CHP İl Başkanı Akbulut; Siyasetin çiçeklerle, böceklerle ilgilenecek durumu yok

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, parti binasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 14 Mart Tıp Bayramı adına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ve CHP yöneticilerinin Devlet Hastanesi’ne gönderdiği çiçekleri toplattırdığını iddia ederek; ‘“Her 14 Mart Tıp Bayramı’nda yaptığımız gibi 5 yıldır Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve bizlerin kutlama şekli bugünde aynı oldu. Bir gün önceden hastaneye çiçeklerimiz gidiyordu. Polikliniklere Belediye Başkanını çiçekleri hediye şeklinde gidiyordu. Ertesi gün sabahleyin doktor geldiği zaman poliklinikte karşılaşmış bulunuyordu. Dün akşam Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi’nin hastaneye teşrif edip, oradaki hastane yetkililerine direkifler yağdırarak o çiçeklerin toplanmasını istiyor ve çok ilginçtir hastane yönetimi de bunu kabul ediyor. Çiçeklerimiz toplanıyor. Bugün hepimizin vergileriyle maaş alan daire müdürlerimiz, bugün resmen siyasete alet oluyorlar. Onların sadece hükümetin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin memurları olduklarını ben buradan bir kez hatırlatmak istiyorum. Eğer siyaset yapacaklar ise CHP Milletvekili doktor bir milletvekili. Doktorluktan istifa edip, milletvekili olmuş bir kişi. Siyasetin bu çiçeklerle, böceklerle ilgilenecek durumu yok. Çünkü şu an siyasetin bir sürü sorunu var.” dedi. 

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut’un açıklamasında yer verdiği diğer bir konuda, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 5 yıl içerisinde yaptığı hizmetlerlerdi. 5 yıl içerisnde yapılan çalışmaları CHP İl Başkanı İzzet Akbulut basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna paylaştı.

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut 31 Mart yerel seçimleri için yapılan köy ziyaretleriyle ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında;

“Her gün bir köyümüzü, ilçelerimizi ziyaret ediyoruz. Çiftçilerimiz tohumların fiyatlarının çok fazla artmasından, besicilerimiz süt fiyalarının çok düşük olmasının, yem fiyatlarının 90 liraya çıkmasından şikayetçi. Sağmal inekler bugün kombinede sağmaya gidiyor. Bu çiftçilerimizni, hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ne kadar zor durumda olduğunun göstergesidir. Şu anda Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in gönderdiği çiçekler söz konusu olmamalı. Bunlar zaten 5 senedir ypılan uygulamalardı. Ben buradan sizlerin huzurunda tüm daire müdürlerini uyarıyorum. Siyasete lütfen alet olmayın. Siyaset bizlerin işi. Sizleri hükümet yetkilileride olsa direktif veremezler. Sizler hepimizi temsil ediyorsunuz. Bu devletin makamını temsil ediyorsunuz. Bu devlete verilen vergilerle maaş alıyorsunuz. Bu konuda hepinizin hassas olması için basın mensupları racılığıyla sizlerden ricada bulunuyorum.” dedi.

Başkan Ercengiz’in projelerinin 36 tanesini yapmadığı suçlamasıyla karşı karşıya bırakıldığını söyleyen CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in 5 yılda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek;

“Devralınan 54 milyon 317 bin. Bu süreçte ödenen borç 39 milyon 980 bin. Kalan borç 23 milyon 716 bin. Bu süreçte kasadaki mevduatımız 13 milyon 712 bin. 40 Milyon borcun dışında 5 yıllık dönamde 13 milyon 724 bin tl toplam kamulaştırma bedeli, 6 buçuk milyon lira ayrılmış durumdadır. 

Birimlerimizin ihtiyaçları ortak havuzda çözüldü

Şehir temizlik ihalleri artık alım yerine 20 kamyon hizmet aracı ile bu yıl sadece bu çöp kamyonlarından elde ettiğimiz tasarruf yaklaşık 5 milyon tl. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz göreve gelmeden önce, şehrimizde 16, 63, 34 plakalı çöp kamyonları dolaşırken, bu işleri taşeron firmalar yaparken artık Burdur Belediyesi 15 plakalı kendi envanterinde kayıtlı kamyonlarıyla, kendi personeliyle çöp işini üstlenmektedir. Bu  yaptığı işten dolayı taşerona ödenen parayı hesap edersek her yıl 5 milyonun Burdur Belediyesi’nde kaldığı apaçık ortadadır. 5 adet işyeri, 945 metrekare alana sahip Cumhuriyet Yaşam Merkezi toplam maliyeti 6 milyon 313 bin tl oluyor. Yaptı dediklerinde sanırım Cumhuriyet Yaşam Merkezi yer almamaktadır. Yine aynı şekilde toplam alanı 10 bin metrekare 6 adet atölye, 3 adet depo, bölgenin en büyük hizmet kampüsü Sultandere kampüsü hizmete girdi. Burdur Belediye’mizin kaynakları hoyratça harcanmayıp, tamamen Burdur Belediyesi’nin personelleri tarafından hizmet üreilmekte. Burada da dışarıya sizlerin vergileriyle, sizlerin ekonomisiyle Burdur Belediyesi’nin kaynakları hoyratça kullanılmamış oldu. 400 araçlık katlı otoparkı tamamladık. Bu bir önceki Belediye Başkanı Sabahattin Akkaya döneminde projesi hazırlanmıştı. Ama yapmak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e nasip oldu. El Sanatları Merkezi’nde; alaca dokuma, seramik, kadın el emeği çalışma, sergi ve satış noktası, tesisler ve  kafeteryalar hizmete girdi. 

Çöp değil enerji üreteceğiz

Ülkemizin en modern geri dönüşüm merkezi Burdur’a kazandırılıyor. % 29 kar payıda Burdur Belediyesi’ne ait. Yap-işlet-devret modeliyle 29 yıllığına çöp enerjiye dönüştürülecek. Bu tesisin yatırım bedeli de toplam 100 milyon tl’dir. Sultandere Hizmet Kampüsü’nde de kendi elektiriğimizi kendimiz üretiyoruz. 5 yıllık süreçte 10 milyonluk makine ve araç filosu Burdur Belediyesi’ne kazandırılmış oldu. Asfalt freze makinesi, eskorte ve kepçe kamyonları, kamyon süpürgeleri, itfaiye araçları, binek hizmet araçları toplamda 60 adet ve iş makinesi Belediyemizin filosuna kazandırıldı. Burada dikkat çeken asfalt kazıma makinelerini Belediye Başkanımız göreve geldiğinde yine Milletvekili Bayram Özçelik’in artık Burdur hizmet görmeyecek deyip, Burdur’dan başka şehirden kiralanan bu makineleri götürdüğünü de hatırlatmak istiyorum. 

23 Park yenilendi

78 yeni park yapıldı. 101 yeni oyun grubu, 35 fitness grubu, 15 yeni spor sahası kazandırıldı. İstihdamda büyük etki yaratan projelerimizden marka caddeler yapıldı. Örneğin İstasyon Caddesi. Belediye Başkanı ali Orkun Ercengiz göreve gelmeden önce İstasyon Caddesi’nde çalışan toplam sayısı 10 kişiydi sanırım. Şu anda 200’ün üzerinde sadece o caddede çalışan kişi sayısı var. Yani yapılan marka cadde sayesinde bir nevi 200 kişilik istihdam alanı oluşturulmuş durumda. Kalekapı Caddesi’nde marka çalışması yapıldı. Bundan sonra da yolumuza devam edersek çalışmalar aynı şekilde olacak. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı yapılan yeni çalışmalarla güzel hale getirildi. Ayrıca Cumhuriyet Meydanımız önümüzdeki döneme nasip olursa bırakıldı. Çay düzenleme projesi sayesinde birçok yerden Beleiye Başkanı’mız ödül aldı. Buda çok beğenilen proelerinden bir tanesi oldu.

Yeşil alan 7 metrekareden 12 metrekareye çıkartıldı

Bu da süpekülasyon konusu oldu. Nasıl yaptınız da bunu ölçtünüz diye. Onu da söyleyelim. 80 bin nüfusumuz var. 560 bin metrekareden 1 milyon 7 bin metrekareye çıkardık. Çarpma bölmeyi bilen tüm yurttaşlarımızın hesaplayabileceği bir şekilde 7 metrekareden 12 metrekareye çıkardık. Arıtma tesis sahasında çoçuklarımıza çevre bilinci eğitimi veriyoruz. Bu da beğenilen projelerimizden bir tanesi oldu.

Halk Plajı cazibe merkezi oldu

5 yıl öncesine geri döndüğümüzde Halk Plajı, Budur Gölü unutulmaya yüz tutmuşken, geçen hafta oradaydık. Yaklaşık 3 bin bandında yurttaşımızın burada vakit geçirdiği çok güzel cazibe merkezi haline getirildi. Bir nevi unutulmaya yüz tutmuş Burdur Gölü tekrar Burdur halkıyla kavuşturulmuş oldu. Alyazma Orman İçi Piknik Alan yerleri yine yapılan düzenlenmelerle tekrar yenilendi. Isparta’ya piknik yapamaya giden yurttaşlarımız artık Burdur’da piknik yapabilecekleri alanlar kavuşturuldu.” değerlendirmesinde bulundu. 

Belediye Başkanlığının vizyon işi olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Akbulut;

“40 Projenin 36’sını yapamadı diyenlere, bunları dikkatlice okumalarını rica ediyorum. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve ekibi olmasaydı duraklar yapılmaz mıydı? Yapılırdı evet. Sadece şu kapalı duraklar için yapılan alınan tekliflerde tek ucuz teklif veren firma 51 bin tl teklif verdi. Sultandere Hizmet Kampüsü’ndeki atölyelerde yapılarak kendi ekibimiz tarafından yapılan kapalı durakların tanesi bize 17 bin tl’ye mal oldu. Yani sadece kapalı duraklarda 34 bin tl’si cepte kaldı. Bugün 30’a yakın kapalı durak yapıldığı hesap edildiğinde  1 milyon tl’nin bu hizmet sayesinde Burdur Belediyesi’nin kasasında kaldığı yine aşikardır. Bu süreçte 1,5 milyon metrekare sıcak asfalt döküldü ve asfaltların kalitesini de Burdur halkının takdirine bırakıyorum. 

Altyapı çalışmaları önemli

Bağlar Mahallesi’nde olanlar yakından bileceklerdir, çok şiddetli yağan yağmurlarda evleri su basıyordu. Araçların motor bölümüne kadar sel suyu olup, hasar görüyordu. Yapılan bu çalışma sayesinde de bunlarda ortadan kalkmış oldu. 8 bin metre hattın bakım ve onarımı yapıldı, 10 263 metrekare kanalizasyon hattı döşendi. 25 in adet yağmur suyu drenaj şebekesi yapıldı. Nitelikli içme suyu konusunu Belediye DSİ’yle yapılan çalışmalar çerçevesinde götürüyorlar idi. 2018 Ağustos ayında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle DSİ bütün yatırımları durdurması neticesinde suyun sertliğini düşürmek için yapacakları arıtma projesi bir sonraki DSİ yatırımları aşma süresine bırakıldı. Ama Belediye Başkanımız her yerde bunu söylüyor. Eğer DSİ bu yatırımı yapmamakta ısrar ederse, Belediyenin kaynakları ile DSi’nin bedeli ödenip, gerekli bundan sonraki Burdur Belediyesi tarafından karşılanıp, nitelikli içme suyunu da Burdur halkına kazandıracağız. 

Asri Mezarlık çalışmaları yapıldı. Binin üzerinde modern tasarruflu aydınlatmalarla şehrimizi ışıl ışıl aydınlattık. Bu aydınlatma projeside hafife alınacak bir proje değildir.  BİMTAŞ Göl Tesisleri modern bir tesis olarak Burdur’umuza kazandırıldı. İstasyonPark restone edilerek halkın hizmetine bırakıldı. Susamlık Tesisi’de bu süreçte yenilendi. 

Otogarımız yenileniyor. Belediye Başkanımız göreve gelir gelmez çatısı çöktü. Buraya 6,5 milyonluk bir yatırımla tekrar güzle bir hale gelecek. Bedesten Çarşısı 2019 yatırım planlarının içerisine alındı.” dedi.  

Geçmiş dönemin AK Parti İl Başkanlarından Ömer Bütüner’in sosyal medya paylaşımları konusunda açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Akbulut;

“Açıklamaları arasında 2019’a kadar Burdur’a 898 köprü yapacağız. Köy ve arazi yollarımızı birbirine bağlayacağız. Yine aynı şekilde 2019’a kadar Burdur’umuza 4 adet hidroelektrik santrali yapacağız. Ne kadarı yapıldı? Onu da Burdur halkının takdirine bırakıyorum. Yine aynı şekilde Burdur ve Bucak’ın içme suyu sorunun çözeceğiz diyorlar. 2019 yılına kadar Burdur’umuza 27 adet baraj ve gölet kazandıracağız. Ne kadarı yapıldı? Hepsini Burdur halkının takdirine bırakıyoruz. Bugün yine bu paylaşımların sosyal medya hesaplarından silindiği bilgisi bizlere geldi. Bir nevi attım, tuttum, sildim durumu gerçekleşmiş durumda. 

72-73-74 ada parsellerin Ak Parti Belediye Başkan Adayı Deniz Kurt’unda işletmecisi olduğu Kurt Petrol’ün yeşil alan olarak belirlendi. Kurt Petrol alanda faaliyetini sürdürüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’ın rant konusunda da çok fazla yazdılar, çizdiler. Ben bu alanda aşağı yukarı 1972-1986 yıllarında hazırlanan park alanı bu alan. Ben bu süreçte burada ticari faaliyet yapan AK Parti Belediye Başkanı adayı Deniz Kurt’a buradan bir rant edilip, edilmediği konusunda bir suçlamada bulunmayacağım. Bunun takdirini Burdur halkının takdirine bırakıyorum. Soru olarakta  Belediye Başkan adaylığına çıkma sebebinin bu yeşil alanla bir alakası var mı? Eğer millet bahçesi yapılacaksa böyle bir yeşil alan üzerinde yapmayı düşünürler mi? 2012 yılında da burası revizyon imar planı çalışmaları sırasında park alanından çıkarılması talep edilmiş. Dönemin belediye başkanı ve belediye meclisinin karayolu kavşak noktasında akaryakıt istasyonu kararı verilmesi mevzuat açısından uygun olmadığından pay alanı olarak kalmasına karar verilmiş.” dedi.

Hatice Dursun

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın

No Internet Connection