MAKÜ; öğrenci odaklı üniversite

Sosyal ve kültürel anlamda şehrine rehberlik üstlenen MAKÜ, üniversitelilerin yerleşke içindeki ihtiyaçlarının karşılanmasına büyük önem veriyor. 

 

Bu kapsamda birçok önemli düzenlemeyi hayata geçiren MAKÜ, şehrin en büyük kütüphanesine sahip. Bunun yanında öğrencilerin uygulamalı eğitim aldığı gastronomi mutfağına, Kitap Kahve Kafetaryası ve öğrenci memnuniyetini birinci sırada tutan birçok uygulaması ile öğrenci odaklı bir üniversite profili çizmekte ve kurumsallaşma yolunda hızla ilerlemekte. MAKÜ İstiklal Yerleşkesi, bir binalar topluluğu olmanın ötesine geçip bir eğitim merkezine dönüşüyor. Binlerce metrekarelik bir alan üzerinde yükselen modern kütüphane, kültür merkezi ve bütün sosyal alanlar gençlerle dolup taşıyor. 

MAKÜ İstiklal Yerleşkesi’ndeki Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi, 30 veri tabanına, 80 bin basılı ve 189 bin elektronik kitaba, 30 bin dergiye 7/24 çalışma salonuna, 10 bin m2 kapalı alana ve 1500 kişilik oturma kapasitesine sahip. 

2 Aralık 2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla açılan kütüphanede, 15 Temmuz Şehidi Prof. Dr. İlhan Varank’ın adı yaşatılıyor.

Kültür merkezi ve sosyal alanlarıyla öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği MAKÜ’de Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde engelli öğrencileri de hizmet veriliyor. Az gören öğrencilere masaüstü dijital büyüteçle kitabındaki yazıları istediği şekilde büyüterek daha rahat bir şekilde okuma sağlayabiliyor. Eğer bu yeterli gelmezse kitabınnı seslendirerek okutuyor. Böylelikle görme engelli öğrencinin kitaba erişiminde herhangi bir engel kalmıyor. Şu anda engelsiz kütüphaneden 10 engelli öğrenci hizmet alıyor. 

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi’nde, 20 bini sosyal bilimler, 10 bini fen bilimleri olmak üzere toplamda 30 bin dergi ile üniversitelilere hizmet veriliyor. Kariyer Okulu da, öğrencilerin kariyer gelişimleri için her bir öğrencinin bireysel kariyeriyle ilgili çalışıldığı bir sisteme sahip. Bu sistem içerisinde, öğrenciler kendisine özgü kariyer geliştiriyorlar. Kariyer Okulu’nda öğrenciler danışmanlarıyla görüşerek eğitim süresi   sonunda ne yapacağına, hangi alanda ilerleyebileceğine de karar veriyor. Bu sayede öğrenciye göre bir akademik sistem geliştiriliyor. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection