Sözler tutulsun Burdur Gölü kurtarılsın!

Burdur gölü hızla kuruyor. Göldeki kuruma İlyas Köyü sınırlarına kadar ulaştı. 

31 Mart Yerel seçimleri öncesi, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi ve diğer yetkililer, konuşmalarında, basına yaptıkları açıklamalarda, Burdur Gölü’ndeki kurumanın mutlaka önlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, Burdur Gölü’ne Menderes Nehri’nin kaynağı olan Dinar’daki Eldere’den su getirileceğini söylemişlerdi.

Seçimler bitti. Havalar ısınmaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte, Burdur Gölü’ndeki kuruma hızlandı. Burdur Gölü’nün beklemeye tahammülü yok! Meydanlarda, salonlarda, halkın, basının önünde verilen sözler tutulmalı. Burdur Gölü’nün kurumasını engelleyecek çalışmalar bir an önce başlatılmalı. Söz verildiği gibi Burdur Gölü’ne, Menderes’in kolu Eldere’den en sısa zamanda su sağlanmalı.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi Burdur’a gelerek, katıldığı mitingte Burdurlular’a hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Burdur Gölü’nü takviye etmek için Büyük Menderes Nehri kaynaklarından su vereceğiz. Ülkemizin bu tabiat harikası gölündeki su çekilmesini telafi edeceğiz” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından çok daha önce, konuya ilişkin Tarım Orman Bakanlığı Devlet Su işlerinden yapılan açıklamada; Burdur Gölü’nde su kaybının buharlaşmadan oluştuğu. Küresel ısınmanın su kaynakları üzerindeki olumsuz etkisinin Burdur Gölü’nde de hissedildiği, Burdur Gölü havzasında yer alan göllerin birçoğunun karstik kökenli olduğu, Havzada büyük akarsuların olmadığı, Gölü besleyen ana kaynakların, Bozçay, Suludere ve Keçiborlu deresi olduğu,  gölün uluslararası öneme sahip sulak alan olup Ramsar alanı olarak tescillendiği, Bölgede mevcut şartlar devam ettiği sürece, tarım ve hayvancılık faaliyetleri arttıkça göl seviyesindeki düşüşün kaçınılmaz olduğu  bilgisi verilerek;  “Göl havzasında ciddi oranda sulama yapılmaktadır. Su kayıpları fazla olan iptidai tüm sulamaların modernize edilmesi halinde bir miktar su tasarrufu sağlanabilir ancak bu durumda bile göl seviyesindeki düşme, dengeye gelinceye kadar devam edecektir. İdaremizce bölgede bulunan tüm sulamalarda rehabilitasyon çalışmaları, yeni sulama taleplerinde tamamen kapalı sistem projelendirme çalışmalarında su tasarrufunu daha da artırıcı önlem ve sistem geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bunun yanında mevcut ürün deseninde değişikliğe gidilerek az su tüketen ürünlerin yetiştirilmesi teşvik edilmelidir. Burdur Gölü’nden en önemli su kaybı buharlaşmadan oluşmaktadır. Bu sebeple Bakanlığımıza bağlı kuruluşlar tarafından Burdur Gölü’nde buharlaşmanın azaltılması için pilot ölçekli çalışma yapılması planlanmaktadır, çalışmaların inşaat işleri ve işletmesi gerçekleştirilecektir. 8 Haziran’da Burdur Gölü AR-GE Çalışması İnşaatı İhalesi yapılmıştır.

 Burdur Gölü Yönetim Planı’nın uygulanmasına yönelik izleme çalışmaları, Burdur Gölü su dengesinin kontrol altına alınmasını içeren Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı ve Genelgesi 13 Kasım 2015’te de imzalanarak yürürlüğe girdi” denmişti. 

Milletvekili Bayram Özçelik de yaptığı yazılı açıklamada, dünyadaki göllerin büyük kısmında kuraklık ve buharlaşmanın etkili olduğunu,

Burdur Gölü’nde 114 milyon metreküp buharlaşma olduğunu ifada ederek; “Buharlaşmanın 90-95 milyon metre küpü yağan yağmurlarla geri dönüyor ancak geriye kalan açığı nasıl kapatırız diye alternatif çalışmalar yapılıyor. Gölün etrafında bulunan sondaj kuyularının iptal edilmesi ve kapalı sistem sulamaya geçme çalışmaları sürüyor. Gölün en önemli su kaybının nedeni  buharlaşma. Burdur Gölü’ne köklü çözüm için alternatifler üretip Bakanlığımızın genel müdürlüklerine sunuyoruz. Menderes Nehri’nin kolu olan bir kaynaktan Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı Eldere Köyü’ndeki alandan, Burdur Gölü’ne kış aylarında bir veya iki ay olmak üzere su getirilmesi için Sayın Valimiz Hasan Şıldak’la iki hafta önce DSİ Genel Müdürümüz ve Su Yönetimi Genel Müdürümüzden çalışmalar yapılmasını talep ettik. Genel Müdürler etüt ve proje daire başkanlarına talimat verdiler. Tarımda kapalı sistem sulamaya geçilmesinin yanında su tüketimi az olan hatta susuz yetişen bitkisel üretime geçilmesi çalışmaları da Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Lavanta üretimi ve aromatik bitki üretimlerinin yaygınlaşması için bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.”  Bilgisi vermişti.

Milletvekili Yasin Uğur’da basında yer Alana açıklamalarında;  Burdur Gölü’yle ilgili projelerin takipçisiyiz. Burdur Gölü’nün kurumaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Son zamanlarda artan küresel ısınma kaynaklı dünya genelinde yaşanan kuraklık. Burdur Gölü’ne de etki ediyor. Buna bağlı olarak gölü besleyen kaynakların da yetersizliğinden dolayı gölün suları çekiliyor. 

Bizler bu tip konularda dertliyiz. Biz bu işi ders edindik, bu sorunu önemsiyoruz. Burdur Gölü AR-GE çalışmaları kapsamında gölde buharlaşmanın azaltılması için pilot ölçekli dört havuzun yapımı devam ediyor. Gölümüzden alınacak suyla havuzumuzun birinde buharlaşma oranının ne kadar olduğu, diğerinde kimyasal karıştırılarak buharlaşmayı ne kadar önleyebiliriz, bir diğerinde plastik toplarla buharlaşmayı ne kadar engelleyebiliriz ve son havuzda ise güneş panelleriyle buharlaşma ne kadar engellenebilir, bunlarla ilgili istatistikler bir yıl boyunca tutulacak. Çıkan bilgi doğrultusunda ne gibi önlemler alınacağına karar verilmiş olunacak. 2002’den bu yana bölgede 221 bin dekar alanın 167 bin dekarını kapalı sistem sulamaya geçirmişiz. Geriye kalan 54 bin dekarın çalışmaları devam ediyor. İlgili genel müdürlüğümüze Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesine bağlı Eldere köyündeki suyun en azından kışın Burdur Gölü’ne aktarılmasını önerdik. Çünkü Eldere’nin bulunduğu mevkideki kot oranı bin 100 metre civarında, bizim burası 850 civarında. Suyun kendi cazibesiyle gelmesi durumunda gölümüzde en azından buharlaşmadan kaybettiğimiz açığı kazanmak adına önemli bir adım olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda yapılacak projelerin de takipçisiyiz. Burdur Gölü’nün kurumaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuyla ilgilenenlerin de bizim kadar gayret göstermesini temenni ediyoruz.” Demişti.

Ak Parti İl Başkanı İl Başkanı Volkan Mengi de konuyla ilgili açıklamasında “Burdur Gölü için el ele” kampanyasını başlattıklarını, Bütün vatandaşlardan kampanyaya destek vermelerini beklediğini belirterek, sürekli Burdur Gölü’nü gündemde tutalım ve bu gündemle biz birçok kaynağı bulacağımıza inanıyoruz. Böylelikle Burdur Gölü’nü en azından bu seviyeden sonra kurtarma girişiminde hep beraber çalışalım.” Demişti.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection