Rektör Prof. Dr. Korkmaz; Türkiye’nin bütün futbol toplarını dikmeye adayız

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde el dikimi top ustası yetiştirilmesi ve top üretimine yönelik proje geliştirildi. Projeyle, Türkiye’nin yüzde 97 dışa bağımlı olduğu sektörün canlandırılması için yeni ustalar yetiştiriliyor. 

Rektör Adem Korkmaz, MAKÜ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında ‘El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi’yle 10 bin adet futbol topu dikimi yapılmasına ilişkin açıklamasında; 

“Biz her yıl milyonlarca topu Çin’den ve Pakistan’dan alıyoruz. Cumhurbaşkanımıza, Isparta ziyaretinde bir top hediye edilmiş ve bunu yapan hocamızda, Türkiye’de bu topu üreten kalmadı bunu ben yapıyorum deyince, Cumhurbaşkanımızda bununla bir ilgilenin demiş. Bu konu da bize geldi. İŞ-KUR üzerinden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve üniversitemiz, bir protokolle üniversitemizde, merkezdeki eski rektörlük binamızda şu anda giriş katı top atölyesi yaptık. Bu arada şu anda 40 tane top ustası yetiştiriyoruz. Bu 40 usta Türkiye’ye top dikecekler. 

Şehir kampüsümüzde iki vizyonumuz var. Birincisi sağlık kampüsü, diş hekimliği fakültemiz, ikincisi de malum, cezaevine üniversitemizde yer verdik. Burdur için bir açılım oldu. Cezaevinin yerini de üniversiteye aldık. Belki cezaevinin binalarını bile yıkmadan burada mesleki eğitim ve girişimcilik kampüsü düşünüyoruz. Top dikimi gibi unutulmaya yüz tutmuş, meslekleri yaşatacağız. Bu ustalarımız Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bütün topları dikmeye aday. Bu Burdur’da bir sektör. On binlerce kişiye burada istihdam olabilir.”dedi.

Hatice Dursun 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection