suları ile dünyanın da en temiz göllerinden birisidir Salda Gölü.

Bunların yanında gölü çevreleyen beyaz kumsallarının yapısının, Mars yüzeyi ile büyük benzerlik gösterdiğini söylüyor bilim insanları.

Son birkaç yılda Salda Gölü’nü besleyen akarsuların önlerine hesapsızca göletler yapıldı. Ve ne yazık ki; artık salda gölüne ulaşabilen neredeyse hiçbir akarsu kalmamış durumda. Bu durum, Gölün sularının çekilmesine yol açtı. Göl sularının çekilmeye devam etmesi, sahildeki o beyaz kumsalın yakın zamanda yok olmasına, göle girenlerin beyaz kumlar yerine, çamurla karşılaşmasına yol açabilecek.

Gölü bekleyen bir başka tehlikede, son yıllarda Salda Gölü’ne büyük ilgi artışının olması. Salda Gölü; turizm artışı hesapları ile tesisleşmenin, yapılaşmanın artacağı bir göl değil, özenle korunup yaşatılması gereken bir göl. Bu nedenle, Salda Gölü kıyıları Millet Bahçesi yada başka hesaplarla yoğun tesisleşmeye gidilecek bir alan olarak görülmemeli. Göle gelenler göl sahilini sadece yüzmek, güneşlenmek için kullanıp, konaklama ve diğer ihtiyaçlarını gölü kirletmeyecek uzaklıkta yapılacak tesislerde gidermeliler.

Atlas Dergisi’nin Haziran sayısında; 

“Doğanbaba ve Kayadibi köyleri arasındaki bölgede yerleşim ve tatilcilere hizmet verecek yerler yok. Bu nedenle gölün diğer yarısına göre insan etkinliğine daha az maruz kalmış ve daha da temiz. Bilim insanları, göldeki hidromanyesit stromatolitleri (mikrobiyalitler) “beyaz kumsallar” Mars gezegenindeki “beyaz kaya” adı verilen oluşumlarla kıyaslayarak inceliyor. Kayaç yapısıyla Mars toprağına en yakın, hatta akraba sayılıyor… En temiz… En derinlerinden biri… 45 kilometreye yayılmış ve 185 metre derinliğe sahip Salda Gölü için başka “en”ler bulunabilir elbette… İçinde bir anda onlarca renk birbiriyle buluşup ayrışıyor. Son yıllardaki aşırı ilgiyse doğa ve insan ilişkilerinin yeniden tartışılmasına yol açıyor.” Bilgisi veriliyor;

Kristal Göl Salda

Atlas, haziran sayısında Burdur il sınırlarındaki Salda Gölü’ne gidiyor. Kristal rengi sahilleri, masmavi suları, yaban hayat açısından taşıdığı değerle Türkiye’nin en güzel göllerinden biri olan Salda, özel fotoğraflarla Atlas sayfalarında.

Atlas yazarı Tevfik Taş, gölü şöyle anlatıyor:

Camgöbeği nar çiçeği rengini çerçeveliyor. Gölde renkleniyor gece göğü vişne çürüğü, mercan rengi… Su yeşili kuşatıyor onları; dolunay lila… Ay ışığı bitimsizcesine bir şafak veriyor göle… Bilim insanlarının Salda’yı Mars’ın toprağıyla kıyaslamaları geliyor aklıma. Kalubelaya, yani ilksel yaşam formlarına ve çevre koşullarına ilişkin inceleme yapanların bir kısmı “denetleyici aktör” dedikleri jeobiyolojik faktörleri anlama çabasını, yalnızca Yerküre’deki yaşamla sınırlamıyor. Bizi Yerküre’nin ötesine, evrenin başka köşelerine bakmaya da davet ediyor: M. J Russell, J. K Ingham, V Zedef, Maktav, F Sunar, A. J Hall ve A. E Fallick, tam yirmi yıl önce Salda ve Mars kayaç yapısını incelemeye başlamış. Bizim “lüle taşı” dediğimiz beyazlığın ötesinde Salda’nın yapısıyla, Mars’ın kabuk yapısının benzerliklerinden yola çıkarak, şimdilerde o çok yapılan “Mars’ta hayat var mı?” tartışmasını da bir başka aşamaya taşıyorlar: “Buradaki hidromanyezit içerikli stromatolitlerin Mars’taki karbonat içerikli kayaçlarla benzerlik sergiliyor… Dahası bunu bu açıklıkta dünyanın pek az yerinde izleyebiliyoruz” diyorlar.

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection