MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Özdaşlı; Yönetimde liyakat önemli

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve üyelerini ziyaret etti. Ziyaret sırasında Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu. Adaylık başvurularının 26 Nisan’a kadar devam edeceğini belirten Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı, MAKÜ Rektörlüğüne atanırsa, liyakatı, kamu yararını ve bu konuda birtakım ilkeleri benimseyeceğini söyledi.   

MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı ziyarette adaylığıyla ilgili açıklamasında;

“Sizinde malumunuz 12 Nisan’da ilanlar çıktı. MAKÜ Rektör adaylığıyla ilgili başvurular 26 Nisan’da tamamlanacak süreç. YÖK’te mülakattan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi söz konusu olacak. 

Önemli olan üniversitemizin, bölgemizin fayda etmesi bu süreçte. Eğer bize nasip olursa da bu faydayı ortaya çıkarabilmek için maksimum seviyede çalışacağıma ve gayret edeceğime söz veriyorum. Üniversitenin 3 temel misyonu var. EĞİTİM öğretim misyonu var. Araştırma ve proje üretme misyonu var ve topluma hizmet misyonu var. Bu topluma hizmet etme misyonunun da temelde Burdur’dan başlayarak böyle bir dalga gibi Burdur’un etrafında bölgesinde yayılarak gidecek, özellikle Batı Akdeniz Bölgesi açısından anlam ifade edecek. Eiğitim öğretim misyonu çağın ve mezunlarıtalep edenlerin beklentileri doğrultusunda bir piyasa mekanızlası içinde aslında. Bunun değerlendirilmesi gerekiyor ve hem çağın hem mezunları talep edenleri istek ve beklentilerini karşılayan bir eğitm öğretim mekanızması oluşturmak gerekiyor. Diğer tarafta proje ve argeler ayağına baktığımızda üniversitede temel araştırmaların ve uygulamalı araştırmaların ciddi şekilde yapılması, temel araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilerin uygulamaya aktarılabilmesi. 

Topluma hizmet boyutu. Burdur ili, ilçeleri, bölgemiz ve ülkemiz için hem ekonomik anlamda üniversitenin birtakım değerler üretebilmesi,sadece ekonomik olarak konuya bakmayıp, sosyo-kültürel anlamda üniversitenin değerler üretebilmesi, değerleri yaygın hale getirebilmesi gerekiyor. Bunların hızlandırılarak ilerletilmesi gerekiyor. O kültürün daha derinlemesine hem sosyolojik hem psikolojik olarak araşıtırlaması, ortaya çıkarılması ve bu bilginin yaygınlaştırılması ilgili çabalarda yoğunlaşmak gerekiyor diye düşünüyorum.”dedi.

Liyakat esaslı bir yönetim

Yönetimde liyakat ve sadakatın olması gerektiğini vurgulayan MAKÜ Rektör adayı Prof. Dr. Özdaşlı;

“Yönetim olgusu insanları ve kaynakları amaçlar doğrultusunda yürütmekse eğer birtakım ilkelerle yola çıkılır. Biz bu ilkeler doğrultusunda haraket edeceğiz. 

Geçmişte Türk milleti büyük devletler kurmuştur. Bu devletlerde biz baktığımızda benim gördüğüm en önemli unsurlardan birtanesi, liyakat. Liyakatın yanında sadakatinde olması gerekiyor. Diğer unsur adalet. Adalet çok önemli bir mesele. Adil olmak gerekiyor. Adaletin kendi koyduğu ilkelerde devam etmek gerekiyor. Burada adalet konusuna ciddi önem vermek gerekiyor. Paydaşlarda adil olmayan bir durumu gördüklerinde müdahale edebilecekler. 

Kamu yararı gözetilmeli

Faydacı ahlak, toplumun ve kamunun faydasına olan işleri gözetmek gerikyor. Ama aynı zamanda da erdemahlakıyla da haraket etmemiz gerekiyor. Çünkü insanlarımız en baştan erdeli davranmayı peşin kabul ereke haraket etmesi gerekiyor. MAKÜ Mehmet Akif Ersoy’un ismiyle müsemma. Mehmet Akif Ersoy yöenitmle ilgili söylediklerinden birtakım dersler çıkardığımı düşünüyorum ben. Özellikle yazdığı şiirlerden. O aruz veznini Türkçe’yle kullanmış. Bizde yönetimde eskiyi atmadan, eskiyi yıpratmadan, eskiyi alıp, yeniyle harmanlayarak güzel bir sentez yapabileceğimizi düşünüyorum. 

Hayalle işimiz olmayacak

Ayakları yere basan,hesap verilebilir, anlatılabilir işler yapmaya gayret edeceğiz. Yönetimde duygulu ve canlı olmak gerekiyor. Sürekli olmak, heyecanlı olmak. gerekiyor. En önemli meselelerden birtanesi maddi beklenti olmamalı. Sonuç itibariyle MAKÜ’yle ilgili yapmayı düşündüğüm, planladığım, yazılı hale getirdiğim projeler var. Yapmak istediğim şeyler var. Eğer görev bize nasip olursa bu bağlamda projelerimi gerçekleştirebilmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.” açıklaması yaptı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, MAKÜ Rektör Adayı Prof. Dr. Kürşat Özdaşlı’nın ziyareti sırasında yaptığı açıklamada;

“MAKÜ Burdur’da son 13 yıla damgasını vuran şüphesiz Burdur’un ortak değerlerinden birisi. Üniversite sevdamız uzun yıllara dayanıyor. Hakikaten yükü çabalar sarfedildi ve 2006 yılında üniversitemize kavuştuk ve aradan geçen 13 yıllık sürede de beklediğimize değdi. Bu sevda boşuna bir sevgi değilmiş. Çünkü bizler Burdur’un potansiyeline, Burdur’un bu yatırımı hak ettiğine inanıyorduk. Bu noktada arkadaşlarım adına gururluyum. Yerel basın, ajanslar. Burdur’da medyanın bütün renkleriyle üniversite proesine sahip çıktığını görüyoruz. Üniversiteye o kadar geç kavuştuk ki üniversite konusunda ben, arkadaşlarımızında biraz daha hoşgörü katsayısını uyguladığını düşünüyorum. Bu arada üniversitenin kendi içinde bir işleyişi var. 4 yılda bir rektörlük seçimleri oluyor. Şimdiye kadar görev yapan bütün rektörlerimiz üniversiteye kalıcı katkılar sağladılar. Şimdi de yeni bir seçim arefesindeyiz. Duyduğum gördüğüm kadarıyla insanların üniversiteye yönetmeye talibiz demesi,üniversitenin geliştiğinin de başka bir kanıtıdır. Cazip olan bir yere insanlar talip olur. Rekabet güzel bir şey. Umuyoruz ki bu süreçte üniversitemiz için faydalı şeyler çıksın.”dedi. 

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection