Valilikten Tüberküloz vakası açıklaması

Yerel bir haber sitesinde “Okulda Virüs Alarmı” başlıklı haberin yayınlanılmasının ardından, Valilikten yapılan bir açıklamayla, Tüberküloz tanısı konularak tedavisine başlanan öğrencinin, öğrenim dönemi sonuna kadar istirahatinin uygun görüldüğü bilgisi verildi.

 

Valilikten yapılan açıklamaya göre; “İlimizde ortaokul öğrencisi olarak öğrenimini sürdüren yabancı uyruklu bir öğrencinin 30 Nisan tarihinde tüberküloz tedavisine başlanmıştı. Öğrencinin, öğrenim görmekte olduğu okula yeni nakille geldiği belirlenmiş olup, Verem Savaş birimince her iki okulda muayeneler yapıldı. Bu kapsamda toplam 32 öğrenci akciğer grafisi ve diğer tetkikler ile tarandı.  Yapılan tarama sonucunda hiçbir öğrencide hastalık bulgusuna rastlanılmadığı bilgisi verildi. Ayrıca yetkililer tarafından, öğrencilerin aktif hastayla temaslı olmaları ve yaşları dolayısıyla tedbiren ilaç kullanmaları gerektiği bilgisi ailelerine verildi.

Tedaviye başlandıktan 2-3 hafta sonra bulaşıcılığın sonlanacağı bilinmekle birlikte çocuğun öğrenim dönemi sonuna kadar istirahati uygun görüldü.

Süreç, ilgili birimler tarafından yakından takip ediliyor. Endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.”

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection