Türk Kızılayı dünyanın her bir yerinde

1868 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda her türlü koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir çıkar gözetmeyen Türk Kızılayı, ülkemizin en köklü ve güçlü yardım kuruluşudur. 143 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılayı, günümüze kadar yüz binlerce aileye yardım eli uzattı ve uzatmaya da devam ediyor. Türk Kızılayı kuruluş felsefesi gereği dünyanın neresinde olunursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım için özveriyle çalışmakta ve bu gücünü de Kızılay üyelerinden, gönüllülerden ve yardımsever Türk halkından almaktadır.

Türk Kızılayı Burdur Şubesi, gazeteciler ve MAKÜ Kızılay Topluluğu üyeleri ile  kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Burdur’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya, Türkiye’de ve Burdur’da Kızılay üyesi olmanın ve yönetiminde bulunmanın gönül işi olduğunu ve gönüllülük esasına göre çalışıldığını ifade etti. Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da et ve deri bağışı toplayacak olan Türk Kızılayı Burdur Şubesi yöneticileri tüm Burdurluları yardıma davet ediyor.  

Türk Kızılayı Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya göreve geldikten sonra 500’ün üzerinde ihtiyaç sahibine ulaşıldığını belirterek;

“Görevimize bundan 8 ay önce başladık. Aktif ve yoğun bir şekilde Ramazan ayını da geçirdik. Bizler Türk Kızılayı’nın gayesini, hedefini Türkiye’de olduğu gibi Burdur’da da ihtiyaç sahipleri kişilere maddi ve manevi destek verebilmek adına gönüllü vatandaşlarız. Kızılay’da gönüllülük esasına göre çalışan bir kurumdur. 1868’den bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nden önce kurulmuş. Osmanlı’da yaralı askerlere yardım cemiyeti olarak kurulmuş. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Ataürk döneminde de ismi Türk Kızılayı Cemiyeti ve Türk kızılayı Derneği olarak değiştirilmiş ve güncellenmeştir. Şu an Türk Kızılayı Derneği olarak geçer.”dedi. 

Türk Kızılayı Burdur Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kuş Türk Kızılayı’nın büyüyen bir aile olarak devam edeceğini ifade ederek;

“Bilindiği üzere 1868’den beri Kızılay şu anda Türkiye’nin her yerinde ve dünyanın her noktasında ihtiyaç sahibi bireylere ulaşmaktadır. Ancak malumunuz bu çalışmalarının büyük bir kısmını fiziki olarak sürdürmektedir. Yani biz bugün  Burdur’dayız, Tefenni’deyiz, Bucak’tayız. Yarın Yemen’deyiz, Bosna’dayız. Dünyanın her bir yerinde. Ama bu dünyanın her yerinde aynı anda olabilmeyi de insan kaynaklarımıza borçluyuz. İnsan kaynaklarımızdan kastımız bizim tacımız gönüllülerimiz. Gönüllülerimiz sayesinde şu an dünyanın her yerinde aynı anda bulunabiliyoruz. O nedenle biz insan kaynaklarını büyüterek yolumuza devam edeceğiz. Bugün aramızda genç gönüllülerimiz, yöneticilerimiz var. Onlarla beraber buraya geldik. Tabi Kızılay ailesi, sürekli büyüyen bir ailedir. Belki seneye salonlara da sığmayacağız. Çok büyük bir aile olmaya devam edeceğiz Burdur’da. Ben tekrar baştacımız gönüllülerimize, basın mensuplarına hoşgeldin diyerek ve burdan bir kez daha başta Burdur olmak üzere Türk halkının yardımlarını Türk Kızılayı çatısı altında yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection