Honamlı Keçisi’nin ıslahı MAKÜ’nün başarısı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Honamlı Keçi ırkının saflaştırılması ve damızlık Honamlı Keçisi yetiştirilmesi çalışmaları başarı ile sürdürülüyor.

 

Honamlı Keçisi özellikleriyle üstün ırk

Geçen yıl saf Honamlı keçi ırkından damızlık teke ve damızlık dışı (kurbanlık) hayvan satışı yapılmasından önce açıklama yapan MAKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Elmaz,  9 yıldır Türkiye’nin değeri olan Honamlı keçi ırkı üzerinde üniversite olarak bilimsel çalışmaları yaptıkları, projelerin neticesinde Kasım 2015’te Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Honamlı keçi ırkının ayrı bir keçi ırkı olarak tescil edildiği bilgisini Verdi.

MAKÜ yerel kalkınmanın dinamiği

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada;  “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi üstlendiği misyon çerçevesinde özellikle bölgesiyle uyumlu ve bölgesine hizmet eden, yerel kalkınmanın da dinamiği olmayı hedefleyen bir Üniversitedir. Üniversitemiz bünyesinde yürütülen proje çerçevesinde damızlık ve kurbanlık satışlarımız bugün başladı. Bu yıl ilkini gerçekleştiriyoruz, bundan sonraki yıllarda bu artarak devam edecek. Projeyi, elde edilen ürünlerin saf, temiz, hastalıklardan ari, her türlü bilimsel çalışması yapılmış, sonuçları test edilmiş, örnek bir çiftlik olması münasebetiyle oldukça değerli bir çalışma olarak görüyoruz.  O yüzden bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada gerçekleştirdiğimiz sadece kurbanlık satışı gibi algılanmamalı. Teke bölgesinin tüm yetiştiricilerinin problemlerine çözüm üretiyoruz ve üretmeye devam edeceğiz. Zaten devletimizin Üniversitelere yatırım yapmasındaki amaç da budur. Üniversitelerin amacı sadece öğrenci mezun etmek değil, bulunduğu bölgeye faydalı olmak, bulunduğu ekosistemin bir parçası haline gelmektir. Buradan damızlığı alan üreticimiz kendi çiftliğinde çiftleştirmesini yaparak hem etçil hem de sütçül anlamda kaliteli, verimli sürüler elde etmiş olacak. Bu da birim alandan elde edilen verimi yükseltecek.” Demişti.

Honamlı Keçisi koruma altında

Hürriyet Gazetesi’nin Akdeniz Eki’nde Honamlı Keçisi koruma altında başlığıyla yapılan haberde; “Genetik çeşitliliğin korunması ve evcil hayvan genetik kaynaklarının yok olmalarının önlenmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ülkesel çapta uygulanan Halk Elinde Hayvan Islahı  Projesi kapsamındaki Honamlı Keçisi Islah Projesi umut vaat ediyor.

Honamlı Yörükleri tarafından yetiştirilen ve bu yörük aşireti tarafından günümüze kadar korunmuş olan, adını da  yörüklerden alan bu keçi ırkı, ağırlıklı olarak Antalya, Isparta, Burdur ve Muğla’nın Akdenize bakan yamaçlarında yetiştiriliyor.

Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ‘Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen geliştirme amaçlı 2 ayrı projede  12 ilçede 77 yetiştirici ve 12 bin 600 Honamlı Keçisi yer alıyor. 

Proje kapsamında saf yetiştirme ve seleksiyona dayalı  olarak yetiştirici koşullarında hayvan genetik kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyor’ bilgisi verildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen Honamlı Keçisi Yerinde Koruma Projesi’nde yer alan yetiştiriciler ile de Honamlı Keçisi’nin saf olarak yetiştirilmesi ve korunması sağlanıyor” denmekte.

2013 yılı Temmuz ayında Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı öncülüğünde Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyeleri “Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin osteolojik (Anatominin kemiklerle ilgili bölümü) yönden kıl keçisiyle karşılaştırılması” isimli proje çalışması TÜBİTAK tarafından da desteklendi. MAKÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Özkan Elmaz’ın yürütücüsü olduğu  proje kapsamında, İstiklâl Yerleşkesi’ndeki çitflikte yetiştirilen 70 Honamlı dişi keçi ile 2 Honamlı tekeden oluşan sürü ilk yavrularını vermeye başladı.Çiftlikteki  60 keçiden 45’i doğum yaptı. Bu doğumlarda toplam 65 yavru dünyaya geldi. 

Honamlı Keçisi kıl keçisi değil özel ırk

Mehmet Akif Ersoy Ünviersitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı o dönemde Çiflikte yaptığı açıklamada “Herşey bir fikir, düşünce ve hayalle başlar. Bundan 6-7 yıl önce Keçi demekten imtina edildiği bir dönemde Keçinin günah keçisi olduğu bir dönemde keçilerimizin bir değer olduğu, keçilerimizin milli bir kaynağımız olduğu bunu en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesi ile yola çıktık. İçinde bulunduğumuz Teke Yöresindeki keçi sürülerini dolaştık. Halk arasında Honamlı olarak tabir edilen aslında kıl keçisi olmayan çok daha farklı özellikleri olan, çok daha üstün özellikleri olan başka bir ırkı tesbit ettik.  Hazırladığımız projelerimizi TÜBİTAK’a sunduk.” Dedi.

Aynı dönemde Honamlı keçi ırkının laktasyon süt verimi ve süt bileşimini hakkında ilk verilerin toplanmaya başlandığını söyleyen Yrd. Doç. Özkan Elmaz ise çalışmalarda önemli bir etçi ırk olduğu yönünde elde edilen veriler ışığında doğan oğlakların büyümesinin 2 yıl boyunca düzenli aralıklarla takip edileceğini belirtti.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection