Rektör Korkmaz’ın ataması sevinç ve umut yarattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yayınlanan Rektörler Kararnamesiyle Prof. Dr. Adem Korkmaz ikinci kez MAKÜ Rektörlüğüne atandı.  

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, 4 yıl boyunca başarı ile yürüttüğü çalışmalarını kaldığı yerden sürdürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Mayıs cuma günü imzalanan Rektörler Kararnamesi ile, 11 üniversiteye rektör ataması yapıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, tanınan süre içerisinde adaylığını açıklamış, daha sonra Rektör Korkmaz’ın adı YÖK tarafından hazırlanan 3 kişilik listede yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu üç kişilik liste üzerinden Prof. Dr. Adem Korkmaz’ı MAKÜ Rektörlüğüne atadı. Böylece Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın yeniden MAKÜ rektörlüğüne atanıp atanmayacağı sorusu cevaplandı. Meraklar giderildi.

Biyografisi

Burdur’un Ağlasun İlçesinde 1971 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilçede, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1993 yılında tamamladı. Yüksek Lisansını 1996 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Doktora çalışmasını ise 2001 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanını aldı. Çalışma hayatının temel sorunlarına yönelik akademik çalışmalar yaptı, sosyal politika, iş hukuku, ücret konularında akademik çalışmalar yaptı. Bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde yer alan Ağlasun Meslek Yüksekokulu bünyesinde üniversitenin kuruluş süreci dönemi olan 2003-2006 yılları arasında müdür yardımcılığı ve müdürlük görevinde bulundu. 2008 yılında da Isparta Aksu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. Değişik kurul ve komisyonlarda, üniversite senatörlüğü ve yönetim kurulu üyeliklerinde görevler yaptı. 2009 yılında Çalışma Bakanlığı Ulusal İstihdam Stratejisi hazırlık komisyonunda “İnşaat Sektör” raportörü olarak, 2012-2013 yıllarında 10. Kalkınma Planını hazırlığı sürecinde “istihdam ve Çalışma Hayatı” özel ihtisas komisyonu raportörü olarak görev yaptı. Yine, Türkiye İş Kurumu Genel Kurulu üyeliği, Kosgeb Proje Değerlendirme Kurulu Üyelikleri ve TÜBİTAK proje değerlendirme kurullarında göreler yaptı.

İş dünyasında da aktif görevlerde bulundu. 2009-2012 yıllarında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreter olarak görevlendirildi. 2013 yılında Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı – Kent Ekonomileri Forumlarında Burdur ve Hatay Sorumlusu olarak görev yaptı. 2014’den bu yana Ekonomi İşleri Başkanlığı – Ekonomi Danışma Kurulu Üyeliği görevi devam etmektedir. Aynı zamanda halen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına Burdur Bölgesi Odalar ve Borsalar Akademik danışmanı olarak görev yapmakta.  Evli ve 3 çocuk babası. 

Proje odaklı üniversite olma yolunda önemli yol kat eden MAKÜ, 2015-2019 yılları arasında bilimsel, sosyal, kültürel ve akademik anlamda pekçok projeye imza attı. Mayıs 2015 tarihinden bu yana MAKÜ’de bir yandan yeni binaların teme linin atma çalışmaları ve açılış törenleri yapılırken, bir yandan da çeşitli binalarda ve birimlerde fiziki iyileştirme çalışmaları yürütüldü.  

Yürütülen hayvancılık projesiyle, tam anlamıyla sahaya inen MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, 193 köyü tek tek tarıyor. Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesiyle, köylerde eğitimler yapılarak, köylerin örgütlenme modelleri konusunda yetişticilerle kurumsal iletişim sağlandı. Bu proje ile sahip olunan akademik ve teknik kapasite sayesinde hayvancılık sektöründe, üreticiler ve sektör temsilcileriyle el ele vererek bölge sorunlarının çözümüne katkı sağlandı. Göller Bölgesinin şirin kenti Burdur, bugün Batı Akdeniz’in parlayan yıldızı gibi algılanıyorsa bunda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin özelliklede Rektör Korkmaz liderliğinde, tarım ve özellikle hayvancılık alanında başlatılan projelerin büyük bir payı var. 

Rektör Korkmaz’ın doğrudan yürüttüğü, Spor sektörüne ve spor turizmine hizmet verecek bir tesisleşme olan Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi Projesiyle birlikte, Burdur yeni bir üne daha kavuşacak ve sporun ve sporcu eğitiminin baş şehri haline gelecek. Proje, sporcu yetiştirilmesi ve spor sektörüne nitelikli teknik elemanlar ile spor profesyonelleri kazandırarak ülkemiz sporunun gelişmesine katkı verecek. Bünyesinde iki adet kapalı antrenman salonu, açık ve kapalı atletizm pistleri ile futbol müsabakalarının da yapılabileceği , 10 bin kişiye sahip stadyum, Burdur’un spor alanında kalkınmasına yeni bir soluk olacak.  

Ülkemizin ve sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda uzmanlaşmış mezunlar yekitşitirmeyi hedefleyen MAKÜ, son 4 yıl içinde yeni kurulan 5 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 3 meslek yüksekokulu, 4 uygulama ve araştırma merkezi ve 2 koordinatörlükle gelişimine hız kazandırdı. Kazandırılan yeni akademik birimlerle 11 fakülte, 6 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 13 meslek yüksekokulları, 6 enstitü, 18 uygulama ve araştırma merkezine sahip olan MAKÜ, bölgesinde olduğu kadar ülkesinde de dikkat çekici bir kapasiteye ulaştı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection