Doğal çime kıydılar yerine plastik serdiler

Gazi Atatürk Stadyumu’nda doğal çim sökülürken, MAKÜ Stadyumu standartlar gereği doğal çimle kaplandı!

 

2017 yılında, Gazi Atatürk Stadyumu futbol sahasında, on yıllardır korunup yaşatılan doğal çim söküldü! Yerine FİFA standartlarında olduğu iddiasıyla, suni plastik çim serildi! 

Haziran 2017 tarihinde “Gazi Atatürk Stadyumu’nda Doğal Çim Katliamı” başlığıyla yaptığımız haberde katliamı kamuoyuna duyurmuştuk.

Buna mukabil; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde yapılan stadyumun futbol sahasına, uluslararası ve üniversiteler arası standartlar gereği doğal çim ekilip yetiştirildi!

Şimdi bu iki işlemden hangisi doğru? Plastik çim standartlara uygunsa, MAKÜ Stadyumu futbol sahasına niye doğal çim ekildi?

MAKÜ Stadyumu’na doğal çim ekilmesi standartlara uygun ve doğru olansa, Gazi Atatürk Stadyumu’nda 10 yıllardır yaşatılan doğal çim niye söküldü? Yerine niye plastik çim serildi?

Gazi Atatürk Stadyumu, 1955 yılında hizmete açıldı. Futbol sahasının zemininde doğal çim yetiştirilmesi, 1979 yılı Kasım ayında tamamlandı. Çim yetiştirilmesi çalışması, Beden Terbiyesi Müdürü Eyüp Erman’da dahil olmak üzere, masa başında çalışanlar ve diğer personelin, kazma kürekle hep birlikte çalışmaları ve köy hizmetlerinin de desteğiyle yapıldı. 

Beden Terbiyesi Müdürü Eyüp Erman’ın liderliğinde, kurum çalışanlarının fedakarlıkları ile tamamen yerel kurum imkanlarıyla , zemini toprak olan futbol sahasına  ekilip yetiştirilen çimle, Gazi Atatürk Stadyumu Futbol Sahası,  ülkedeki en iyi çim sahalardan birisi oldu.

Aynı dönemde, Beden Terbiyesi İl Müdürü Eyüp Erman’ın girişimleri ile kurum bünyesinde atölyeler kurulup, boks ringleri imalatı yapıldı. Yapılan ringler  başka illere satılıp kuruma gelir sağlandı. Kurumun ihtiyacı olan araç gereçler, metal ve ahşap atölyelerinde üretilerek, tasarruf sağlandı. Kuruma gelir elde edildi. Ancak 12 Eylül sonrası başlatılan özelleştirme furyaları ile bu atölyeler kapatılıp üretimleri durduruldu.

Yıllarca çok iyi bakılıp korunarak, futbol müsabakalarına açılan Gazi Atatürk Stadyumu doğal çim futbol sahası, şehrin gözbebeği, yıllarca büyük emek ve harcamalarla korunup, bakılan sahalardan birisi oldu.

2017 yılında pek çok sporcunun, antrenörün uyarılarına ve karşı çıkmalarına rağmen, yıllarca emek verilip yaşatılan futbol sahasının doğal çimleri söküldü. çimlerin söküldüğü zemine, FİFA standartlarında olduğu iddia edilen plastik çim serildi.

Futbol sahası gibi koşu parkuruda sentetik çimle kaplandı.

Doğal çim sökülmeden önce; Futbol ve atletizm otoriteleri , futbolcular, atletler plastik saha ve koşu parkurlarının sağlıklı verimli olmadığı, sporcuların zemine düşmeleri halinde, plastik zeminin cilde büyük zararlar verebileceği uyarısı yaptılarsa da dikkate alınmadı.

Konu üzerinde spor otoriteleri; “Dünya her alanda plastikten kaçarken, ilimizde yeşil, doğal çimin sökülüp, yerine plastik çim kaplama serilmesi büyük bir yanlıştır. Çim sert düşmelerde beton etkisi yapar, bıçak gibi keser. Futbol sert ve hareketli bir spordur. Futbolcular sık sık zemine düşerler. Halı sahalarda yapılan karşılaşmalarda, plastik zemine düşenlerin nasıl yaralar aldıkları zaten biliniyordu. Bunun üstüne, Gazi Atatürk Stadyumu çimlerinin sökülüp, yerine plastik çim döşenmesi yanlış bir uygulama oldu. Gazi Atatürk Stadyumu zemine döşenen plastik döşemelerle belki iyi bir görüntüye kavuştu ama,  plastik zemin futbola da, atletizmede hiç elverişli değil” demekteler. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, 2017 yılında basına yaptığı açıklamada; “Mevcut stadyumla ilgili, Gazi Atatürk Stadyumu ile ilgili vardığımızda çimlerin ömrünü tamamladığını, değişmesi gerektiğini gördük. İlimizde üst lig olmadığı için, Star 2 belgeli, Proquality belgeli, çime en yakın olan ulusal müsabakalarında yapılabileceği bir saha ilimize kazandırıyoruz. Amaç şu, fazla antrenman, fazla müsabaka, bunun yanında ilerleyen zamanlarda, ömrümüz vefa ederse, inşallah ilimizde ikinci lig, birinci lig olduğu zaman mevcut stadı başka büyük bir alana naklederek, TOKİ’nin desteğiyle, Belediye’nin desteğiyle, Bakanlığımızın desteğiyle farklı bir yerde o zaman ki proje değerlendirilir. Ama an itibariyle mevcut zeminin değişmesi elzemdi ve inşallah ilimizde çok güzel faaliyetleri, müsabakaları göreceğiz. Tribünlerle ilgili şu anda, Gazi Atatürk Stadyumu tribünleriyle ilgili deprem analizi yapılmakta, deprem analizlerine göre tribünlerin değişimi söz konusu, rapor sonucuna göre bunları planlayacağız, plan dahilinde, deprem analizinden sonra tribünlerde yenilenecek.

Bunun yanında tesislerle ilgili, bunlar merkezle alakalı olan şeyler, tespit ettiğimiz, Gazi Atatürk Stadyumu’ndan sonra Kışla Semt Sahası’nın yine sentetik zemin ömrünü tamamladığı ve ışıklandırılması gerektiği ile ilgili bakanlığımıza talepte bulunduk” bilgisi vermişti.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection