Bakibey Konağı Halk Kültürü Müzesi oluyor - 5.0 out of 5 based on 1 vote

Bakibey Konağı Halk Kültürü Müzesi oluyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç Karma Sergi açılış töreninde, Bakibey Konağı’nın ilerleyen günlerde Halk Kültürü Müzesi olacağı bilgisini verdi. 17. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olan Bakibey Konağı, Halk Kültürü müzesi olarak halkın hizmetine açılacak. 

 

Bakibey Konağı’nın tarihi geçmişi hakkında açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç;

“Çelikbaşlar Konağı şu anda İl Müdürlüğümüzün hizmet binası olarak kullanılıyor. Yanında da Bakibey Konağı var. Bakibey Konağı, 18. yüzyılda, 1830 yılında tadil edilmiş ama ustaların 17. yüzyılda yaptığına dair bilgiler bulunmaktadır. Sayın Valimizin himayelerinde Bakibey Konağı’nı, Halk Kültürü Müzesi olarak hizmet vermek üzere çalışmaları başlattık. İnşallah Bakanlığı’mızda bu konuda, talebimizi uygun görmesi halinde gerekli çalışmalara başladık. Tamamen Sayın Valimizin maddi destekleri ile Bakibey Konağı, tüm sanatseverlere, turizm amaçlı tüm sektörlerde faaliyet gösteren kişi ve kurumlara hizmet vermek üzere ileriki zamanlarda hizmete açılacak. Şu anda sanatseverlere sergi evi olarak hizmet versede halk kültürü müzesi olarakta ilimizin önemli, geleneksel bir konakta yaşam nasıldır temaları, kına gecesinden tutunda diğer konseptlere uygun olarak hepsi Bakibey Konağı’nda önümüzdeki dönemlerde yapacağımız önce bir bakım onarım, arkasından teşhir tanzim projeleri ve nihayetinde eserleri sergilemeleri, uygulamaları gerçekleştirecek, önümüzdeki dönemde Bakibey Konağı’nı da bu amaçla kullanmaya çalışacağız.” bilgisi verdi.

Bakibey Konağı

Bakibey Konağı, Değirmenler Mahallesi Divanbaba caddesindedir. 17.yy. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerindendir. Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırıldıktan sonra 1988 yılında restorasyonu tamamlanmıştır. Bakibey Konağı, Koca Oda adıyla da bilinir. Bilinen en eski tapu kaydı 1830 yıllarında Reşit Bey üzerinedir. Ancak konağın Reşit Beyin dedesi Ahmet Paşa veya onun babası Çelik Mehmet Paşa zamanında yapılmış olması kuvvetle muhtemeldir.

Konak, zemin katı pencere bitimine kadar devam eden taş temelin üzerinde ahşap ve kalın masif kerpiç duvarlardan oluşmuş iki katlı bir yapıdır. Alt katta ahır, ambar gibi odalar vardır. Üst kata taş merdivenle çıkılmaktadır. Üst katın bahçeye ve ara sokağa bakan geniş bir eyvanı vardır. Eyvanın tavanı çıtalarla süslüdür. Çıtaların arası da yeşil, kırmızı toprak boyalarla süslenmiştir. Konağın beşik çatısı alaturka kiremitlerle örtülmüştür. Saçağın ahşap yüzeyleri de aynen eyvanın tavanı gibi yeşil, kırmızı toprak boyalarla süslü çıtalarla donatılmıştır. Direkler arasındaki boyalı süslü sivri kemerler, eli böğründeler, geniş ve boyalı çıkma çıtalı bu saçaklık mimariyi tamamlayan aksesuarı oluşturmaktadır. 

Eyvanın doğu kenarında selamlık, yani Başoda yer almaktadır. Konağın en göz alıcı odası, Başodadır. Başoda kapısından başlayarak pencere, vitray pencereleri, dolap kapakları ve üstündeki nişleri, davlumbaz, pencere üzerinde dolaşan pervazlar, yüklük kapakları, dört tarafı çeviren koltuk silmeleri, tavan ve tavan göbekleri altın ve gümüş varakla ve kalem işi boyalarla süslüdür. Motifler bütünüyle devrin bitkisel süslemelerini yansıtırlar. Bütün bu altın ve gümüş kaplamalar, ahşap işçiliği ile kalem işi denilen boyalı süslemeleriyle ender rastlanan güzellikte bir başoda ortaya çıkarmıştır. Başodanın tabanı iki kademelidir. Cumbalı kısım döşemeden yükseltilmiştir.

Başodadan sonra yan yana eyvana ve işten bir birine açılan iki küçük oda yer alır. Gerek malzeme ve gerekse süsleme yönünden sade olmakla birlikte altın-gümüş varak kaplamalı ve kalem işi olarak yapılan süslemeler göze çarpar. Bu odalardan biri ahşaptan, süslemeli davlumbazlıdır. Diğer ikinci küçük oda da ahşap tavan çıtalarla karelere bölünmüş ve pervazları kalem işi boyalı süslenmiştir. Orijinalinde evin devamında en az bir odanın daha olduğu düşünülmektedir. Ancak yıkılarak yok olmuştur.

2003 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Burdur Valiliği arasında yapılan bir protokol ile bakım ve teşhiri Valiliğe devredilen konak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulmuştur.

Hatice Dursun 

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum yapın

No Internet Connection