CHP İl Başkanı Akbulut; İçişleri Bakanı derhal istifa etmeli

Saldırıda güvenlik zaafiyetine sebebiyet verenler hakkında derhal işlem başlatılmaladır.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önceki gün Ankara-Çubuk’da Şehit Sözleşmeli Piyade Er Yener Kırıkçı’nın cenaze namazının kılınması esnasında saldırıya uğrayarak linç edilmek istendi.  CHP Genel Merkezi’nin organizasyonuyla dün 81 ilde, CHP İl Başkanları, CHP yöneticileri ve üyeleriyle birlikte sokağa çıkarak yaptıkları basın açıklamasıyla “linç girişimini” kınayarak, suçluların ve olayı perde arkasından organize edenlerin bulunarak adalete teslim edilmelerini istediler.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu’na  yapılan saldırıyı kınadıklarını vurgulayarak;

“Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. 

Protesto değil, organize bir eylem

 

Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. 

Saldırının azmettiricileri bellidir

 

Bu saldırının azmettiricileri bellidir:

Adına gazete denen birtakım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partililerini hedef gösterdiyse;

Birtakım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa;

Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse;

Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “iki büyük eserimden biri” dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağıza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının altyapısını hazırlayanlar onlardır. 

Aynı emperyalist güçlerin hizmetkarları

Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler.

Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp, parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalest güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin  her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara karşı uyanığız

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. “Gün kızgın demiri soğutma günüyse” herkeste buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez.

Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir

 

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardı. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapımalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözlerde dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

Milli Savunma Bakanı’nın bahsettiği “mesaj” nedir?

 

Bu arada Milli Savunma Bakanı’na bir sorumuz var. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, “O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüpte “Mesajları verdiniz” demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh mesajını vermiştir. Bu nasıl cümledir?

Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz.” açıklaması yaptı. 

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection