Burdur Gölü “Burdur Çölü” olmasın! - 3.0 out of 5 based on 2 votes

Burdur Gölü “Burdur Çölü” olmasın!

Atlas Dergisi’nin Nisan sayısında “Burdur Gölü”  “Burdur Çölü” olmasın deniyor. 

Mizahi yaklaşımla konu işlenirken, Burdur Gölü levhasındaki “Burdur Gölü” yazısındaki G harfi doğal bir yıpranma ile Ç harfine dönüşünce; ortaya “Burdur Çölü” yazısı çıkmış.

Burdur Gölü doğal sınırlarında iken, göl suları Isparta Kılıç Kasabası’nın ötesine kadar uzanamaktaydı. Gölü besleyen suların önünün kesilmesi ile Burdur Gölü kurumaya başladı. Şimdi Kılıç Köyü’nden İlyas Köyü sınırına kadar uzanan kuruma ile kurumuş göl yatağı çöle döndü.

Yıllarca Isparta ve Burdur Organize sanayilerinden Burdur Gölü’ne akıtılan kimyasal, kanserojen atıklar, şimdi kurumuş göl yatağında toprağa karışmış vaziyette durmakta. Kurumuş göl yatağındaki bu bu kanserojen kimyasal atıklar, rüzgarlarla etraftaki köylere hatta burdur şehir merkezine taşınmakta. Burdur Gölü etrafında, özellikle Senir Kasabası’nda kanser vakalarındaki artış bir raslantı değil. Göl yatağındaki kanserojen kimyasalların rüzgarla taşınması, kanser vakalarının artışında önemli bir etken!

Kurumuş göl yatağındaki  kanserojen kimyasallar yalnız rüzgarla taşınmıyor. Aynı zamanda, bu alanda otlatılan hayvanlarda, kanserojen kimyasallar üzerinde yetişen otları yiyerek, etleri ve sütleri ile başta kanser olmak üzere diğer hastalıklara yol açabiliyorlar.

Burdur Gölü’nün kurumuş yatağı bu haliyle başta kanser olmak üzere, pek çok hastalık için potansiyel tehlike oluşturuyor.

“Burdur Gölü”nün “Burdur Çölü”ne dönüşmesi, yalnızca hastalıklar için bir tehlike oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda Burdur Gölü çevresinde, havzasında sıcak-soğuk farkının artmasına, kuraklığa da yol açıyor. Bu değişiklikle bölgedeki ağaçları, bitkileri olumsuz etkiliyor. Buna bağlı olarak çevrede yapılan tarımsal ve zirai faaliyetler de bundan etkileniyor. Yaban hayvanlarının yaşamı da bu olumsuzluklarla tehlikeye giriyor.

Burdur Gölünün kuruyan yatağı tehlike saçmaya devam ediyor! Burdur Gölü’ne bir an önce su sağlanmalı ve Burdur Gölü” “Burdur Çölü” olmaktan kurtarılmalı.

Hasan Türkel

 

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection