Başkan Ercengiz; Savurganlık yok üretim var

Yerel yönetim birimlerinden biri olan belediyelerin şehir sakinlerine sundukları hizmetlerden dolayı geri bildirim alma süreleri oldukça hızlıdır. 

 

Bu bakımdan belediyelerin halkla olan ilişkilerinde gösterdikleri performans ise önemli bir hale gelmekte ve verimlilik beklenmektedir. Burdur Belediyesi’nin de halkla ilişkilere yönelik faaliyetleri ağırlıkta. Özellikle yeşil alanların artırılması, park ve bahçeler müdürlüğü ekiplerinin özverili çalışmaları göz dolduruyor, beğeni topluyor.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetemize yaptığı açıklamasında Fen İşlerinden Park Bahçelere, sosyal belediyecilikten kültürel çalışmalara kadar 5 yıllık süreçte neler yapıldığı ve önümüzdeki 5 yıllık süreçte planlanan projeleri aktardı. Bu yaz sezonunda Halk Plajı’nda yapılacak çalışmalar ve verilecek hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz, Hayvan Barınağı’nda yapılacak yeni düzenlemeleri de anlattı.  

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada;

“Bu yaz Halk Plajı’nda ve mesire alanlarımızda vatandaşımıza en temiz ve en sağlıklı koşullarda yine haftasonları ya da haftaiçi birlikte vakit geçirebileceği alanları yaratmaya devam edeceğiz. Vatandaşımızın bizden beklentisi, bizden isteği elbette yeni alanların yaratılması. Tabi bize izin verdiği ölçüde gerek kıyı koruma kenar çizgisi ihlali olmadan gerekse Ramsar Sözleşmesine bağlı kalarak o alanda yürüyüş, bisiklet yolları daha çok dinlerce ve eğlence alanları yaratmak için gayretlerimize devam edeceğiz. Bu alanlarla ilgili tasarımlarımız bu şekilde. 

Seçim bir tercihtir

Park ve Bahçeler çalışmalarıyla ilgili olarak bizim dönemimizde 78 park kazandırdığımızı söylemiştik. Biz kişi başı düşen yeşil alan miktarını artırmaya çalışacağız. Burada hemen bir vurguda bulunmak istiyorum. Biz Burdur halkına hizmet ederken Burdur halkının yaşanabilir bir kent beklentisine bir karşılık vermeye çalışıyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde de bir basın açıklamasıyla duyurduğumuz Toplum Yararına Çalışma Programında özellikle mevsimsel artan alan işleri için İŞKUR’dan talep ettiğimiz işçi ihtiyacımızı karşılayamadık. Yani biz gönül isterdi  ki bundan önceki yıllarda olduğu gibi Burdur Belediyesi’ne yine işçi istihdam edilsin. Çünkü biz toplum yararına çalışan bir kurumuz. Kar amacımız yok. Bir işletme değiliz. Biz yeni alanlar yaratmayı çok istiyoruz fakat alan bakımlarının, temizliklerinin her geçen gün alan miktarını artırmamız nedeniyle zorlandığımızı ifade etmek istiyorum. Beklentimiz şu yöndeydi. Toplum Yararına Çalışma Programından bize de personel temin edileceği yönünde bir beklentimiz vardı. Bu beklentimize karşılık bulamadık. Bizim nüfusumuzun %2’si kadar olan ilçelere personel istihdam edilirken Burdur Belediyesi’ne personel istihdam edilmedi. Bunun da bir siyasi karar olduğunu düşünüyorum. Bu kararı verenlerin de Burdur halkının hizmet alma noktasında cezalandırdığını düşünüyorum. Seçimin sonuçlarını olarak görüyorum bunu. Seçim bir tercihtir. Vatandaşımızın tercihine saygı gösterilmek zorundadır. Ama biz bize İŞKUR’dan personel istihdam edilmedi diye alanlarımıza bakmamazlık etmeyeceğiz. Ama vatandaşımızın bunu da bilmesini isitiyoruz. Vatandaşımıza daha temiz ve daha yeşil bir Burdur sağlayabilmek için çalışanlarımız akşam mesaisi yapıyor. 

 Üretime devam ediyoruz 

Atölyelerimiz çalışıyor. Özellikle seçim sonrası gördüğümüz kadarıyla el değiştiren belediyelerdeki savurganlıkların ortaya çıktığını gördükçe 2014’ten 2019’a kadar Fen İşleri Hizmet Kampüsü başta olmak üzere üretim anlamında ne kadar doğru yatırımlar yaptığımızı sevinçle görüyorum. Bu bizim için çok büyük bir onur. Biz tüketen değil üreten belediyeyiz. Üretmeye de devam edeceğiz. Biz hem fen işlerinde hem park bahçelerde vatandaşımızın günlük kullanımda ihtiyacı olan kent mobilyalarını üretmeye devam ediyoruz. Çiçeklerimizi kendimiz üretiyoruz. Peyzaj düzenlemelerini kendimiz yapıyoruz. Atölyelerimizde sadece hammadde alarak tamamen mamul haline getirdiğimiz ürünlerle halkımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. 

Eski hizmet binasıyla ilgili düşüncemiz şu. Zaten 2019-2023 planlarımızda yeni bir Cumhuriyet Meydanı düzenleme projemiz var. Tabi bu projelerin içerisinde özel proje alanı olarak belirlenen alan içerisinde İl Özel İdare binasının olduğu alan, eski hizmet binamızın olduğu alan ve şu an ki mevcut Cumhuriyet Meydanı alanının yeniden düzenlenmesi söz konusu. Bir yeraltı otoparkıyla üstünün yeniden tasarlanmasını planlıyoruz. Ama bizim gönlümüzden geçen İl Özel İdare hizmet binasının da bir an evvel bitirilip hizmete açılması ve hep birlkte o kent meydanının yeniden düzenlenmesi. Eski otogarla ilgili bir belediye hizmet binası tasarrufumuz var. Kaynakların bize el verdiği sürece projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. O alanda bir hafif ticari merkez ve belediye hizmet binası planlıyoruz. Bunu da şu anda yer alan projelerimiz de mevcut. Sadece kaynak yaratma konusunda çalışmalarımızı sürdürüp, kaynağı yarattığımız anda da o hizmet binasıyla hafif ticari merkez alanını Burdur’umuzun hizmetine sunacağız.” değerlendirmesi yaptı. 

Temel sorun kural dışı park

Gazi Caddesi tek yön uygulamasıyla acil yolu hakkındaki yeni planlamalar hakkında bilgi veren Başkan Ercengiz;

“Gazi Caddesi tek yön uygulaması seçimde de vatandaşımızın  bir kısmının bize sorduğu bizden talepti bulunduğu  ve yeniden değerlendireceğimiz bir durum. Pamukkale Üniversitesi’nin İnşaat Fakültesi Yol Ulaşım Uzmanları hocalarımızla görüştük. Geçtiğimiz günlerde davet ettim. Geldiler. Bayramdan sonra kısmetse inşallah bununla ilgili bir çalışma yapmayı planladık. Çünkü şu anda Burdur’da temel sorun, trafikten öte malesef parklanma sorunu. Malesef vatandaşımız bu konuda yeterli hassasiyeti göstermiyor. Gazi Caddesi’nde parklanmanın önüne geçemiyoruz. Yani cezai tedbirde olsa, bu konuda başına adam da diksek malesef vatandaşımız o alışkanlığını değiştiremiyor. Bununla ilgili bir çalışma yapacağız. 

Hayvan Barınağımız aslında bölgenin kötü durumda olmayan hayvan barınaklarından bir tanesi. Sadece geçtiğimiz günlerde basına yansıyan olumsuz bir tablo vardı. Bizde bunu gidermek için hem idari hem de farklı yönden araştırmalarımızı ve soruşturmalarımızı yaptık. Sorumlularıyla ilgili gerekli işlemlerimizi de yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Yaptığımız iş sadece orada yasaksavar bir anlayış içerisinde değil, vatandaşımızın sadece hayvanseverlerin değil, şimdiye kadar hayvanlarla teması olmayan çocuklarımızın da o alanı kullanabilmesine yönelik çalışmalar olacak. Bu konuda akademiden destek alacağız. Üniversiteyle daha önce yaptığımız sözleşmeler ve birlikte protokollerle çalışacağımızı kayıt altına almıştık. Sadece şu biz bu konuda siyasi bir polemik yaratmama adına mümkün olduğu kadar olayı objektif gözle değerlendirecek gözlemcilerin eline bırakarak bu süreci sürdürdük ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Tam net bir tarihimiz yok. Elimizde bazı projelerimiz var ama bunlara alan yaratmak ve bunu değerlendirmek içinde çalışmamızı sürdürüyoruz.” dedi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection