Başkan Ercengiz; Nefret söylemi ve kibirden uzak duracağız

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İstasyon Çay Bahçesi’nde kahvaltılı basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Ercengiz, yapıcı eleştirileri dikkate alacaklarını ancak ailesi üzerinden yapılacak siyasi söylemleri en sert şekilde cevaplayacaklarını söyledi. 

Seçim dönemi ve göreve başladıktan sonraki sürece yönelik soruları cevaplayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Kentin siyasi ve bürokratik bileşenlerinin bir araya gelerek Burdur’un geleceği için katkı koyması gerektiğini söylemiştim. Sözümün arkasındayım.” dedi. 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz gazetecilerle bir araya geldiği basın toplantısında, Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümüne değinerek;

“Bugün Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü. Buda benim açımdan çok önemli. Bugün yaşadığımız tarım ve hayvancılık sorunlarının temelinde yatan en büyük unsur, Türkiye’nin üretimden uzaklaşması. Köylerin boşalmış olması. Köylerin üretimdeki fiyat artışlarına bağlı kalarak ya da onu bahane göstererek köyden kente göçü neticesinde üretimin neredeyse bitme noktasına gelmiş olması, malesef bugün bizim dışa bağımlılığımızı, ithalat ihracat arasındaki dengesizliği ve üreten toplumun tüketen topluma dönüşmesinin temel nedenidir. Köy Enstitüleri neden önemliydi burada? Orada yetişmiş insan gücünün köyüne dönüp 18 bin köy çocuğunun, köylerde insanın üretim için ekip dikmeye başlayan ve 16 yıl süren  süreçte  Türkiye, aslında üreten bir ülke olmuş. Türkiye kendi kendine yetebilen 7. devlet unvanını bu gerekçeyle belki alabilmişti.” sözleriyle Köy Enstitülerinin önemini vurguladı.

Derdimiz vatandaşımıza hizmet etmek

Seçim dönemine ait değerlendirmelerde bulunan Başkan Ercengiz;

“31 Mart akşamı şunu söyledik seçimde, ne olduysa oldu. Bir şeyler yaşandı. Seçimler belli tavırları koymak adına yapılan işlerdir. Bir tercihi ortaya koymak adına yapılan yöntemdir. Biz en başından beri kötü söz, seviyesiz siyaset yapmayacağımızı belirtmiştik. Bunun için gayret gösterdik. Tüm yaşananları bir kenara bırakarak, her şeyin üzerine bir sünger çektiğimizi ve 1 Nisan sabahı işten başka bir düşüncemizin olmaması gerektiğini ve kentin siyasi ya da bürokratik bileşenlerinin bir araya gelerek bu kentin ve bu ilin geleceği için ortak katkı koyması gerektiğini söylemiştim. Bu sözümünde arkasındayım. Ondan sonraki süreçte biz 8 Nisan’da mazbatamızı aldıktan sonrada, bugüne kadar çok şükür seven sayanlarla ziyaretleriyle birlikte, belediyemizin oldukça yoğun ilgi gördüğünü görüyoruz. Derdimiz vatandaşımıza 120 günlük süreçte onlardan aldığımız geri bildirimle daha iyi hizmet edebilmek ve hem idari kadromuzda hem de işleyişte bazı revizyonları yapacağımızı da müdür arkadaşlarımızı da görevli arkadaşlarımızı da ve mevcut yönetim anlayışımızı da, belediye mecilisindeki arkadaşlarımızla, il başkanımızla, ilçe başkanımızla değerlendirdik. 

Burdur halkı kavga eden siyasetçiden hoşlanmıyor

Önümüzdeki süreçte sahadan aldığımız geri bildirimleri değerlendirme adına bazı müdürlüklerde revizyon yapacağız. Yeni döneme yeni soluktan ziyade, vatandaşımıza hizmet etme noktasında, vatandaşımızın iletişimde problem yaşadığı, beklentisine %100 karşılık bulamadığı, belli ölçüde metal yorgunluğu gelişen arkadaşlarımızla da onların kalbini kırmadan onlarla birlikte bu kararı vereceğiz. İnşallah önümüzdeki süreç, Burdur için çok daha iyi şeylerin yapılacağı çok daha iyi bir süreç olacak. İktidar partisi milletvekillerimizin ilimizin milletvekili olduğunu düşünerek hareket edeceğini umut ediyorum. Çünkü seçim kampanyası döneminde bölgemize oldukça fazla siyasi ziyaretçisi yaşadık. Bu gelen ziyaretlerde hem bürokratlar hem ziyaretçiler  Burdur’umuza birtakım taahütlerde bulundu. Bunların arkasını bırakmayacağız. Eksik arayan değil, eleştirileriyle bizi doğruya yönelten anlayış olmalı. Biz yapıcı her türülü eleştireye açığız. Sağlamcı gitmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesi yaptı. 

İktidara giden yol yerele

giden yoldur

Vatandaşa hizmet etemek üzere bu göreve talip olduklarını belirten Başkan Ercengiz;

“Ülkede gördüğünüz üzere birçok belediye el değiştirdi. Bu daha çok muhalefet lehine değişen bir değişim oldu. Özellikle Türkiye’nin büyükşehir belediyelerine baktığımızda İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya diye başlarsak eğer nüfusun ve ekonominin ciddi anlamda yönetildiği ve el değiştirdiğini görüyoruz. Burada birkaç neden belki sıralanabilir ama şu bence çok önemli. Tehdit dilinin ve insanların özgürlüğünün bir şekilde sıkıntıya girdiğini düşündüğü algısı bence bu seçimlerin en temel nedenlerinden birtanesi oldu sonucu etkileyen. Ekonomik kriz olarak bizim adlandırdığımız ama iktidar partisinin ekonomik kriz yok dediği ama pazarda soğanın 10 lira, patatesin 6 lira olduğu gerçeğini de bu seçimin sonuçlarına etki ettiğini ifade etmek isterim. 

Özelinde Burdur genelinde Türkiye hepimizin

En önemlisi 2018’in seçim icratı dediğimiz ittifaklarla giden seçimin 2018 yılının 24 Haziran’ın da her ne kadar iktidar partisine yaramış gözüksede 2019 yerel seçimlerinde işine yaramadığını açıkça gördük. Vatandaş bizim Genel Başkanımızın ve Sayın Meral Akşener’in de ifade ettiği gibi iktidar partisine bu yerel seçimlerde sarı kart gösterdi. Buradan çıkartılacak her siyasi parti açısından değerlendirmeler vardır. Biz bir başkasının değil kendi adımıza çıkaracağımız ders şu olmalıdır. İktidara giden yol, yerelden giden yoldur. Yerel seçimde şımarmadan, hakça, adaletlice yapılacak her türlü yerel hizmetin iktidara giden yolda çok etkin olacağını düşünüyorum. Seçilmiş tüm belediye başkanlarına, meclis üyelerine, il genel meclisi üyelerine ben 2019-2024 döneminde başarılar diliyorum. Özelinde Burdur, genelinde Türkiye hepimizin. Kimsenin kimseden ne fazlası, ne de eksiği var. Temelinde insanız. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. İnsana hizmet etmek üzere bu görevlere talip olduk. İnşallah kol kola gireceğiz ve Burdur’umuza hizmetleri hep birlikte getireceğiz.” dedi.  

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection