Vali Şıldak; Burdur yakın gelecekte turizm şehri olacak

15-22 Nisan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Temsili Yörük Göçü programı ile başladı.  

Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği’nce ikincisi düzenlenen etkinliğe Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan, çevre illerin Yörük Dernek temsilcileri, ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çatalpınar Kavşağı’ndan başlayan Temsili Göç, develer, atlar, keçiler ve mehteran eşliğinde Uzay Çatı altında son buldu.

Etkinlikte Vali Hasan Şıldak, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve YÖRKAYDER Başkanı Alaettin Kalkan konuşma yaptı. Konuşmaların ardından mehteran takımı, orta oyunu ve halk oyunu gösterileri yapıldı. Program yörük çadırlarında yapılan ikramlarla son buldu.  

Vali Hasan Şıldak Temsili Yörük Göçü etkinliğinde yaptığı konuşmada;

“Kültürümüze, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkan, yörük kültürünü yaşayan ve en başta yaşatan çok kıymetli Burdurlular olmak üzere, çevre illerden, ilçelerden gelerek bu özel günümüze destek veren kültürel mirasımıza sahip çıkan yörük sevdalısı bütün misafirlerimizi bu önemli etkinliğe verdikleri destekten Teke Yöresi’nin başkentinde, Göller, Güller ve Gönüller Diyarı’nda ağırlamak ve misafir etmekten de büyük bir heyecan duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Programın düzenlenmesnide etkin rol oynayan ve geçen yıl birincisini gerçekleştiren Burdur Yörük Kültürü Araştırma ve Yaştma Derneği’nin değerli başkanı Alaettin Kalkan başta olmak üzere bütün yönetimine, Hayırsever İşadamımız Mehmet Cadıl Bey’e, destek sağlayan bütün kamu ve kuruluşlarımıza bu katkılarından dolayı ben de teşekkür ediyorum. 

İlimiz Burdur, binlerce yıllık tarihi zengin kültürel mirası, el değmemiş doğal güzellikleri, renkli kültürüyle Anadolu’nun şirin kentlerinden biri. Burdur’da görev yapmak benim içinde büyük bir onur. Görev sürem içerisinde Burdur’la ilgili en çok dikkatimi çeken hususlardan biri de sahip olduğu bu kültürel değerleri hala yaşatıyor oluşu ve samimi bir şekilde sahip çıkıyor oluşu. Bu dokuyu, bu güzellikleri, gerek misafirperverlikleri gerek komşuluk ilişkiler, mahalli yemekleri, yöreye özgü halk oyunları, müziği ve bu kültürü yaşayan ve yaşatan yayla yaşantısında belirgin bir şekilde görüyoruz. Yapmış olduğumuz ilçe ve köy ziyaretlerinde, katıldığımız düğünlerde, ev ziyaretlerinde, vatandaş buluşmalarında ve o samimi insanlarımızla her görüşmemizde bu tadı yaşayan biri olarak bende sizleri tebrik etmek istiyorum.” dedi.  

Yörüklerin ekmeklerini bölüşen, yazları yaylada, kışları kışlakta ekmeğini taştan çıkaran bir çalışkanlıkla hayatlarını sürdürdüklerini belirten Vali Şıldak; 

“Yörüklük deyince akla pek çok kelime gelir. Pek çok anlam ifade eder. Benim yörükte anladığım öncelikle vatanlarına yürekten bağlı olan yörükler mert, dürüst, sıcakkanlı, misafirperver, hoş sohbetli, hoşgörülü, fedakar ve paylaşımcı insanlardır. Ekmeklerini bölüşen, yazları yaylada, kışları kışlakta ekmeğini taştan çıkaran bir çalışkanlıkla hayatlarını sürdürürler. Yörük demek benim için yiğitlik, mertlik, dürüstlük, özü sözü bir olmak, iftara atmayan, güvenilir, arkadan iş çevirmeyen, ben değil biz diyen bir kültürü benimseyen ve devletine sadık, milletiyle barışık, kendisiyle barışık insanlar demektir. Millet olarak kültürümüzden, değerlerimizden kopmadığımız, kardeşliğimizden birlik beraberliğimizden ödün vermediğimiz sürece burayı dolduran yörük sevdalısı misafirlerimiz ve yörük kıl çadırının dumanın tüttürmeye devam ettikleri süresince milletimiz olarak bu topraklarda bizde, Türkiye coğrafyasında ilelebet varlığımız devam ettireceğiz elbet. Bizler birlik beraberlik içerisinde çalışarak, iri olacağız diri olacağız ve hep birlikte Türkiye olacağız, Burdur olacağız. Bu özel günleri, bu özel buluşmaları, programları devam ettirerek yenileceğiz, güç kazanacağız ve tazeleneceğiz. Bu özel günler zaten işin bahanesidir. Birlik ve bütünlüğümüzü pekiştirmenin ve daha da güçlendirmenin çok iyi fırsatlarıdır. 

Çok zengin bir kültür coğrafyasına sahip, kültürel mirasımızla ne kadar övünsek azdır. Bu mirasa sahip çıkmak adına ilimizin orta düşünce ve fikirlerini dile getiren, halk kültürünün yaşatılması adına bizde Valilik olarak  çok ciddi bir çalışma başlattık. Üniversitemizle birlikte yürüttüğümüz bu çalışma halk kültürü araştırmaları adı altında akademik personel tarafından ilimizin dört bir köşesinde özveriyle, itinayla toplanan verilerde yayına hazırlanacak bir külliyat oluşturacak. İl Kültür Turizm Müdürlüğü’müzün yürütücülüğünde gerçekleşen bu çalışma , halk edebiyatı, halk mutfağı, halk kültürü, halk müziği, halk oyunları, geleneksel el sanatları, geleneksel giyim kuşam olmak üzere pek çok alanda araştırma yapılması, tespit edilecek bütün bu unsurların bütün yönleriyle bir yayın haline getirilmesini hedefliyor. Bunu da ben burada belirterek ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Amacımız şehrimizi ve kültürümüzü tanıtmak ve korumak, geliştirmeye yönelik sorunları belirleyerek ilimizin turizm potansiyelini önemli bir halkasını oluşturan zengin halk kültürünün konu çeşitliğini ortaya koymaktadır. İkincisi düzenlenen Yörük Göçü ve Yareni etkinliğininde bu manada çok önemli ve değerli olduğunu belirtmek istiyorum.” açıklaması yaptı. 

Turizmin Burdur’un lokomotif gücü olacağını ifade edene Vali Hasan Şıldak;

“Ben hep ifade ettim. Burdur çok yakın bir gelecekte turizm şehri olacak. Biz henüz burada adım adım ilerliyoruz. Turizm şehri olmak için her şeye sahibiz. Kültürel değerlerimizde bunun çok önemli bir yönünü oluşturuyor. Önemli bir parçasını oluşturuyor. Baktığımız zaman Burdur ilini gezdiğimizde benim ne söylemek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Burdur turizmle birlikte gelişecek ve turizm Burdur’un lokomotif gücü olacak. Toplumun her kesimi bundan payını alacak. Yakın gelecekte Burdur, Ağlasun, Yeşilova, Gölhisar ve bütün ilçelerimiz turizm hamleleriyle çok büyük ilerleme katedecek. Devletimizin bu alandaki yatırımları özellikle  Salda Gölü çevresinin özel çevre koruma bölgesi ilan edilmesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisinin duyurması ve bu Kibyra’da, Sagalassos’da, lavanta ile ilgili ekoturizm hamlelerinde İnsuyu Mağara’mızda, ilimizdeki çok değerli miraslarımızın ürünleri olan konaklarımızda, şu an restorasyonu devam eden Hocabali Hamamı’nda, Kültür Merkezi’mizin inşası ile birlikte bu alanlarda Burdur çok iddialı hale gelecek ve biz bu şenlikleri çok daha katılımlı, ülke çapında etkinlikler olarak icra edeceğiz elbet. Buradan çıkan sonuç bugün burada daha güçlü bir Türkiye, bölgesinde dünyada Yeni Türkiye, terörle mücadele eden bir Türkiye varsa işte bu birliktelik sayesinde, bu güç ve bütünlük sayesinde var. Kültüre sahip çıkmak, geçmişiyle barışık, geçmişini özümsemiş ve ileriki kuşaklara aktarma arzusunda olan bu toplum, siz hizmetin en iyisine layıksınız. Sizinle daha güçlü bir Burdur ve daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte el ele yürüyeceğiz ve bayrağımızla, insamızla Türkiye’ye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şenliğimizin bu çerçevede ilimize yeni kazanımlar getirmesini, birliğimiz bütünlüğümüzü pekiştirmesini temenni ediyorum.” dedi ve etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.    

 Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bu yıl ikincisi düzenlenen yörük göçü şenliğine katılımın geçen yıldan daha fazla olduğunu gördüğünde onurlandığını söyleyerek;

“Bizler, Uzak Asya’dan Anadolu topraklarını yurt yapmak üzere başladığımız o göç, ebediyete kadar bizim olacak bu Anadolu topraklarını bize vatan yapmıştır. Umudumuz o dur ki bu topraklar bizim ilelebet vatanımız olsun, hiçbir şekilde bu vatanın topraklarına göz dikeceklere fırsat vermeyelim. Şenliğimizin yapımında emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm paydaşlara ben de teşekkür ediyor, şenliğimizin ilimize, bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi. 

Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan, Yörük Türkmen Derneklerinin hedefinin ufku geniş, medeni duygularını ve bayrağını en üst seviyede taşımak olduğunu vurgulayarak;

“Yörük Türkmen nedir? Kimlere denir? Yörük kelimesi Öztürkçede yürümek fiilinden gelmektedir. Yörük demek yürüyen demektir. Biz yörükler bilindiği üzere eski tarihlerden beri göç eden bir topluluk olduğumuz için bizlere yürüyen Türkler anlamında yörük denilmiştir. Türk milletini oluşturan yelpazenin içerisinde birbirine olan bağlılıkları, vatanseverlikleri ve cesaretiyle tanınan sofrasında, bereket çadırında dostluk ve muhabbet sözlerinde doğruluk ve samimiyet olan yörüklerimizin asırlarca var olan bizleri ve evlatlarımızı bu bayrak bu vatan altında daima bir ve diri olmasını sağlayacaktır.

Yörük Türkmen Derneklerimizin amacı yeni yetişen evlatlarımızı gelenek göreneklerine, örf ve adetlerine bağlı vatan, millet, bayrak sevdalısı nesline hakim, barışçı nesiller yetiştirmeye vesile olmaktır. Yörük Türkmen Derneklerimizin hedefi de ufku geniş, çağdaş medeni, milli duygularını ve bayrağını en üst seviyede taşıyan Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği yolda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak nesiller yetişmesine destek olmaktır. Bu toyumuza maddi manevi katkı sunan değerli Burdur Valiliğimize, Burdur Belediyemize, MAKÜ Rektörü ve yöneticilerine, kültür denildiği vakit hiçbir fedakarlıtan kaçınmayan değerli sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. 

Sözlerimi bitirirken 2. Yörük Göçü ve Yareni Toyu’muza gelerek bizleri böyle güzel bir günde yalnız bırakmadığınız için YÖRKAYDER Derneğimizin yönetim kurulumuz  ve tüm üyelerimiz adına hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” değerlendirmesi yaptı.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection