Burdur Gölü kuruma aşamasına geçti... Ölüyor

Susamlık Tepesi’nden bakıldığında Burdur Gölü’nün hali içler acısı. Susamlık tepesinden görünen manzara, Burdur Gölü’nde kurumanın bir kaç yıl içinde Karakent’e ulaşacağını ortaya koyuyor.

 

Yerel seçim sürecinde, şehrimize gelen Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, Küçük Menderes’in kollarından Burdur Gölü’ne su sağlanacağını söyledi.

Daha öncede Milletvekili Bayram Özçelik Kanal 15 Gündem Özel programında yaptığı açıklamada; Burdur Gölü’ne Eldereden su getirilmesi çalışmalarının yapıldığını, bu çalışmanın önüne koyulan bazı engellerin kaldırılacağını, bu alandaki çalışmaların hızlandırılarak Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçileceğini ifade etti.

Ak Parti Milletvekili adayı Deniz Kurt, il Başkanı Volkan Mengi’de Burdur Gölüne su sağlanması için çalışma yapılacağını, Burdur Gölünün kurumasının engelleneceğini söylemekteler. 

Bütün bu açıklamalar umut verici! Ancak bir yandan da geç kalmış açıklamalar! Eğer Burdur Gölü’ndeki kuruma bu hızla devam edecek olursa, göl yatagının kuruyan bölümünü taşıma suyla doyurmak artık mümkün olmayabilir. Eldere’den gelecek suyun, kuruyan göl yatağı üzerinden, göl sularının bulunduğu alana ulaştırılması, her geçen yıl daha zorlaşabilir. Kısa zamanda Burdur Gölü’ne başka bir kaynaktan su sağlanmayacak olursa, Burdur Gölü’nü kurtarmak mümkün olmaya bilir.

Burdur Gölü kuruma aşamasını çoktan geçti! Burdur Gölü artık ölüyor! Ölmekte olan Burdur Gölü’nü kurtarmak için zamanla yarışılmalı, hiç vakit kaybetmeden Burdur Gölü’ne su sağlanmalı.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın