Orman Bölge Müdürü Akduman; Amacımız toplumda orman yangını hassasiyetini artırmak

2019 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’nda, Orman Bölge Müdürü Akduman tarafından, orman yangınları ile mücadele kapsamında Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ve alınan tedbirlerle ilgili sunum yapıldı.

Orman Bölge Müdürü Akduman, orman yangınları ile ilgili Burdur’u da kapsayan istatistiki veriler, personel ve yangınlarda kullanılan araç gereç durumları, ormanlık alanlarda bulunan gözetleme kuleleri, yangın havuzları, bugüne kadar Burdur genelinde meydana gelen önemli yangınlar ve müdahale görüntülerinin de yer aldığı ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantı, orman yangınları ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınması gereken tedbirler, görev ve sorumluluklar ile ilgili kurumlar arasında koordinasyonu gerektirecek konuların görüşülmesinin ardından sona erdi.

Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonu’ndaki açıklamasında;

“Yangınlar daha çok Haziran-Ekim ayında cereyan etmekte. Yangınlarımızın 2018 yılında çıkış sebepleri biri yıldırımdan kaynaklı. Onun dışında genelde ihmal ve bilinmeyen sebeplerden. Malesef ülkemizde genel yangınların % 95’i insan kaynaklı. Bununla ilgili hepimize düşen görevler var. Vuku bulan yangınlarımızın büyük bir kısmı geçen yıl dörtlü yangını şeklinde cereyan etmiş dolayısıyla tepe yangını dediğimiz ormanlık alanların tahribine sebep olacak bir yangın yaşanmadı. Orman yangınlarında zamanında müdahale başarı açısından önemli. Bizde gerek ekiplerimiz konumlanması gerekse organizasyonumuz itibariyle bunu minimize etmek için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. 2009 yıllarında 30 dakika gibi bir zamana sahipken yangınlara müdahale süresi, son yılllarda 15 dakika civarına düştü. Bu konuda iyi olduğumuz düşünüyoruz. Yangından haber alınması yangına müdahale açısından çok önemli. Bunun için kulelerimiz mevcut. 112-177 hatlarımızın görüldüğü üzere son 5 yılda yangın ihbarlarının istatistiklerinin %49’una buradan ulaştık. Vatandaşlarımızın duyarlılığı da %22 oranında. 

Sadece orman yangınlarına müdahale edilmekle kalmayıp, kırsal alandaki yangınlara da müdahale etmekteyiz. Yerleşim yerleriyle ormanlar iç içe. Malesef orman yangınlarının birçoğuda anız yangınlarından çoğalarak başlıyor. Dolayısıyla kapalı alan olmasada kırsal alandaki anız yangınlarına dışardan müdahale etmekteyiz. Geçtiğimiz yılda 5 adet yangında yaklaşık 2 hektar kırsal alan yangınlarına müdahale ettik. 

Güneş enerji sistemi gittikçe yaygınlaşıyor

İlimiz genelinde 21 adet tablolu arazözümüz mevcut. 4 su ikmal aracımız, 10 adet ilk müdahale aracımız, 26 hizmet aracı, 11 adet gözetleme kulemiz, haberleşme merkezlerimiz, ilk müdahale ekiplerimiz 1 Haziran itibariyle 7/24 faaliyet yürütmekte ve her noktada tam teşekkürlü ekiplerimiz ve araç ekipmanlarımızla hazır vaziyette. 3 adette buldozer ve 3 adet greyderimiz var. 

Burdur ilimizde 79 memur ve 186 işçiyle toplam toplam 265 kişiyle yangın organizasyonumuzu yürütmekteyiz. Yangında iletişim çok önemli. CSM operatörlerinin işlev görmediği noktalarda dahi telsiz ağımız gayet iyi fonksiyonunu yürütmekte. İlimizde toplam 370 adet telsizimiz bulunmakta. Bunların bir kısmı sabit telsiz, bir kısmı mobil telsiz olmak üzere toplam 370 adet telsizle yangın sırasındaki ve öncesindeki işlemlerimizi yürütmekteyiz.” bilgisi verdi. 

Burdur’da BAKA’ndan sunulan projeyle desteklenen 9 adet kulede, güneş enerji sistemiyle enerji sağlandığını belirten Orman Bölge Müdürü Akduman;

“Oradaki kişisel kullanım ve telsiz sistemlerindeki enerji güneş enerji sistemlerinden kullanılmakta. Ayrıca 3 adet gözetleme kulemizde kamera ve gözetleme sistemimiz var. Bu gittikçe yaygınlaşan verimli bir uygulama. Ekonomik ve daha kısa sürede haber alma açısından etkin bir yöntem. 

Yangınlara müdahalede en etkin materyalimiz su. Bu çerçevede ilimizde su kaynakları itibariyle bir hayli zengin sayılır. 9 tane baraj var. 35 tane gölet var ve bizim tarafımızdan 30 tane su toplama çukurlarımız var. 21 adet havuz olmak üzere 95 adet su kaynağımız var bizim bölgede. Bizim için özellikle hava araçları açısından 500 metrede bir su kaynağının olması çok önemli. 

Tatbikatlar çok önemli

Kırsal alandaki yangınlarımızda 3 ton kapasitede su tankerlerimiz etkin görev yapmakta. Bu konuda Burdur Valiliğimizin gayretlerini takdirle karşılıyoruz. İlimizde 171 adet su tankeri dağıtmışız. Bunun özellikle anız yangınlarına kısa sürede müdahale açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Yangınlara ulaşmamızda orman yolu alanımızla ancak mümkün. İlimizde toplmda 4200 kilometre yol şebeke ağımız var. Bunların aktif olarak tutulması için çalışmalarımız var. 

Vatandaşlarımız nezdinde orman yangınlarına duyarlılığı artırmak için ilköğretim-ortaöğretim okullarımızda çiftçilerimize, çobanlarımıza, vatandaşlarımıza yönelik birçok eğitimler düzenlemeye başladık. Devam ediyor bu eğitimlerimiz. Amacımız toplumda bu orman yangınlarıyla ilgili hasasiyeti artırma çalışma. Ekiplerimizin etkin mücadele yapabilmesi için tatbikatlar çok önemli.” dedi.

Hatice Dursun 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection