Rektör Korkmaz bilimsel üretimi yaşamla buluşturuyor

MAKÜ  Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, köylerde düzenledikleri eğitim çalışmaları ile hayvan yetiştiricilerini bilgilendiriyorlar.

 

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın koordinasyonunda oluşturulan, Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi kapsamında köylere giden Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, hayvan yetiştiricileri ile bir araya gelerek, onlara hayvancılık hakkında bilgi veriyor, onlardan gelen soruları cevaplandırarak, hayvancılıkta yaşanan sorunların çözümüne önerileri sunuyorlar.

MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, gidecekleri köyü belirleyip, köy muhtarını yada kooperatif başkanını arayarak, akşam saat 21.00’de köye gelmek üzere randevu alıyorlar. Köyde kahve yada uygun olan bir salonda hayvan yetiştiricileri ile bir araya geliyorlar. Düzenlenen toplantıda, daha önce oluşturulan bir kurul tarafından hazırlanmış hayvancılık eğitimleri kitapcıklarındaki bilgiler üzerinden, hayvan yetiştiricilerini bilinçlendirme çalışması yapılıyor.

Eğitimde faydalanılan yetiştiricinin el kitaplarında; Küçükbaş Hayvancılık, Büyükbaş Hayvan Barınakları, Büyükbaş Hayvanlarda Bulaşıcı Hastalıklar, Buzağı Bakımı ve Buzağı Ölümleri, Çiftlik Hayvanlarında Meme Sağlığı ve Sağımı, Hayvancılık İşletme Ekonomisi, Büyükbaş Hayvanlarda Döl Verimi konuları yer alıyor.

Sade, anlaşılabilir, grafikler, tablolar ve resimlerle desteklenerek son derece güzel hazırlanmış, hayvan yetiştiricilerinin kolaylıkla anlayabileceği, el kitabı olarak gerektiğinde başvurabilecekleri kitapcıklar eğitim çalışması esnasında katılımcılara dağıtılıyor.

Rektör Korkmaz Hayvan yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi çalışması ile üniversitede yapılan bilimsel çalışmaların, üretilen bilimin yaşam alanlarına uyarlanmasını, bilimle yaşamın buluşturulmasını hedefliyor.

Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi ile koruyucu hekimlik uygulaması ile hayvan hastalıklarının önlenmesi, hastalıkların bulaşmasını önleyecek önlemlerin alınması, buzağı ölümlerinin önlenmesi, doğru beslenme ve bakım  ile et süt veriminin, döl veriminin artırılması, meme sağlığının korunması ve doğru sağımla verim artışı sağlanması hedefleniyor. Böylelikle maliyetlerin düşürülmesi, hayvan yetiştiricilerinin gelirlerinin artması mümkün olacak. Bu gelişme ülke ekonomisine katkı sağlanmasını getirecektir.

Hayvan Yetiştiricilerini Bilinçlendirme Projesi, gelişmiş ülkelerde geçerli olan ve uygulanan” Eğitim Üretim İçindir” ilkesinin hayata geçirilmesi doğrultusunda önemli bir adımdır.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection