El Emeği göz nuru

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi konuya ilişkin yapılan açıklamada Üniversite tarafından açılan kurs ile unutulmaya yüz tutmuş 130 yıllık geleneğin yeniden hayat bulduğu, 3 eğitmen ve 40 kursiyerle başlatılan “El Dikimi Top Ustası Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi” ile dikilen topların ünlü firmaların toplarına rakip olacak kadar kaliteli olduğu bilgisi verildi;

Açıklamada, Altıgen deri parçaları, mumlanmış ipler, tahta mengene, özel dikim iğneleri ve onları bir araya getiren yetenekli ellerin topa can verdiği, her bir top için kesilen 32 deri parçası ve özenle atılan 90 dikişle topların üretildiği belirtildi.

Yetenekli ellerden çıkan toplar Burdur’da Hayat Buluyor

Üsküp’te yaşayan dayısından 70’li yıllarda öğrendiği top ustalığı mesleğini kursiyerlere aktaran Hüseyin Şentürk, mesleği yaşatmaya kararlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Isparta’ya yaptığı bir ziyarette kendisinden top yapılmasının istendiğini söyleyen Şentürk, Cumhurbaşkanı için el yapımı üç adet top yaptığı ve bu topların da Cumhurbaşkanı tarafından beğenildiğini söylüyor. Cumhurbaşkanı’nın el dikimi toplar için bir proje yapılması talimatının verilmesiyle proje hayata geçiyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın girişimleri ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumunun desteği ile başlatılan proje sayesinde Burdurlu kadınlar el dikimi top üretimin ustası haline geliyor. 

Burdurlu Kadınlar El Yapımı Top Ustası Oluyor

Burdur’lu kadınlardan Berrin Köse, ilk defa duyduğu el yapımı top dikim kursuyla MAKÜ sayesinde tanıştığını söylüyor. İlk başlarda zorlandığını anlatan Köse, şimdilerde işin inceliklerini öğreniyor.  Burdurlu kadınlardan Felek Dengiz Tanhan ise ev ekonomisine sağladığı katkıdan memnuniyetini “Evde sıkıldığımız için buraya gelip hem stres de atmış, hem de para kazanmış oluyoruz.” sözleriyle anlatıyor.

Kadınların azmi ve el beceri ile bir ayda hedeflenen üretim on günde gerçekleşti. Proje kapsamında yapılacak olan ilk bin topa Gençlik ve Spor Bakanlığı talip oldu. Şimdi yeni hedef üç ayda 5 bin top.

El dikimi top kursuna katılan kursiyerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu Üyelerinin isimlerinin yazılı olduğu özel topları dikerek Ankara’ya ulaştırdı.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection