Hayvan haklarını savunmayan insan haklarını da savunmaz!

Sokak Köpekleri ve kedileri yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Binlerce yıldan bu yana insanlar, sokak köpekleri ve kedileri ile yaşam alanlarını paylaşıyorlar. Kırsal kesimde evlerin ve sürülerin güvenliğini sağlamak için yetiştirilip bakılan köpekler, şimdi şehirlerde evlerde can yoldaşı olarak bakılıp korunuyorlar.

 

Kedilere gelince; kedilerde başlangıçta evlerdeki fareler ve diğer zararlı canlılardan korunmak için yetiştirilip barındırılmış. Ama şimdi kediler evlerde baş köşelerde barındırılıp korunuyor. Sokak köpekleri de yine insanların yardımları ve destekleri ile yaşamlarını sürdürüyorlar. Son dönemde, şehirdeki sokak köpeklerinin sayısında fark edilir bir azalma oldu. Sokak köpeklerinin pek çoğu Fevzi Çakmak ve Atatürk Mahalleleri’nde barınmaya çalışıyorlar. Fotoğraftaki iki sevimli sokak köpeği de Plaj Evleri altındaki alana sığınmışlar ve alana gelen piknikcilerin artıkları ile yaşamaya çalışıyorlar.

Çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılamak için, sokak köpeklerine ve kedilerine ihtiyacımız var. Bu şehirde; insanlar kadar sokak köpekleri ve kedilerinin de yaşamaya hakları var.

Çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılayabilirsek, onların insan sevgisi ile yetişmelerini de sağlayabiliriz. Çünkü hayvanların yaşam haklarına saygı göstermeyenler, insan haklarına da saygı göstermezler. Hayvan haklarını savunmayanlar insan haklarını hatta kendi haklarını bile savunmaz, savunamazlar.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection