Şehrimizdeki ormanların mimarı; Vali Şevket Güres’i saygıyla anıyoruz…

Orman Erozyonu önler. Örtülü mevkiinde tespit edilen görüntü bunun kanıtı.

 

Şehrimizin etrafında ağaçla kaplı tepeler bir zaman çırılçıplaktı. 1966-1970 yılları arasında ilimizde görev Yapan Vali Şevket Güres’in, dönemin Orman İşletme yöneticileri ve çalışanlarının, kel tepelerin ağaçlandırılmasında büyük emekleri var. Şimdi Alyazmalı piknik alanı olarak bilinen koruluğu yaratan Vali Şevket Güres’dir.  Yassıgüme üzüm bağlarıda devlet desteği ile onun valiliği döneminde yapılmıştır.

Burdur fidan dikimi, ağaç yetiştirilmesi, orman oluşturulması çalışmaları açısından çok şanslı. Bu şansın yaratılmasında en büyük pay; 

On yıllardır, şehrimizin çıplak ve verimsiz keritten oluşan tepelerinde fidan dikilmesi çalışmalarını yönetip yönlendirenlerin ve fidan dikiminde çalışan emekçilerindir.

50-60 yıl önce çekilen fotoğraflarda; şehrin etrafındaki tepelerin, hatta bu gün kent ormanı olarak bilinen bölgenin, Alyazma piknik alanının ağaçsız verimsiz boş alanlar olduğu görülüyor.

Burdur’un etrafındaki verimsiz, keritle kaplı tepeleri, bugün büyük bir başarı ile ağaçlandırılıp ormanlaştırılmışsa bunda; en büyük başarı pay, 1966-1970 yıllarında ilimizde görev yapan Vali Şevket Güres’in ve o dönemde Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan yöneticilerin işletme bünyesinde çalışanların, şehrin her yanından, hatta köylerinden gelip fidan dikiminde çalışanlarındır. Vali Şevket Güresi saygı ile anıyoruz. 

Şehrimizde günümüzde de fidan dikimi çalışmaları büyük bir özen ve azimle sürdürülmekte. Orman ve ağaç sevgisi üzerine yapılan çalışmalarla çocukların, gençlerin, büyüklerin ağaç sevgisi ve duyarlılığı artırılmakta.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection