MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Özgel; MAKÜ şehri ve çevresiyle entegre olmuş bir üniversite

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Özcan Özgel, İstasyon Çay Bahçesi’nde kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, adaylığıyla ilgili açıklama yapan MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Özcan Özgel, “Üniversitemizin dünya ve ülke sıralamasında hak ettiği konuma ulaşması için değerli akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz ile değer kaybeden değil, değer katan ve kazanan bir üniversite olmalıyız.” dedi. Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

MAKÜ Rektör Adayı Özcan Özgel gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda;

“İnsana dokunduğumuzun bilinciyle, akademik ve idari kadroda bulunan personelimiz ve öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarını, beklentilerini içtenlikle, samimiyetle imkanlar dahilinde en kısa sürede karşılayacağız. Bu da hizmet verdiğimiz herkesin MAKÜ’ye karşı aidiyet duygusunu geliştirecek. İşimizi en iyi şekilde yapmak, ülke kaynaklarını kendi çıkarlarımızdan üstün tutarak en verimli şekilde kullanmak, üniversitemizi Burdur’umuzla kaynaştırmak en önemli amacımız olacaktır. 

Fikir çalıştaylarıyla inovatif fikirler bir araya getirilmeli

Ülkemizin gündemini, bilim ve bilimsel başarılar belirlemelidir. Bilimsel gelişmenin güvencesi olması gereken MAKÜ, bu gündemin yönlendiricisi olmalıdır. Bu amaçla bilim ve toplumsal sorumluluk alanında katkı sağlayacak her bilim insanı mutlaka ödüllendirilmeli ve teşvik edilmelidir. Bilindiği üzere Teke Yöresi ülkemiz hayvancılığında öncü bölgelerdendir. Özellikle süt sığırcılığı ve keçi yetiştiriciliği alanında Burdur’umuz ciddi pazar payına sahiptir. Bu anlamda yeni YÖK konseptine uygun olarak Yükseköğretim Kurulu ve Kalkınma Bakanlığı tarafından üniversitemiz, tarım ve hayvancılık alanında ihtisaslaşma programına dahil edilmişve bu durum 18 Ekim 2016 tarihinde bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulmuştur. Dolayısıyla bizimde odaklanacağımız projelerden öncelikli olanı hayvancılık projesidir. Bu açıdan süt sığırcılığı ve keçi yetiştiriciliğine odaklanan, kısa ve orta vadede ayakları yere basarak üretim yapan, aynı zamanda üreticiyi kooperatif sistemiyle destekleyen, Burdur’umuz ile birlikte markalaşan ve kendi kendine yetebilen bir üniversite projesi hayali taşıyoruz.” dedi. 

MAKÜ değer katan ve kazanan bir üniversite

Amaçlarının MAKÜ adını en iyi seviyeye çıkarmak olduğunu vurgulayan MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Özcan Özgel;

“Üniversitemiz bünyesinde bulunan fakülte ve bölümlerimizin, dünyada ve alanında önde gelen üniversitelerin ilgili bölümleriyle akreditasyonunu sağlayarak, tüm dünyaca geçerli çift diploma imkanının sağlanması, yapmamız gereken en önemli işlendendir. 

Göller Bölgesinin en güzide gölü olan, Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nün markalaşması ve markalaşırken bilimsel verilerle takibinin yapılarak korunmasının sağlanması, yine aynı şekilde Anadolu’nun tarih miraslarından olan ve Burdur’umuzun gözbebeklerinden Sagalassos, Kibyra, Kremna, Sia Antik Kentlerinin markalaşma ve tanıtımlarının yapılması üniversitemizin üzerine düşen önemli bir görevdir. 

Bizim amacımız; üniversitemizin tüm mensuplarının katkısıyla MAKÜ adını en iyi seviyeye çıkarmak, bu marka değeri gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında bilim, sanat ve eğitim alanlarındaki başarılarla duyurmaktır.” açıklaması yaptı. 

Prof. Dr. Özcan Özgel

Akademisyen, 1971 yılında Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde, Veteriner Anatomi alanında 2001 yılında doktora öğrenimi tamamlayıp, aynı yıl Akdeniz Üniversitesi Burdur Veteriner Fakültesi’nde Öğrenim Görevlisi olarak göreve başladı. 2003 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Burdur’da yeni kurulan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde öğrenim üyesi olarak çalışmaya başlayan Prof. Dr. Özcan Özgel, 09.10.2006 tarihinde Doçent, 11.01.2012 tarihinde de Profesör ünvanını aldı.

Prof. Dr. Özcan Özgel’in uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan 22, Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan 19 adet makalesinin yanı sıra Ulusal ve Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan toplam 28 adet bildirisi, 1 adet kitap ceviri editörlüğü, 6 adet kitap bölümü çevirisi bulunmakta olup, alanı ile ilgili birçok projede araştırmacı ya da proje yürütücüsü olarak görev yaptı. 

Prof. Dr. Özcan Özgel, ayrıca Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda 2. doktorasına tez hazırlama aşamasıyla devam etmektedir. Alanıyla ilgili, ulusal ve uluslarası derneklere de üyelikleri bulunan Prof. Dr. Özcan Özgel, halen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Öğrenim Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Evli ve 2 Çocuk babasıdır.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection