Klavuz yollar görme engellileri özgürleştiriyor

Burdur Belediyesi Fen işleri müdürlüğü ekipleri şehrin pek çok yerinde kaldırım çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor.

Kaldırım çalışmaları esnasında,  kaldırımlara görme engelliler için, görme engelliler bandı döşeniyor. Hissedilebilir zemin (görme engelli yürüme yolu); görme engelliler için dünyada kabul gören, iç ve dış mekanlara uygulanan bir zemin sistemi. Bu zemin sistemiyle yapılan klavuz yollar, görme engelli vatandaşlar için üstün yürüme kabiliyeti sağlamakta.

Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri kaldırım çalışmalarında görme engelliler için, 24870 sayılı ve 08.09.2002 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve temel gereklere uygun olarak üretilen malzemeler kullanmakta. Bu ürünler çevresi ile kontrast bir renkte olup belirlenmiş olan uyarıcı dokuya, kaymaz, aşınmaz ve koku yapmaz, kolayca temizlenir özelliklere sahip.

Burdur Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü’nce kaldırımlarda oluşturulan hissedilebilir yüzeyler, görme engelli bireylerin daha özgür ve engelsiz bir hayat sürmelerini kolaylaştırıyor.

Hissedilebilir yüzey uygulamalarındaki kılavuz çizgi hareket yönüne paralel döşenerek görme engellilerin gidecekleri  noktaya güvenli şekilde varmalarını kolaylaştırır. Hissedilebilir yüzey uygulamasındaki uyarıcı yüzey kesik kubbe şeklinde kabartma yüzeye sahip ve engelli bireyin yükseklik farkları, merdiven, kapı gibi yerlerde uyarılmalarını sağlamaktadır.

Hasan Türkel

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Yorum yapın