MAKÜ’den ‘alternatif kaba yem’ arayışı

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı proje çalışmaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2016 yılında Hayvancılık alanında pilot üniversite olarak seçilen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde bu alanda çalışmaların hızla devam etmesine ilişkin açıklama yapıldı;

 

Hazırlanan projeler çerçevesinde ‘‘Alternatif Kaba Yem - Mera Araştırma Projesi” isimli projede belirlenen hedeflere yönelik önemli çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda, proje sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Hıdır Gümüş ve proje ekibi Prof. Dr. Fatma Karakaş Oğuz, Prof. Dr. M. Numan Oğuz, Dr. Öğr. Üyesi K. Emre Buğdaycı ve Araş. Gör Dr. Eren Kuter proje ile ilgili olarak Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel eşliğinde yerinde incelemelerde bulundu.

Proje kapsamında üniversite çiftliğine kurulan ve faaliyete geçen ‘Hasılmatik’ incelenerek cihazın çalışma prensibi, kullanımı ve üretim verileri ile ilgili olarak Prof. Dr. Şenol Güzel tarafından bilgilendirme yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arazilerine ekimi yapılan arpa ve tritikale varyeteleri ile korunga, aspir, ayçiçeği bitkilerinin durumları da yerinde incelendi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection