Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplandı

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu toplantısı Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapıldı.

Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçeklen toplantıya başta Vali Hasan Şıldak olmak üzere, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Vali Hasan Şıldak’ın yaptığı açılış konuşması sonrası Orman Bölge Müdürü Akduman tarafından, orman yangınları ile mücadele kapsamında Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ve alınan tedbirlerle ilgili sunum yapıldı. Akduman, orman yangınları ile ilgili Burdur’u da kapsayan istatistiki veriler, personel ve yangınlarda kullanılan araç gereç durumları, ormanlık alanlarda bulunan gözetleme kuleleri, yangın havuzları, bugüne kadar Burdur genelinde meydana gelen önemli yangınlar ve müdahale görüntülerinin de yer aldığı ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantı, orman yangınları ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınması gereken tedbirler, görev ve sorumluluklar ile ilgili kurumlar arasında koordinasyonu gerektirecek konuların görüşülmesinin ardından sona erdi.

Vali Hasan Şıldak toplantının açılışında yaptığı konuşmada; “Orman yangınlarıyla mücadele komisyonumuzun ilk toplantısını birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Orman varlığımız ülkemizin en değerli hazinelerinden, doğal miraslarından birisidir. İlimizde orman varlığı açısından Türkiye’de alan olarak ilklerde yer alan % 47 gibi bir oranla hatırı sayılır pozisyonda bulunuyor. Ülkemizde de orman teşkilatımız her yıl yenilenen, güçlenen kadrosuyla mevcut olanı korumak ve mevcutlara yenilerini eklemek konusunda son derece gayretli çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda yangınlarla mücadele de bu çalışmaların önemli bir parçasını oluşturuyor. Yine geçmiş yıllardaki oranlara baktığımızda, Burdur ili genelinde gerek orman yangını sayısı, gerekse kaybedilen alan çok küçük miktarda. Buda tabi bizim için son derece sevindirici bir durum. Burada da hem alınan tedbirlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Gerekli tedbirler zamanında etkili olarak bütün kurum kuruluşlarımız tarafından yürütülüyor. Ayrıca bölge insanımızda duyarlılık gösteriyor. Bu duyarlılığında neticesi olarak bu sonuçları elde ediyoruz. Toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yangınsız ve kayıpsız bir sezon temenni ediyoruz. İçinde bulunduğumuz takvim ilerledikçe Mayıs ayından itibaren havaların ısınması, yangın riskini gündeme getirecek. Bugün burada bulunan tüm kurum kuruluş temsilcilerimizde bu toplantı çerçevesinde gerekli koordinasyonu sağlamak suretiyle biz yangın sezonuna hazır hale gelmiş olacağız” dedi.

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection