Kazasız belasız hayırlı bayramlar

Vali Hasan Şıldak bayram tedbirleri kapsamında uygulama noktalarını inceledi. Cumhuriyet meydanında başlayan incelemeler Burdur OSB kavşağı ve Bucak OSB bölge trafik uygulama noktasında devam ederek Çavdır uygulama noktasında sona erdi.

 

Trafikte farkındalık oluşturmak ve bayram tatili süresince trafik güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla denetlemeler yapıldı.

Şehir merkezi ve Organize Sanayi Bölgesi’nde iki aşamalı olarak başlayan  uygulamada Vali Şıldak, sürücüleri trafik kuralları konusunda uyardı. Cumhuriyet meydanında kontrollü bir şekilde durdurulan araçlara trafik kuralları hatırlatıldı. Araçlardaki çocuklara, ebeveynlerinin sürüşlerini puanlayabilmeleri, onları uyarabilmeleri için karne ve düdük dağıtıldı. Organize Sanayi Bölgesi Trafik İstasyonunda kurulan “Yaşam Tüneli”nde araçlara trafik kurallarını hatırlatan video gösterisinin sunulmasının ardından sürücülere 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından, trafik kuralları hatırlatıldı.

OSB kavşağı uygulama noktasında açıklama yapan Vali Hasan Şıldak;

“Bu gün 9 günlük ramazan bayramı tatilinin başladığı gün Cumartesi günü. Dün akşamdan itibaren bütün yollarımızda trafik yoğunluğu başladı. Bizde başta İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere, il valisi olarak ben,  il emniyet müdürümüz, il jandarma komutanımız, kaymakamlarımız bizzat uygulamaları trafik denetim ve kontrol çalışmalarını yerinde izleyerek, denetim yaparak trafik akışının düzenli halde yürütülmesi ve kazalara yol açılmaması için bütün tedbirleri yakından takip ediyoruz. İlimiz genelinde trafik güvenliğine ilişkin bütün tedbirlerimizi aldık. Şuan itibariyle polis sorumluluk bölgemiz olan 219 km’lik karayolu güzergahımızda günlük 23 ekip 2 motosikletli ekiple toplam 46 personelimiz görev yapacak. 9  günlük tatil süresi boyunca toplam 223 ekip 19 motosikletli ekip ve 443 emniyet personelimiz görev başında olacak. Jandarma sorumluluk bölgemizde ise 313 km’lik karayolu ve 1896 km’lik köy yolu güzergahında günlük 12 jandarma trafik timi 24 trafik personeli ve bayram tatili boyunca toplam 105 ekip 210 personelle görev yapacağız. 

Bu uygulamalardaki amacımız, algılanan yakalanma riski duygusunu oluşturmak. Merkezde çevre yolunda uygulama noktamız 24 saat esasına göre görev yapmaktaydı buna ilave olarak biz bir süredir Bucak Dereboğazı yolunda, Bucak ilçemiz sınırlarında Antalya-Isparta Karayolunda’da 24 saat esaslı kontrole başladık. Antalya-Denizli Karayolunda Çavdır ilçemiz yakınlarında da 24 saat esaslı denetime bu günden itibaren geçiyoruz.  Bucak bölge trafik istasyonumuzun bulunduğu noktada da yine bayram boyunca yoğun trafik denetimlerimiz devam edecek. İlimiz genelinde denetimlere 4 dronla destek veriyoruz. Bayram öncesinde yolcu taşıyan bütün otobüs ve minibüs şoförleri ve yetkilileriyle de toplantılar gerçekleştirdik. Biliyorsunuz İçişleri Bakanlığı’mız sadece denetim yapmıyor farkındalık ve duyarlılık oluşturmak adına çok çeşitli kampanyalarla trafik hizmetlerini destekliyor. Bu kapsamda yaya geçitlerine ve yaya önceliğine dikkat etmelerini sağlamak için sürücülerimizin bütün vatandaşlarımızın dikkatini çekmek için “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla bu gün çocuklarımızın da katılımıyla bunun altını çiziyoruz. Küçüklerimizin, sürücü anne babalarını uyarması için onlara “Kırmızı Düdük” dağıtımına devam ediyoruz. Yeni başlatılan sürücü seyehat karnesi; “Dikkat Sizden Notlar Bizden” uygulamasını içişleri bakanlığımız hayata geçirdi. Bu uygulamayla sürücülere, çocukları tarafından karne doldurmak suretiyle not verilecek ve bunların bakanlığımızın ilgili birliklerine gönderilmesi suretiyle ödüllü bir yarışma olacak. Böylelikle biz, gün boyunca bu kampanyaların tanıtımını yapmış olacağız. Bu konuda basınımızdan da destek bekliyoruz. Can kayıpları, yaralanmalar ve herhangi bir zayiyat olmadan 9 günlük tatili atlatalım. Bütün sürücülerimizi bir kez daha uyarıyoruz; lütfen emniyet kemerlerimizi takalım, hız kurallarına uyalım, limitleri aşmayalım, sürüş esnasında telefondan uzak duralım ve yayalara öncelik verelim. İl merkezinde gerçekleştirdiğimiz bu farkındalık çalışmasını, Bucak bölge trafik istasyonunun olduğu bölgede, Dereboğazı yolunda ve Çavdırda da tekrarlayacağız. Vatandaşlarımıza kazasız belasız hayırlı bayramlar diliyoruz.” Dedi. 

Mine Kaya

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection