Yeni Zelenda’dan ithal; Keçi sütünden mamanın 400 gramı 75 TL

Ülkemizde keçi sütünün litresi 4-5 lira iken, keçi sütünden ithal mamanın 400 gramı 75 Tl’ye satılıyor!

 

Keçi sütünden yapılan 400 gramlık ithal bebek maması, eczanelerde75 TL’den satılıyor. keçinin anavatanı Türkiye’de, Honamlı Keçisi’nin yurdu, Teke Yöresi’nin Başkenti Burdur’da satılan, keçi sütünden yapılma bebek maması, dünyanın öbür ucundan Yeni Zelenda’dan ithal edilmekte.

Gıda sektöründeki bütün gelişmişliğimize rağmen, keçi sütünden yapılma bebek mamasının, ülkemizde imal edilmeyip, Yeni Zelenda’dan getirilmesi düşündürücü! Halbuki bizde, keçi sütünün kilosu 4-5 liradan satılmakta. Ama keçi sütünden imal edilip, Yeni Zelenda’dan ithal edilen bebek mamasının 400 gramı 75 Liradan satılıyor. Bizim ülkemiz keçi sütü açısından her türlü olanağa sahip ama, ülkemizde keçi sütünden bebek maması yapılamıyor yada yapılmıyor!

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız bir eczacı; keçi ve keçi sütü zengini ülkemizde, keçi sütünden bebek maması yapılmamasını ve keçi sütünden yapılma bebek mamasının, dünyanın öbür ucundaki Yeni Zelenda’dan ithal edilmesini yüz kızartıcı bularak;  “ 75 liradan satılan bu ithal mamanın içinde %40 keçi sütü, %60 inek sütü bulunuyor. son yıllarda canlı hayvan, et, tahıl, bakliyat, tohum hatta saman ithal ediyoruz. insanlar ve hayvanlar için  ilaç yapan yerli firmalar yabancıların eline geçti yada kapandı. Şimdide keçi sütünden yapılan bebek maması ithal edilmekte. Türkiye, keçi sütünden yapılma bebek maması imal etmekten aciz bir ülke değil! Ama, ilaç sektöründe olduğu gibi, mama sektöründe de Emperyalist tekelleşme ülkemizi ablukaya almış durumda. Devlet desteği ve teşviği ile bu abluka kırılabilir. Ülkemizdeki teknoloji ile  keçi sütünden bebek maması kolaylıkla imal edilip, ithal mamalardan çok daha ucuza tüketiciye ulaştırılabilir. Bilkent Üniversitesi örneğinde olduğu gibi; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde de süt ve süt ürünleri fabrikası kurulup, döner sermayeye bağlı şirketleşme ile üretim yapılabilir. Üniversitemizde bu konuda çalışma yapan hocalarımız var. Bu hocaların çalışmalarına destek verilebilir. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, bu alanda araştırmalar yapan hocaların önünü açarak, ülkeye örnek olacak çalışmalarla lokomotif bir rol üstlenebilir.” Demekte.

Keçi sütünden yapılan bebek mamasının Yeni Zelenda’dan ithal edilip, keçi zengini Türkiye’de satılması; “1220’lerde Osman Bey’in dedesi Süleyman Şah’ın, Türkistan’dan Anadolu’ya getirdiği tiftik keçileriyle, Osmanlı-Türk tiftik kumaşı tekeli üzerinde yükselen Osmanlı İmparatorluğu’nun, 1838’de bu tekeli İngilizlere kaptırmasın ve Ankara keçisine ‘İngiliz damgası’ vurulmasını” hatırlatıyor. 

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection