Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu “Olayın sadece iki personel üzerine yıkılmamasını istiyoruz”

Burdur Belediyesine ait Hayvan Barınağının hemen dışında bulunan iki çukurdan onlarca köpek ve kedi ölüsünün çıkarıldığını yerel ve ulusal basından öğrenmiş bulunmaktayız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu süreci Burdur Hayvan Dostları Derneği ile beraber yakından takip etmektedir.

Sorumlu kurum Burdur Belediyesi yetkililerinden sorumlular hakkında bizzat belediye başkanı tarafından ilgili başkan yardımcısına talimat verilerek konu hakkında araştırma yaptırıldığı bilgisi edinilmiş olmakla birlikte, kamuoyu aydınlatılmamış, soru işaretleri giderilmemiştir.

Olaya karışan iki personel hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı, görevlerinden el çektirilip çektirilmediği, barınaktan uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadıklarını bilmiyoruz.  

Daha önce defalarca örneğini gördüğümüz gibi, olayın sadece iki personel üzerine yıkılmamasını istiyoruz.

Failler hakkında işlem yapmayan, şimdiye kadar defalarca uyardığımız halde hiçbir eylemleri hakkında soruşturma açmayan, açsa bile sümen altı edildiği için neticesini asla öğrenemediğimiz,  sonucu asla paylaşılmayan baştan savma soruşturmalar yapan, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı sorumlu veteriner teknikerleri, veteriner hekimi ve silsile amirlerinin de soruşturmaya dahil edilmesini talep ediyoruz.

Etkin ve şeffaf bir soruşturma yapmayarak sorumluların ve amirlerinin eylemlerine dolaylı olarak göz yuman kişilerin de suçluları koruduğunu, failleri koruyarak ceza yargılaması anlamında suç işlediklerini bilmelerini isteriz.

Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak gerek sokak hayvanlarını öldüren ve onları çukura atan failler,  gerekse failler hakkında gereğini yapmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

Ayrıca disiplin soruşturması için başta bakanlıklar olmak üzere tüm idari birimlere de şikayet dilekçesi vereceğiz. Yaptığımız şikayetleri sıkı ve titiz bir şekilde takip edeceğiz.

Burdur Belediyesini, ilgili personelleri hakkında sorumluluk sahibi her kurum gibi derhal ciddi, etkin ve şeffaf bir soruşturma yaparak olayın faili olan personelleri ile amirleri hakkında gereğini yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz. 

Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection